Jaka będzie Warszawa w 2050 roku? Pięć linii metra, prawie 100 tysięcy nowych mieszkań blisko centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezentacja kluczowych zagadnień nowego studium dla WarszawyUM Warszawa

Od piątku na stronie stołecznego ratusza będzie dostępny projekt "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego". Dla miasta jest to najważniejszy dokument planistyczny, określający wizję jego rozwoju. Prace nad nim trwały pięć lat.

W czwartek w Centrum Kreatywności Targowa władze Warszawy zaprezentowały kluczowe punkty nowego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy". Opisane są w nim uwarunkowania przestrzenne, znajdują się tam szczegółowe mapy oraz plany rozwoju. Na podstawie tego dokumentu sporządzane są potem bardziej szczegółowe plany miejscowe dla poszczególnych fragmentów miasta czy gminy.

Z okazji Dnia Dziecka o studium mogli posłuchać premierowo uczniowie warszawskich szkół ponadpodstawowych. Dziedziniec Centrum Kreatywności Targowa dość szczelnie się wypełnił, a młodzież była do spotkania dobrze przygotowana. Padło wiele ciekawych i ważnych pytań, na które odpowiadali: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydentka Renata Kaznowska oraz wicedyrektorzy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Monika Konrad i Bartosz Rozbiewski.

Fundamenty studium

Jak zaznaczył Rafał Trzaskowski, który wygłosił wprowadzenie do studium, główne fundamenty, na których opiera się ten dokument to: więcej mieszkań, zielona stolica, wszędzie blisko, czyli idea miasta 15-minutowego, zdrowe miasto, kwitnąca gospodarka oraz ukochane miejsce, czyli stworzenie miasta, w którym wszyscy będą czuć się dobrze.

Trzaskowski sporo mówił o kwestii mieszkań. Zaznaczył, że w nowym studium poszukuje się takich miejsc m.in. poprzemysłowych, gdzie można miasto dogęścić i zahamować niekontrolowane rozlewanie się zabudowy na obrzeżach. Takie planowanie mieszkań - zdaniem prezydenta Warszawy - pięciokrotnie zmniejsza wydatki na budowę dróg, potrzebnych szkół, czy parków, które są w okolicy niezbędne. - Dawne zakłady produkcyjne są położone blisko centrum. FSO Żerań, fabryka domów Stare Świdry, port Żerański – podobnych miejsc mamy w Warszawie wiele. Zmieści się na nich nawet 95 tysięcy mieszkań - stwierdził Trzaskowski. Zwrócił też uwagę, że liczba mieszkańców Warszawy w 2050 roku wzrośnie do 2,25 mln.

Prezentacja kluczowych zagadnień nowego studium dla WarszawyUM Warszawa

Prezydent stolicy dużo miejsca poświęcił również zieleni. - Jesteśmy w pierwszej dziesiątce miast europejskich, jeżeli chodzi o zieleń. Przed nami takie miasta jak Oslo, Madryt czy Berlin. Ale za nami jest większość stolic - zaznaczył Trzaskowski. - Chcemy dalej inwestować, na przykład w parki linearne, tak jak ten planowany na Ursynowie. Odbetonowujemy podwórka. W samym Śródmieściu udało nam się odbetonować 34 podwórka, zasadzić tam zieleń i kwiaty - mówił. Zwrócił też uwagę na realizowany program zazieleniania torowisk tramwajowych. - Tego typu działania powodują, że stajemy się dużo bardziej odporni na kwestie ocieplenia klimatu - dodał.

Przypomniał również o planach rozbudowy komunikacji szynowej. Głównym założeniem jest to, aby każdy mieszkaniec za pomocą komunikacji miejskiej lub pieszo mógł dotrzeć do wszystkich najważniejszych dla siebie usług: edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych. Jest to tak zwana koncepcja miasta 15-minutowego. W jej realizacji miałaby pomóc rozbudowa sieci metra, które docierałoby do 17 stołecznych dzielnic. Szerzej o planach komunikacyjnych miasto informowało w połowie lutego.

Po co dwie linie metra do Ursusa?

Zgromadzoną przy Targowej młodzież szczególnie interesowały kwestie związane z transportem miejskim. Licealiści pytali m.in. o planowane linie metra. Dlaczego aż dwie będą dojeżdżać do Ursusa, skoro dociera tam kolej? Dlaczego metro w Warszawie musi kursować tylko pod ziemią?

- Metro w Warszawie zostało zbudowane jako kolej podziemna i nie jest tak łatwo tę technologię zmienić. Zupełnie inne pociągi jeżdżą pod ziemią, a inne nad ziemią. W takim przypadku musielibyśmy zupełnie zmieniać koncepcję metra i inwestować w nowe składy - wyjaśnił prezydent Warszawy. - Metro jest planowane w taki sposób, żeby było zgodne ze studium. Chodzi o to, aby pokazać miejsca, gdzie chcemy, aby Warszawa się rozwijała. Nawet jeżeli dzisiaj są takie rejony, w których to mieszkalnictwo nie jest jeszcze bardzo rozwinięte, to planując metro, pokazujemy, gdzie chcemy miasto dogęścić. Tam muszą być potoki pasażerów, bo Unia Europejska nie da pieniędzy na takie miejsca, gdzie ich nie będzie - wskazał Trzaskowski.

Bartosz Rozbiewski uzupełnił potem, że Unia Europejska chętnie finansuje projekty, które wiążą różne intermodalne środki transportu. Zaznaczył, że Ursus owszem jest dzielnicą przeplecioną transportem kolejowym i dlatego należy tam powiązać kolej z metrem. - Nie wszyscy muszą i potrzebują jechać do centrum. Duże miasta mają ruch obwodowy, międzydzielnicowy z pominięciem centrum. Te linie metra, które wychodzą z Ursusa, zapewniają inne relacje niż kolejowe - wskazał Rozbiewski.

Schemat linii metra do 2050 rokuUM Warszawa

Młodzież pyta o smog

Pojawiło się też pytanie o walkę ze smogiem. - Uprzywilejowanie komunikacji miejskiej to jeden z naszych najważniejszych celów. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zawalczyć z tym problemem w sposób systemowy i pokazać poprawę w ciągu kilku lat - powiedział Trzaskowski. Zaznaczył, że miasto systematycznie wymienia flotę pojazdów komunikacji na nisko- i zeroemisyjną.

Wśród działań związanych z walką o czyste powietrze wymienił też planowane strefy czystego transportu w ścisłym centrum miasta, parkingi park and ride na obrzeżach.

- Jeśli chodzi o "kopciuchy", likwidowaliśmy je w bardzo szybkim tempie w zasobie miejskim. Udało nam się wyeliminować już większość z nich. Dopłacamy też osobom prywatnym do wymiany pieców. Trochę nam ten program spowolnił, dlatego, że mamy kryzys energetyczny - przyznał prezydent stolicy.

Prezentacja kluczowych zagadnień nowego studium dla WarszawyUM Warszawa

Plan ogólny a studium

Warto zaznaczyć, że wkrótce studium, nad którym prace zaczęły się pięć lat temu, będzie musiał zastąpić inny dokument - plan ogólny gminy. W ubiegły piątek uchwalono w Sejmie nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Teraz będzie ona procedowana przez Senat. Resort rozwoju i technologii, który odpowiada za opracowanie nowych rozwiązań zaznaczył, że "będzie to akt prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować zarówno plany miejscowe, jak i decyzje o warunkach zabudowy". Resort zapewnił, że chce uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Zgodnie z założeniami noweli od 2026 r. każda gmina będzie zobowiązana stworzyć taki dokument. Czy to oznacza, że tworzone przez kilka lat plany staną się nieważne?

- Dokument, o którym dzisiaj rozmawialiśmy, będzie inkorporowany do planu ogólnego. Można powiedzieć, że założenia rozwoju przestrzennego miasta się nie zmieniają - uspokaja Bartosz Rozbiewski. - Jeśli faktycznie nie będzie studium, a plan ogólny, przy założeniu, że przeniesiemy do niego założenia, to ranga tego dokumentu będzie bardziej sprawcza - dodaje urzędnik.

Rozbiewski zaznacza, że plan ogólny od studium różni się poziomem szczegółowości. - Plan ogólny w zamyśle ustawodawcy został sprowadzony do rysunku, który przedstawia funkcje. Duża część merytoryki będzie umiejscowiona w strategii rozwoju miasta. Przy konstruowaniu planu ogólnego będziemy musieli zaktualizować strategię miasta, bo gros tej pracy merytorycznej, którą widzimy w studium uwarunkowań, będzie przeniesiona właśnie do strategii - wskazuje.

Od piątku Studium dostępne dla wszystkich

Nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy" będzie dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej stołecznego ratusza w piątek, 2 czerwca około południa. Po wyłożeniu całości dokumentu od razu ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 29 września. To będzie czas na zbieranie uwag. W czerwcu będą odbywać się spotkania informacyjne online dla mieszkańców każdej z dzielnic. Pierwsze zaplanowano już na 2 czerwca na godziną 18 dla Mokotowa i Targówka. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.

Ponadto projektanci studium mają dyżury stacjonarne w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury 4 czerwca (niedziela) oraz 17 czerwca (sobota) w godzinach 15-19. Z kolei dyżury telefoniczne potrwają przez cały okres konsultacji (poniedziałek-piątek w godzinach 11-15, pod numerem 22 325 81 12).

Natomiast dyskusja publiczna na temat studium odbędzie się 21 czerwca o godzinie 17 w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki. Będzie ona transmitowana w serwisie YouTube.

CZYTAJ TEŻ: Wielkie plany Warszawy: pięć linii metra, nowe trasy tramwajowe

Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w Warszawie
Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w WarszawieTVN24

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl