Najnowsze

Miss World odwiedziła dzieci z Ukrainy

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Miss Świata Karolina Bielawska wspiera uchodźców
TVN24Miss Świata Karolina Bielawska wspiera uchodźców - relacja z wizyty w Poznaniu

Miss World 2022 Karolina Bielawska spotkała się z dziećmi z Ukrainy, przebywającymi pod opieką Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Jej wizyta połączona była z inauguracją projektu #BeeHuman "Drobne gesty, wielkie czyny", czyli kolejnej inicjatywy samorządu Mazowsza związanej ze wsparciem dla ukraińskich uchodźców.

W ramach akcji #BeeHuman w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii uruchomiony zostanie punkt zbiórki i dystrybucji darów dla rodzin polskich oraz instytucji przyjmujących do swoich przestrzeni uchodźców. Darowizny można dostarczać do placówki przy Koszykowej 79B w godzinach 8-16. Urząd marszałkowski zapowiada, że jeszcze w czwartek zostanie także uruchomiona strona internetowa www.beehuman.eu oraz link do wpłat darowizn.

Udział w inauguracji projektu wzięła udział Mis Świata Karolina Bielawska, która pojawiła się w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w okazałej koronie, którą zdobyła w połowie marca w San Juan, przepasana szarfą z napisem "Miss World 2022". Polska Agencja Prasowa relacjonuje, że została ciepło przyjęta przez dzieci z Ukrainy przebywające w placówce. Maluchy były początkowo zakłopotane i nieco zaskoczone wizytą, ale już po kilku minutach zaczęły lgnąć do najpiękniejszej kobiety świata, jakby była ich starszą siostrą.

PAP zauważa, że Miss Świata nie miała w sobie nic z wyniosłości związanej z tym tytułem. Była bardzo bezpośrednia. Rozdawała swoje zdjęcia, autografy, przykucając, robiła sobie zdjęcia z dziećmi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Miss World: chciałabym, żeby te dzieci mogły być we własnych domach

- Czuję ogromne współczucie, ale i szczęście, bo jeżeli choć przez chwilę mogę im przynieść radość, wywołać na ich twarzach uśmiech, to jest to również dla mnie wielką radością - powiedziała Bielawska. - Mimo tego, że ośrodek jest wspaniały, że wszyscy starają się im zapewnić jak najlepsze warunki, to naprawdę chciałabym, żeby te dzieci mogły być we własnych domach, żeby mogły w spokoju się bawić ze swoimi koleżankami i kolegami, czując jednocześnie miłość i opiekę swoich rodziców - dodała.

Wyjaśniła, że czuje się świetnie między dziećmi, bo ma doświadczenie w pracy z nimi. - Jestem wolontariuszką Fundacji "Dom w Łodzi". Uwielbiam dzieci, są one takie słodkie, są kochane, takie niewinne i potrzebują dużo miłości - podkreśliła.

Miss World Karolina Bielawska odwiedziła Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Wcześniej podczas konferencji prasowej zachęcała do wsparcia finansowego projektu #BeeHuman "Drobne gesty, wielkie czyny". - Tutaj nie chodzi o wsparcie jedynie wizerunkowe, ale o wsparcie sercem. Czuję dumę, patrząc, jak wszyscy Polacy się jednoczą, jak pomagają. Wiem jednak, że to nie jest łatwe i wymaga dużych środków finansowych. Jestem również pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Centrum Neuropsychiatrii Dziecięcej poradziło sobie z tą sytuacją - wskazała Bielawska.

Wyraziła przekonanie, że jej tytuł Miss World pomoże jeszcze bardziej zwrócić uwagę świata na Ukrainę, uciekinierów wojennych, a przede wszystkim dzieci, zebrać dla nich jeszcze więcej. - Chcę pomagać jednak nie tylko ze względu na tytuł, ale dlatego, że jestem Polką i jestem człowiekiem. Nie wyobrażam sobie, jak czułabym się, gdybym znalazła się w takiej sytuacji. Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, ale nie wiadomo, kiedy każdy z nas może potrzebować wsparcia - dodała Bielawska.

- Z całego serca zachęcam do udziału w naszej zbiórce. (…) Nie ma znaczenia, czy to będzie złotówka, dziesięć, czy tysiąc złotych. Nie ma znaczenia, czy ktoś przekaże jedno opakowanie żywności, czy będzie to cały worek. Najważniejsze jest to, że będzie to robione z sercem, a Polacy mają serca wielkie - powiedziała Miss World.

W MCN działa punkt pomocy psychologicznej dla dzieci z Ukrainy

W inauguracji projektu #BeeHuman "Drobne gesty, wielkie czyny" wziął udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Większość Ukraińców, którzy przyjechali do Polski, stanowią kobiety i dzieci. Często są to dzieci z traumą, nierzadko uciekały spod ostrzału. Bardzo doceniam i wspieram działania Centrum i dziękuję za wszystko, co zrobiliście dla tych dzieci - powiedział Struzik.

W siedzibie Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii działa punkt opieki dziennej nad dziećmi prowadzony przez pedagogów i psychologów. Struzik wyjaśnił, że obok polskich specjalistów opiekę nad dziećmi sprawują także wolontariusze z Ukrainy. Środki zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone m.in. na wynagrodzenie dla nich. Zatrudnienie w Centrum ma być także formą pomocy skierowaną do psychologów z Ukrainy.

W pracę z dziećmi zaangażował się także irlandzki muzyk Brian Allan. Uczył dzieci piosenek po angielsku i śpiewał z nimi.

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pozostałe wiadomości