Po 30 latach zmienia się trasa Biegu Konstytucji 3 Maja. Ruszają zapisy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
30. Bieg Konstytucji 3 Maja - relacja reportera TVN24
30. Bieg Konstytucji 3 Maja - relacja reportera TVN24TVN24
wideo 2/2
30. Bieg Konstytucji 3 Maja - relacja reportera TVN24TVN24

W tegorocznej edycji zmieni się znana od lat trasa biegu Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy pobiegną Nowym Światem. Organizatorzy zapewniają, że nowa trasa jest bardziej spektakularna i lepiej nawiązuje do wydarzeń, związanych z uchwaleniem Konstytucji. Zapisy na bieg ruszają w środę, 5 kwietnia, o godzinie 12.

Zapisy na zawody zostaną otwarte w środę 5 kwietnia o godz. 12 na internetowej stronie Biegu Konstytucji. Limit to cztery tysiące osób. Start biegu 3 maja o godz. 10. Pięć minut później na trasę wyruszy grupa nordic walking. Gospodarzem imprezy jest miasto stołeczne Warszawa, a współorganizatorami Aktywna Warszawa i Fundacja "Maraton Warszawski".

- Bieg Konstytucji 3 Maja inauguruje już 31 edycję Warszawskiej Triady Biegowej. To bieg z olbrzymią tradycją, starszy od wielu zawodników biorących w nim dziś udział. Jednocześnie impreza cały czas się zmienia. W tym roku zawody odbędą się na całkiem nowej trasie ze startem i metą na Nowym Świecie. Tę ulicę od wiosny zamieniamy na weekendy w pieszy deptak. Mam nadzieję, że 3 maja na Nowym Świecie pojawi się co najmniej tyle samo kibiców, co uczestników biegu – powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Trasy rozgrywanych w ostatnią niedzielę biegów w Paryżu i Berlinie kończyły się w ścisłym centrum turystycznym tych miast. Podobnie będzie 3 maja w Warszawie - dodała.

ZOBACZ: Siłownie plenerowe w Warszawie. Gdzie poćwiczyć na świeżym powietrzu?

Zapowiedź zapisówUM Warszawy

Krajobrazowa i symboliczna trasa biegu

Bieg Konstytucji 3 maja jest rozgrywany na dystansie pięciu kilometrów, a sama trasa jest zgodna z atestem PZLA. Biegacze mają na pokonanie dystansu 55 minut. Start i meta zostaną zlokalizowane na Nowym Świecie. "Trasa jest prosta i bardzo szybka. Liczba zakrętów została ograniczona do minimum, a walory estetyczne zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów i miłośników historii" - zapewnia ratusz w komunikacie.

Początek pięciokilometrowej trasy umiejscowiony jest przy Nowym Świecie. Biegacze od razu po starcie dobiegną do ronda generała Charles'a de Gaulle'a i skręcą w Aleje Jerozolimskie w kierunku wschodnim - w lewo. Następnie po prawej stronie miną Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego i wbiegną na Most Poniatowskiego. Po zbiegnięciu z mostu wykonają nawrót na Rondzie Waszyngtona, by wrócić tą samą trasą, ale prowadzącą przeciwnym pasem. Meta zlokalizowana będzie przy starcie, przy ulicy Nowy Świat.

Bieg Konstytucji 3 majaUM Warszawy

ZOBACZ: Atrakcje Parku Kultury w Powsinie. Jak spędzić aktywnie czas w Warszawie.

Trasa symbolicznie nawiązuje do Konstytucji 3 Maja. - Biegacze będą bowiem w obu kierunkach biegli Mostem Poniatowskiego. Nazwisko księcia Józefa Poniatowskiego nieodłącznie wiąże się z wydarzeniami z 1791 roku. Książę Józef należał do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej - wyjaśnia ratusz.

- Trasa tegorocznego Biegu Konstytucji jest wyjątkowa i wyjątkowo atrakcyjna. Przyzwyczailiśmy się przez lata do startu i mety na Powiślu, ale okoliczności zmusiły nas w tym roku do znalezienia innego rozwiązania. I myślę, że to, co otrzymaliśmy w zamian, jest godnym zastępstwem dla znanego nam od trzydziestu lat schematu. Trasa jest nie tylko spektakularna, ale mocno związana z rocznicą 3 maja. Wszak książę Józef Poniatowski, którego imię nosi centralny most stolicy, był jednym z bohaterów okresu Sejmu Czteroletniego. To jego żołnierska postawa sprawiła, że pierwsza w historii Europy ustawa zasadnicza mogła być w ogóle uchwalona - mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji "Maraton Warszawski".

Zawody otwierają 31. edycję Warszawskiej Triady Biegowej. Zalicza się do niej też Bieg Powstania oraz Bieg Niepodległości.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Władze warszawskiej dzielnicy Żoliborz postanowiły kupić pięćset kaczek - takich małych, żółtych, używanych w kąpieli. Kaczki będą od teraz gadżetem reklamowym. W tej roli podobno dobrze się sprawdzają.

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek, piątego marca otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka na Woli. Natomiast 25 marca tramwaje wrócą na ulicę Wolską.

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

Źródło:
PAP

Otwarte zostały oferty na budowę drogi dla rowerów w ciągu ulicy Andersa, czyli na kontynuację trasy N-S przez centrum Warszawy. Zgłosiło się czterech wykonawców. Wybrany, po podpisaniu umowy, będzie miał 20 miesięcy na realizację tego zadania - zapowiedzieli w poniedziałek drogowcy.

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że popierana przez Trzecią Drogę Adriana Porowska, ma być wiceprezydentką stolicy, w przypadku jego reelekcji. Otwarte pozostaje pytanie, czyim kosztem, bo zastępców i zastępczyń może mieć łącznie czworo. I tyle ma. - O szczegółach będziemy mówić, jak wygramy wybory - powiedział Trzaskowski.

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dodatkowe zabezpieczenie pojawiło się na terenie budowy nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. W weekend dziesiątki ludzi nielegalnie weszły na przeprawę. Uprzedzili tym samym osobę, która, za ponad cztery tysiące złotych, wylicytowała pierwsze przejście nowym mostem w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak: przejście przez osobę, która wygrała aukcję będzie wyjątkowe.

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W poniedziałek wczesnym rankiem pierwsi kierowcy przejechali wiaduktem nad ulicą Globusową we Włochach. Konstrukcja została zbudowana niemal w całości od nowa. Bez generalnego remontu ma wytrzymać co najmniej 50 lat.

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Policjanci z drogówki po krótkim pościgu zatrzymali 16-latka z powiatu mławskiego. Nastolatek ukradł samochód należący do jego matki. Był też, jak się okazało, poszukiwany przez sąd. 

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Źródło:
PAP

"Collegium Humanum to nie był tylko biznes polegający na drukowaniu fałszywych dyplomów, to było przede wszystkim niszczenie ludzi" - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" były pracownik uczelni. Tygodnik opisuje kulisy funkcjonowania placówki, kilkukrotnie nagrodzonej tytułem Uczelni Roku w ogólnopolskim plebiscycie ogłaszanym przez należące do Orlenu wydawnictwo Polska Press. W artykule Renaty Kim zatytułowanym "Afera Collegium Humanum" czytamy także o obliczu wieloletniego rektora uczelni Pawła Cz. "Przyjaciel duchownych, polityków i przedsiębiorców. Wielbiący luksus mobber i drapieżca seksualny. Teraz – według prokuratora – szef grupy przestępczej" - podsumowuje dziennikarka.

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

Źródło:
Newsweek, tvn24.pl, PAP

Pijany 24-latek jechał pod prąd, a potem uciekał przed policjantami ulicami Wyszkowa. Jazdę zakończył na przydrożnym drzewie. Stracił już prawo jazdy.

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tęczowe rodziny zjawiły się u minister Katarzyny Kotuli. To dla nich ważny dzień, bo pierwszy raz państwo je zauważyło. W świetle polskiego prawa - nie istnieją. W ustawie o związkach partnerskich mają być takie rozwiązania, które mają pomóc także dzieciom z tych rodzin.

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Źródło:
Fakty TVN

Roztargnienie może sporo kosztować. Przekonał się o tym mieszkaniec Warszawy, który został obciążony karą w wysokości sześciu tysięcy złotych za parkowanie w płatnej strefie bez uiszczenia opłat. Kierowca przyznaje, że zapomniał opłacić abonament, jednak uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia.

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną - krzyczały dwie kobiety ze sceny Filharmonii Narodowej. Aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielny koncert, zostały wylegitymowane przez policję.

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl