Zbiornik zamiast ziemi, lampy zamiast słońca. Szafy z roślinami stanęły przed drzwiami

Źródło:
TVN24
Wyjątkowy eksperyment na warszawskich Stegnach
Wyjątkowy eksperyment na warszawskich Stegnach
TVN24
Wyjątkowy eksperyment na warszawskich StegnachTVN24

Nietypowe szklarnie stanęły na klatkach schodowych w jednym z bloków na warszawskich Stegnach. Rośliny rosną bez gleby, ta sama woda używana jest wielokrotnie, a słońce zostało zastąpione przez lampy. Na razie to eksperyment, ale niedługo może konieczność. Na czym polega? O tym Łukasz Wieczorek z magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Pan Rafał nie chodzi już do warzywniaka: bazylia, mięta, truskawki rosną przed drzwiami mieszkania. - Dla mnie odkryciem tego eksperymentu był właśnie lubczyk. Teraz stosuję go do zup, na kanapki - mówi Rafał Cygan, mieszkaniec Kaspijskiej 1.

Ten eksperyment to projekt konsorcjum naukowego z Polski i Norwegii z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia na czele. Sprawdza, jak działa innowacyjny system samodzielnej produkcji żywności hydrofonicznej, prościej - hodowli roślin bez gleby.

Zbiornik zamiast ziemi, lampy zamiast słońca

- To jest pożywka dla tych roślin - Rafał Cygan wskazuje na umieszczony wewnątrz szafy z roślinami zbiornik. - Tam są wymieszane nawozy i inne takie. Stąd pompą woda jest zaciągana tutaj, aż na samą górę i potem grawitacyjnie opada rynnami z piętra na piętro, coraz niżej - tłumaczy. Specjalne szafy stanęły w bloku na warszawskich Stegnach. Są na każdym piętrze.

Szafy z roślinami w bloku na Stegnach TVN24

- Każda budka należy do jednego lokalu i każdy się opiekuje swoją budką - wyjaśnia Cygan. Jak dodaje, opiekowanie polega głównie na zbiorach i sprawdzaniu, czy nie brakuje wody. - Jak mamy rozwinięte rośliny, to 10 litrów wody tygodniowo trzeba dolać - opisuje.

Słońce zastępują pulsujące lampy. - Na niebie czasem są chmury, właśnie dlatego ta lampa raz (na jakiś czas - red.) przygasa, symulując, że są chmury, pobudzając wzrost tych roślin - prezentuje działanie sztucznego słońca mieszkaniec.

To eksperyment za pieniądze Funduszy Norweskich. Do projektu dorzuciło się też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a chodzi o rozwój inteligentnego miasta przyszłości. Miasta, którego mieszkańcy sami wyhodują sobie zdrową i smaczną żywność.

Szafy z roślinami w bloku na Stegnach TVN24

Oszczędność wody i bezpieczeństwo roślin

- Te rośliny nie więdną, nie tracą właściwości tak jak bazylia, którą kupimy w sklepie, dlatego że doznaje dość dużego uszczerbku, gdy jej warunki życiowe są zaburzone - tłumaczy Paweł Wołejsza, architekt i uczestnik programu Smartfood.

Tego typu farmy stają się coraz popularniejszym źródłem żywności na świecie. Na farmie wertykalnej w szkole w Żorach młodzież steruje uprawą przez aplikację. - Największą wartością dodaną jest to, że młodzież może uczyć się, jak powstaje taka produkcja od początku do końca - mówi Joanna Łyżwa, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej numer 16 w Żorach.

Szafy z roślinami w bloku na Stegnach TVN24

Miejskie ogrodnictwo wspiera Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut zwraca uwagę na oszczędność wody. Tutaj ta sama używana jest wielokrotnie. Po drugie na bezpieczeństwo. Nie ma szans, by gradobicie czy susza zniszczyły rośliny. - Mało tego, rośliny nie są narażone aż tak bardzo na szkodniki albo różnego rodzaju choroby. Nie trzeba używać pestycydów - podkreśla Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Wszelkie smaki są dużo bardziej intensywne i rośliny są większe. To widać po bazylii, bo ma większe listki i jest bardziej aromatyczna i smaczna - zaznacza Rafał Cygan.

Zasilane z paneli fotowoltaicznych

Do takiej produkcji roślin potrzeba sporo energii, w tym przypadku z paneli słonecznych.

- Ona będzie zawsze dodatkiem do produkcji żywności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, takiego jakie daje normalne rolnictwo - podkreśla prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Szafy z roślinami w bloku na Stegnach TVN24

Zarząd wspólnoty liczy, że kiedy skończy się projekt i z korytarzy znikną szklarnie, nie skończy się dyskusja o miejskich ogródkach, czyli o powrocie do korzeni.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24