W Ursusie zbudują ośrodek kultury z prawdziwego zdarzenia. Przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wizualizacje ośrodka kultury przy GierdziejewskiegoGID zespół projektowy Grzegorz Brewczyński

Urząd dzielnicy Ursus ogłosił przetarg na budowę domu kultury przy Gierdziejewskiego. W ośrodku znajdą się sala widowiskowa na 500 osób i kinowa na 144. Nowy obiekt zastąpi wysłużony budynek Ośrodka Kultury Arsus, z której trzeba się wynieść. Jak tłumaczą urzędnicy, powodem było nagłe wypowiedzenie umowy.

Nowy ośrodek kultury będzie dwupiętrowy, zostanie zbudowany na planie litery "L", co podyktował układ dwóch największych pomieszczeń.

"Pierwszym z nich jest profesjonalna scena widowiskowa z widownią na parterze i balkonie. Sala pomieści 500 osób. Drugie pomieszczenie to sala kinowa, gdzie w komfortowych warunkach 144 widzów będzie mogło uczestniczyć w seansach filmowych. Obie sale zostaną wyposażone w profesjonalny sprzęt, oświetlenie i nagłośnienie, co umożliwi realizację przedstawień i projekcji filmowych na najwyższym poziomie" - informuje urząd dzielnicy Ursus.

W przestronnym holu przewidziano szatnię, kawiarenkę i zaplecze sanitarne. Na parterze znajdzie się przestrzeń animacji dla dzieci i galeria z oddzielnym wejściem. Wyżej, w 20 salach odbywać się będą zajęcia: plastyczne, teatralne, filmowe, taneczne oraz muzyczne. Zaplanowano również pomieszczenia klubowe oraz studio nagrań. Na drugim piętrze będzie hol z ogrodem zimowym.

Wizualizacje ośrodka kultury przy GierdziejewskiegoGID zespół projektowy Grzegorz Brewczyński

Zielony ogód na dachu, pnącza na ścianach

Ośrodek kultury zostanie wyposażony w odnawialne źródła energii. "Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu obniżą koszty energii elektrycznej. System wymiennika gruntowego i pomp ciepła pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie pomieszczeń zimą, a latem dostarczy do nich schłodzone powietrze" - opisuje technikalia urząd.

Zaplanowano też zbiorniki na deszczówkę, które zapewnią wodę do podlewania trawników i roślin wokół budynku. Na dachu powstanie zielony ogród, a trzy ściany budynku zostaną obsadzone pnączami, co uchroni go przed nadmiernym nagrzewaniem.

Dom kultury będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pod gmachem znajdzie się podziemny garaż.

Wizualizacje ośrodka kultury przy GierdziejewskiegoGID zespół projektowy Grzegorz Brewczyński

Budowa potrwa do 2027 roku

W Ursusie przygotowywali się do inwestycji od dłuższego czasu. - To jest proces, który rozpoczął się kilka lat temu. Samo projektowanie trwało trzy lata. Kiedy zostało ukończone, mogliśmy ogłosić przetarg na budowę. To będzie nowoczesne centrum kultury - zapowiada Agnieszka Wall, rzeczniczka prasowa urzędu dzielnicy Ursus.

Otwarcie ofert zaplanowano na 25 kwietnia. Pierwszy etap prac zakłada oczyszczenie terenu i postawienie budynku w stanie surowym. "Szacowany koszt budowy I etapu według kosztorysu inwestorskiego wyniesie blisko 36 milionów złotych. Termin na wykonanie przedmiotu umowy to 22 miesiące od dnia jej zawarcia. Zakończenie Etapu I zaplanowano na 2026 rok" - podaje urząd. Potem nadejdzie pora na etap drugi, na który rozpisany zostanie nowy przetarg. Całość ma być gotowa pod koniec 2027 roku.

Trzy filie będą działać niezmiennie

Nowy ośrodek kultury zastąpi wysłużoną siedzibę Ośrodka Kultury Arsus przy Traktorzystów 14. - Dom kultury w Ursusie, oprócz budynku przy ulicy Traktorzystów ma jeszcze trzy filie na terenie dzielnicy, w których odbywa się większość zajęć dla dzieci i młodzieży - wyjaśnia Wall. Jak dodaje, w Arsusie nie ma zbyt wiele miejsca na prowadzenia zajęć.- Tam jest duża sala widowiskowa i mniejsza sala na piętrze. Codzienna aktywność, warsztaty odbywają się w filiach. W każdej z nich jest też sala widowiskowa na około 100 osób - precyzuje.

Wspomniane filie to Miś, Kolorowa i Portiernia będą funkcjonować bez przeszkód w czasie budowy nowej siedziby. Również po jej powstaniu będą działać w dotychczasowych lokalizacjach.

Kultura wynosi się z Traktorzystów

Arsus znajdował się w pofabrycznym budynku z lat 50., wpisanym do ewidencji zabytków. Nie jest własnością miasta, był wynajmowany od prywatnego właściciela. "Właściciel od lat nie przeprowadzał remontów w budynku ośrodka, jego infrastruktura jest przestarzała, nie pozwala na prowadzenie działalności odpowiadającej współczesnym potrzebom" - wyjaśnia w komunikacie urząd dzielnicy. W lutym "właściciel niespodziewanie wymówił umowę najmu, nie podając przyczyny".

"Do tej pory nie udało nam się skontaktować z właścicielem, unika spotkania z zarządem dzielnicy w tej sprawie" - opisują urzędnicy z Ursusa. I dodają: "Liczyliśmy na to, że ośrodek kultury będzie mógł prowadzić w nim działalność do czasu wybudowania nowej siedziby". Tak się jednak nie stało, ośrodek jest w trakcie wyprowadzki.

Przeczytaj także: Wielki biały gmach w centrum Warszawy. Jest data otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zapowiedź otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zapowiedź otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GID zespół projektowy Grzegorz Brewczyński

Pozostałe wiadomości

59-latek był wielokrotnie karany w związku "z szeroką działalnością przestępczą" prowadzoną od lat 80. Teraz jest podejrzany o handel znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych, a także posiadanie bez zezwolenia zapalników do materiałów wybuchowych.

Zatrzymany w sprawie narkotyków prowadził "szeroką działalność przestępczą" od lat 80.

Zatrzymany w sprawie narkotyków prowadził "szeroką działalność przestępczą" od lat 80.

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Do grudnia tego roku mają zakończyć się prace przy budowie pawilonu dla starszych psów w schronisku Na Paluchu. Termin był przesuwany kilkukrotnie. Jak tłumaczył ratusz, to efekt problemów z poprzednim wykonawcą inwestycji.

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł mały pancernik. To dziecko Melona i Melanii. Jego płeć nie jest jeszcze znana.

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

Źródło:
PAP

227 obiektów składających się na wyposażenie Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu trafiło do rejestru zabytków. Meble zostały zaprojektowane i wykonane w latach 50. i 60. XX wieku.

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Źródło:
PAP

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dni po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP