OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
O inwestycji mówił w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu podczas konferencji prasowej na terenie "Czajki" towarzyszyła prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak. Jak poinformował, zbiornik jest jedną z większych takich inwestycji w Europie. Jej koszt był bliski stu milionów złotych. - Potrzebne są inwestycje i dlatego jesteśmy tutaj w Warszawie, gdzie budowany jest jeden z największych zbiorników retencyjnych w Europie. Został wybudowany, w tej chwili trwają odbiory - powiedział Trzaskowski. - Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni, miesięcy będzie mógł być włączony do pełnej operacji – dodał.
Wyjaśnił też, że "tego typu zbiorniki są używane przede wszystkim do tego, aby odbierać deszcze burzowe, z którymi od kilku dni mieliśmy problemy w Warszawie". - Tego typu zbiorniki są w stanie pomóc w reakcji na te wszystkie skutki ocieplenia klimatycznego - zaznaczył.
Drugą funkcją zbiornika będzie usprawnienie sytemu zbierania i oczyszczania ścieków. Jego budowa ruszyła w pierwszej połowie 2017 roku. Ma pojemność 80 tysięcy metrów sześciennych, co można porównać do ponad 20 basenów olimpijskich.
Podczas spotkania doszło do przepychanek. Poseł Sławomir Nitras naruszył moją nietykalność cielesną - poskarżył się poseł Sebastian Kaleta (PiS) na działania parlamentarzysty Koalicji Obywatelskiej przed konferencją prasową Rafała Trzaskowskiego. - Młodzi chłopcy, którym zaszumiało w głowie - skomentował Nitras, reagując na zarzuty Kalety i jego kolegi klubowego, Jacka Ozdoby.
Plan rozbudowy sieci kanalizacyjnej
Ratusz informuje, że inwestycja jest częścią "większego planu rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Warszawie, który miasto realizuje od kilku lat". Obejmuje on budowę trzech ogromnych kolektorów tranzytowo-retencyjnych: Wiślanego, Mokotowskiego Bis i Lindego Bis, które są w fazie projektowej. Urzędnicy zaznaczają, że miasto kontynuuje też modernizację pięciokilometrowego kolektora Burakowskiego, a na Ochocie ku końcowi zmierza budowa kolektora Zachodniego - trwają tam odbiory i porządkowanie terenu. "Łączna dodatkowa pojemność retencyjna wyniesie ponad 140 tysięcy metrów sześciennych" - dodano w komunikacie.
"Rozbudowa i uszczelnienie sieci kanalizacyjnej są ważne z wielu względów. Pozwolą ograniczać konieczność uruchamiania przelewów burzowych w trakcie intensywnych opadów. Pomogą także miastu lepiej radzić sobie z deszczami nawalnymi, które między innymi na skutek zmian klimatu są coraz częstsze. Dodatkowo rozbudowa sieci kanalizacyjnej umożliwi dalszy rozwój miasta oraz przyłączanie kolejnych budynków" - wylicza ratusz.
Automatycznie zarządzany system
Urzędnicy przekonują, że po modernizacji sieć będzie w pełni zautomatyzowana i przystosowana do współdziałania z systemem pozwalającym wodociągowcom na reagowanie na zmiany pogody w czasie rzeczywistym. "Dzięki temu rozwiązaniu, na dwie godziny przed nadchodzącymi opadami w konkretnych rejonach miasta, będzie można przygotować miejsce do zmagazynowania nadmiaru wód opadowych" - tłumaczy urząd miasta.
Jak dodano w komunikacie, centralny system sterowania ma automatycznie zarządzać pracą przepompowni, kolektorów, zbiornika retencyjnego i innych urządzeń, które będą mogły transportować lub magazynować nadmiar wody w trakcie intensywnych opadów.
Autorka/Autor: kk/r
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta