Na Wisłostradzie powstanie przejście dla pieszych. Dyrektor drogowców odpowiada na pytania o korki

Źródło:
PAP
"Most połączył dwa brzegi Wisły"
"Most połączył dwa brzegi Wisły"
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
"Most połączył dwa brzegi Wisły"Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Wiosną ma być gotowa kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły. Aby połączyć ciąg pieszo-rowerowy z Karową na Wisłostradzie powstaną: dodatkowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Pojawiają się pytania o korki, jednak Łukasz Puchalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich zapewnia: straty dla kierowców na tym ciągu komunikacyjnym, będą bardzo minimalne.

Most pieszo-rowerowy łączy już oba brzegi Wisły - na wysokości Karowej na Powiślu i Okrzei na Pradze. Jego budowa nadal trwa - ma być gotowy na wiosnę 2024 roku.

Zarząd Dróg Miejskich planuje na Wisłostradzie, praktycznie przy skrzyżowaniu z ulicą Karową, wybudować przejście dla pieszych i przejazd rowerowy wraz z sygnalizacją świetlną.

W tej chwili jadący od strony Żoliborza mogą skręcić w prawo w Karową, a osoby wyjeżdżające z Karowej mogą tylko jechać w prawo w kierunku Mokotowa. Kiedyś możliwy był również wyjazd z Karowej w lewo w kierunku Żoliborza i taki układ drogowy powróci w połowie 2024 roku.

- Skrzyżowanie z Karową będzie skrzyżowaniem, prawie pełnorelacyjnym. Nie będzie można skręcić od strony Mokotowa w ulicę Karową, natomiast z ulicy Karowej będzie można dodatkowo wyjechać na Wisłostradę w kierunku Żoliborza - potwierdził dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu?

Wyjaśnił, że gdy przechodzić będą piesi i przejeżdżać rowerzyści, to również będzie zielone światło dla samochodów, które będą skręcały z Karowej w kierunku Żoliborza. To jest istotne, bo w tej chwili całe Powiśle jadąc w kierunku Żoliborza musi wyjeżdżać przez Nowy Zjazd, gdzie łączy się ruch z ulicy Browarnej, Dobrej, ze zjazdem z Trasy W-Z. Przez to tworzą się korki i jest kłopot z wyjazdem. Dzięki wprowadzonym zmianom, część ruchu z Powiśla, wyjedzie przez ulicę Karową. Nowy Zjazd będzie służył w głównej mierze kierowcom, którzy jadą od strony placu Bankowego - zaznaczył.

Pytany, czy dodatkowa sygnalizacja świetlna nie spowoduje jeszcze większych korków na zatłoczonej Wisłostradzie, wyjaśnił, że arteria korkuje się głównie w godzinach szczytu a przez resztę czasu ruch odbywa się w miarę płynnie.

- Dla godzin szczytu kluczowa jest sygnalizacja przy Nowym Zjeździe. To jest miejsce "korkogenne" dla tego obszaru. To właśnie w tym miejscu tworzą się pierwsze zatory - podkreślił. Wyjaśnił, że sygnalizacje przed tym skrzyżowaniem, jak i po, również są w zintegrowanym systemie zarządzania ruchem.

Zmiany już w 2024 roku

Sygnalizacja przy ulicy Karowej, będzie również zsynchronizowana, co ma zminimalizować straty dla kierowców.

- Taka organizacja ruchu zostanie wprowadzona w połowie 2024 r. W tej chwili wykonywana jest dokumentacja projektowa nowej organizacji ruchu, która ma być gotowa do końca roku. Na początku roku chcemy ogłosić przetarg i znaleźć wykonawcę. Do połowy przyszłego roku powinny już wszystkie zmiany obowiązywać - powiedział dyrektor ZDM.

W przyszłym roku ma zostać wykonany remont ulicy Okrzei po praskiej stronie, a docelowo kładka miałaby mieć tam połączenie do ulicy Kawęczyńskiej, a po stronie Powiśla i Śródmieścia z Krakowskim Przedmieściem.

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Władze warszawskiej dzielnicy Żoliborz postanowiły kupić pięćset kaczek - takich małych, żółtych, używanych w kąpieli. Kaczki będą od teraz gadżetem reklamowym. W tej roli podobno dobrze się sprawdzają.

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek, piątego marca otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka na Woli. Natomiast 25 marca tramwaje wrócą na ulicę Wolską.

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

Źródło:
PAP

Otwarte zostały oferty na budowę drogi dla rowerów w ciągu ulicy Andersa, czyli na kontynuację trasy N-S przez centrum Warszawy. Zgłosiło się czterech wykonawców. Wybrany, po podpisaniu umowy, będzie miał 20 miesięcy na realizację tego zadania - zapowiedzieli w poniedziałek drogowcy.

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że popierana przez Trzecią Drogę Adriana Porowska, ma być wiceprezydentką stolicy, w przypadku jego reelekcji. Otwarte pozostaje pytanie, czyim kosztem, bo zastępców i zastępczyń może mieć łącznie czworo. I tyle ma. - O szczegółach będziemy mówić, jak wygramy wybory - powiedział Trzaskowski.

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dodatkowe zabezpieczenie pojawiło się na terenie budowy nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. W weekend dziesiątki ludzi nielegalnie weszły na przeprawę. Uprzedzili tym samym osobę, która, za ponad cztery tysiące złotych, wylicytowała pierwsze przejście nowym mostem w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak: przejście przez osobę, która wygrała aukcję będzie wyjątkowe.

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W poniedziałek wczesnym rankiem pierwsi kierowcy przejechali wiaduktem nad ulicą Globusową we Włochach. Konstrukcja została zbudowana niemal w całości od nowa. Bez generalnego remontu ma wytrzymać co najmniej 50 lat.

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Policjanci z drogówki po krótkim pościgu zatrzymali 16-latka z powiatu mławskiego. Nastolatek ukradł samochód należący do jego matki. Był też, jak się okazało, poszukiwany przez sąd. 

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Źródło:
PAP

"Collegium Humanum to nie był tylko biznes polegający na drukowaniu fałszywych dyplomów, to było przede wszystkim niszczenie ludzi" - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" były pracownik uczelni. Tygodnik opisuje kulisy funkcjonowania placówki, kilkukrotnie nagrodzonej tytułem Uczelni Roku w ogólnopolskim plebiscycie ogłaszanym przez należące do Orlenu wydawnictwo Polska Press. W artykule Renaty Kim zatytułowanym "Afera Collegium Humanum" czytamy także o obliczu wieloletniego rektora uczelni Pawła Cz. "Przyjaciel duchownych, polityków i przedsiębiorców. Wielbiący luksus mobber i drapieżca seksualny. Teraz – według prokuratora – szef grupy przestępczej" - podsumowuje dziennikarka.

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

Źródło:
Newsweek, tvn24.pl, PAP

Pijany 24-latek jechał pod prąd, a potem uciekał przed policjantami ulicami Wyszkowa. Jazdę zakończył na przydrożnym drzewie. Stracił już prawo jazdy.

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tęczowe rodziny zjawiły się u minister Katarzyny Kotuli. To dla nich ważny dzień, bo pierwszy raz państwo je zauważyło. W świetle polskiego prawa - nie istnieją. W ustawie o związkach partnerskich mają być takie rozwiązania, które mają pomóc także dzieciom z tych rodzin.

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Źródło:
Fakty TVN

Roztargnienie może sporo kosztować. Przekonał się o tym mieszkaniec Warszawy, który został obciążony karą w wysokości sześciu tysięcy złotych za parkowanie w płatnej strefie bez uiszczenia opłat. Kierowca przyznaje, że zapomniał opłacić abonament, jednak uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia.

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną - krzyczały dwie kobiety ze sceny Filharmonii Narodowej. Aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielny koncert, zostały wylegitymowane przez policję.

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl