Powstał mobilny punkt szczepień. W majówkę zaszczepisz się tam bez rejestracji

Źródło:
PAP
Powstał mobilny punkt na placu Bankowym
Powstał mobilny punkt na placu BankowymTVN24
wideo 2/6
Powstał mobilny punkt na placu BankowymTVN24

Na placu Bankowym będzie działał w majówkę mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19. Przyjść do niego może każdy, kto jest w grupie wiekowej uprawnionej do rejestracji i ma wystawione e-skierowanie. Medycy będą szczepić jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson. Liczba szczepionek jest ograniczona.

W piątek przed siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Bankowym 3/5 od rana trwały przygotowania do otwarcia mobilnego punktu szczepień. Ustawiane były kontenery, w których podczas weekendu majowego będą przyjmowani pacjenci.

Akcję mobilnych punktów szczepień ogłosił w czwartek rząd. Będą działać między 1 a 3 maja w 16 miastach wojewódzkich. Przez te trzy dni zaszczepić się jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson będzie mógł każdy, kto ma już e-skierowanie. Punkt będzie działał przez te trzy dni w godzinach 10 - 18. "To bardzo proste! Wystarczy przyjść i zaczekać na swoją kolej - bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin, czy godzinę" - wyjaśnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Liczba szczepionek jest ograniczona. Do województwa mazowieckiego trafi łącznie 2500 dawek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To jest jedyna droga, żeby powrócić do normalności"

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, że weekendowej akcji przyświecają dwa cele: zaszczepić jak najwięcej osób i zachęcić do szczepień tych, którzy się jeszcze wahają. Jak dodał są to działania uzupełniające względem Narodowego Programu Szczepień i mają charakter promocyjny.

Na placu Bankowym będą działały cztery zespoły szczepiące z pielęgniarkami i lekarzami. Dwa w kontenerach na dziedzińcu i dwa wewnątrz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wyznaczono też osoby do rejestrowania chętnych na miejscu. Akcję będzie też przez cały czas zabezpieczał zespół ratownictwa medycznego. Stworzony zostanie również punkt informacyjny dla osób zainteresowanych akcją. Osobom oczekującym na szczepienie instrukcji będą również udzielać żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

- Zapraszamy już od 1 i 2 maja osoby, które mają 36 lat lub są starsze. 3 maja wchodzą kolejne roczniki i będzie można zaszczepić się już od wieku 34 lat. Przypominam, że zasady, które obecnie obowiązują zakładają to, że nie potrzeba nigdzie się wcześniej zapisywać i rejestrować. Tylko osoba, która kończy w danym roku określoną liczbę lat, jest po prostu automatycznie zarejestrowana i otrzymuje e-skierowanie. Zwracam na to uwagę, bo jeśli chodzi o ten punkt szczepień to praktycznie rzecz biorąc, osoba która 1 maja przechodzi tędy ulicą, a ma 36 lat w roku 2021 może po prostu wejść i się zaszczepić - wyjaśnił wojewoda.

Dodatkowo ze szczepienia w punkcie na placu Bankowym będą mogły również skorzystać osoby poniżej 36. roku życia, które wcześniej miały możliwość zarejestrowania się w rządowym systemie i mają już wystawione e-skierowanie.

- Jeżeli szybko zaszczepimy się w dużej liczbie, uda się zdusić szybko pandemię. To jest jedyna droga, żeby powrócić do normalności - przekonywał Radziwiłł.

Ponad 1,7 miliona wykonanych szczepień na Mazowszu

Zgodnie ze zaktualizowanym w czwartek raportem szczepień przeciwko COVID-19, dostępnym na stronach rządowych, do środy w województwie mazowieckim zostało wykonanych ogółem 1 710 919 szczepień. 426 568 to liczba osób w pełni zaszczepionych. W Warszawie wykonano dotąd 787 572 szczepień, z czego 191 665 osób zostało w pełni zaszczepionych.

- Na Mazowszu działają 963 populacyjne punkty szczepień, działają one pełną parą na tyle, na ile umożliwia liczba szczepionek do dyspozycji. Pierwszy rzut oka na mapę Mazowsza pokazuje, że w momencie, gdy szczepień będzie więcej, to ten potencjał nie wystarczy. Widać wyraźnie, że są bardzo duże różnice w możliwości zaszczepienia się obywateli Mazowsza blisko swojego miejsca zamieszkania. Stąd druga fala decyzji w sprawie tego, gdzie można się szczepić to punkty szczepień powszechnych. I takich punktów mamy na Mazowszu zaakceptowanych 33. One są tak rozmieszczane, żeby uzupełnić potencjał punktów populacyjnych - powiedział wojewoda.

Dodał, że tempo szczepień na Mazowszu w ostatnim czasie to średnio 220 tysięcy dawek tygodniowo. - To rekordowe liczby zaszczepionych jeśli chodzi o porównania w Polsce, ale ciągle jest to za mało. Wykonaliśmy 1 710 919 szczepień na ponad 11 milionów w całym kraju, ale chcemy więcej, chcemy szybciej - mówił Radziwiłł.

- Jeśli wszyscy mieszkańcy Mazowsza chcieliby się zaszczepić, chcielibyśmy żeby było to możliwe w ciągu najbliższych 25 tygodni, w zasadzie w każdym miejscu, stosunkowo blisko miejsca zamieszkania - podkreślił.  

Harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19

W czwartek zarejestrować się na szczepienie mogły dwa kolejne roczniki: 1980-1981. W piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rusza rejestracja na szczepienia dla osób urodzonych w latach 1982-83. Zarejestrować można się na kilka sposobów - na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Wystarczy podać PESEL osoby chcącej się zaszczepić. W ten sposób można zapisać również swoich rodziców lub dziadków.

Po długim weekendzie majowym rejestrować się będą:

- 4 maja: roczniki 1988-1989, - 5 maja: roczniki 1990-1991, - 6 maja: roczniki 1992-1993, - 7 maja: roczniki 1994-1996, - 8 maja: roczniki 1997-1999, - 9 maja: roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się na szczepienie będą mogły także osoby w wieku 18-29 lat, które między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

803 nowe zakażenia koronawirusem na Mazowszu

Ostatniej doby na Mazowszu potwierdzono 803 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Z danych resortu zdrowia wynika, że zmarło 49 osób, u których potwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Pośród nich 34 cierpiało na schorzenia współistniejące, natomiast śmierć 15 osób wynikała wyłącznie z powikłań związanych z COVID-19.

Natomiast w Warszawie pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało ostatniej doby 309 osób. Nie żyje 14 pacjentów chorych na COVID-19. Wszyscy cierpieli na choroby współistniejące.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żyrardowie poleciały szyby. Zostały tam ostrzelane budynki KRUS oraz szkoły podstawowej. Policjanci złożyli wizytę 32-latkowi. Jak podali, w jego mieszkaniu znaleźli broń oraz narkotyki.

Strzelał do okien w budynkach szkoły podstawowej i KRUS

Strzelał do okien w budynkach szkoły podstawowej i KRUS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby mają problem z usunięciem pojazdu.

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

45-letni robotnik spadł z rusztowania z wysokości piątego pietra. Wypadek miał miejsce na warszawskiej Woli. Mężczyzna z urazami został przewieziony do szpitala.

Robotnik spadł z piątego piętra. "Ma wielonarządowe urazy"

Robotnik spadł z piątego piętra. "Ma wielonarządowe urazy"

Źródło:
PAP

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Do sądu skierowano akty oskarżenia wobec sześciu mężczyzn ze zorganizowanej grupy przestępczej. Są podejrzani o blisko 100 kradzieży do samochodów w Warszawie i okolicach.

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl