Remont Pola Mokotowskiego złapał opóźnienie. Pośrednim powodem wojna w Ukrainie

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plModernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)

Trwająca przebudowa stawu na Polu Mokotowskim wraz z otoczeniem złapała opóźnienie. Bezpośrednią przyczyną jest kolizja z podziemnymi instalacjami, a pośrednią - brak części związany z wojną w Ukrainie.

Od jesieni ubiegłego roku część parku Pole Mokotowskie ukryta jest za blaszanymi wygrodzeniami. Toczą się tam prace modernizacyjne. Ich zakończenie było planowane na ostatni kwartał tego roku. Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznaje już jednak, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku.

Projekt modernizacji Pola Mokotowskiego zakłada, że staw zostanie poddany naturalizacji - z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Ma też powstać kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami. - Rozbetonowaliśmy już stawy na łącznej powierzchni około 15 tysięcy metrów kwadratowych, które są już w większości wyprofilowane pod nowy układ wodny. Trwają prace przy jego uszczelnianiu. Powstała już komora techniczna - serce zbiornika, która będzie odpowiadała za pracę układu oczyszczania - informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka ZZW. Dodaje, że wykonawca zajmuje się teraz pozostałymi elementami systemu oczyszczania, między innymi komorami skimmerów oraz pracami przy filtrach glebowych. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Problematyczna kolizja z siecią energetyczną w stawie

Jak zaznacza rzeczniczka, większość prac przebiega zgodnie z harmonogramem. - Natrafiliśmy jednak na problem, który na pewno będzie rzutował na termin oddania inwestycji - przyznaje. Problemem tym jest kolizja zbiornika wodnego z siecią elektroenergetyczną. - Kolizja polega na przeniesieniu trafostacji (stacji transformatorowej - red.), która po przebudowie zbiornika znajdowałaby się na wyspie, poza jego obręb. Trafostacja zasila znaczną część Mokotowa i nie ma możliwości odłączenia jej do czasu uruchomienia nowej. Bez tego elementu wykonawca nie jest w stanie wykonać całości prac na zbiorniku, w tym również napełnić całego układu wodą, dlatego dostarczenie i przeniesienie trafostacji jest kluczowym elementem warunkującym wykonanie całości prac na renaturalizowanym zbiorniku - wyjaśnia rzeczniczka.

Z powodu problemów wykonawca musiał wstrzymać część prac przy stawie. Ich wznowienie będzie możliwe dopiero, gdy zamontowana zostanie nowa stacja. Nie wiadomo jednak, ile może to potrwać. - Ze względu na konflikt w Ukrainie dostawcy trafostacji zgłaszają problemy w dostępie do elementów niezbędnych do jej wykonania - zastrzega Kwiecień-Łukaszewska.

- Termin zakończenia prac w tym roku jest niemożliwy do wykonania i konieczne jest wydłużenie inwestycji. Analizujemy różne możliwości i w tym momencie nie jesteśmy jeszcze wstanie oszacować czasu, o jaki się wydłuży - dodaje.

Powstają nowe strefy wejściowe do parku

Spowolnienie przy stawie nie wpływa jednak na prace toczące się w innych częściach parku. - W strefach brzegowych od ulicy Wawelskiej i alei Niepodległości powstały już górki, które mają na celu wyciszenie hałasu od ruchliwych ulic. Pozostały do wykonania nasadzenia i wysianie łąk kwietnych - opisuje rzeczniczka ZZW.

Nowa zieleń pojawiła się też w strefach wejściowych od strony ulicy Żwirki i Wigury, Biblioteki Narodowej i ulicy Batorego. W rejonie restauracji Jeff’s do końca września będzie ustawione wygrodzenie. Tworzona jest tam strefa wejściowa z nową nawierzchnią oraz zadaszeniem. Nowa strefa wejściowa jest już gotowa od strony domków fińskich.

W ramach inwestycji rozbudowywane są także sieci kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna. Nowe oświetlenie pojawiło się już przy części ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego - na odcinku od Wawelskiej do domków fińskich, które również są obecnie remontowane.

Prace przy placach zabaw i strefach wypoczynku

- Trwają prace na placu zabaw od strony ulicy Wawelskiej w rejonie fontanny centralnej, jak i przy samej fontannie, przy której kładziemy nową nawierzchnię wraz z nowymi elementami wodnymi - wylicza Kwiecień-Łukaszewska.

Dotychczas na terenie parku pojawiły się nowe punktowe strefy zabaw i odpoczynku, tak zwane niespodzianki w terenie.

Na terenie Wielkiej Polany powstaje Ogród Biocenotyczny. - Teren ten zmienił już swoje oblicze, usypane zostały wszystkie wzniesienia, a także wykonano zagłębienia, które będą bazą dla ogrodów deszczowych. Przygotowujemy się do prac związanych z ułożeniem w tym rejonie drewnianej ścieżki - zapowiada rzeczniczka.

Wykonawca zakończył już prace przy ulicy Fińskiej, gdzie ustawiona została nowa toaleta automatyczna.

Modernizacja Pola Mokotowskiego

Po modernizacji na terenie największego stołecznego parku powstanie nowy ogród sensoryczny, nasadzona zostanie też zieleń: 55 drzew, ponad 6 tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin, niemal 1,5 hektara łąk kwietnych, do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych.

Dodatkowo powstaną siłownie plenerowe, toalety publiczne, rozbudowane zostaną place zabaw. Wyremontowane zostaną popadające w ruinę domki fińskie, w tym ten, w którym mieszkał Ryszard Kapuściński. Powstanie tam centrum reportażu. Wykonawca ma też zagospodarować teren po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i stworzyć miejsca rekreacji i strefy wejściowe pełne zieleni.

Będą zmiany na Polu MokotowskimWXCA

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości