Wdrażają zintegrowany system oszczędzania energii. Zyskają nawet 20 milionów złotych rocznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceminister klimatu o oszczędzaniu energii
Wiceminister klimatu o oszczędzaniu energiiTVN24
wideo 2/4
Wiceminister klimatu o oszczędzaniu energiiTVN24

Warszawa inwestuje w inteligentny system zarządzania energią w budynkach miejskich. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania w 10 obiektach. W ciągu czterech lat system ma objąć około tysiąca placówek.

O wdrażaniu systemu oszczędzania energii stołeczny ratusz poinformował w czwartek w komunikacie rozesłanym do mediów. Jak tłumaczą urzędnicy, system tworzą urządzenia pomiarowo-regulacyjne, w tym liczniki energii elektrycznej, ciepła, głowice termostatyczne, które są połączone z urządzeniami teletransmisyjnymi.

- Obecnie, w ramach pilotażu projektu, system do zarządzania energią zainstalowano w 10 placówkach oświatowych. Czujniki zbierają dane o zużyciu mediów i integrują działanie wewnętrznych instalacji, ale też alarmują o sytuacjach awaryjnych, umożliwiając zdalne zarządzanie ze stanowiska operatora. Jedną z placówek, gdzie trwa pilotaż systemu, jest przedszkole numer 420 przy ulicy świętej Urszuli Ledóchowskiej w Wilanowie. Szacujemy, że dzięki wdrożeniu monitoringu zużycia energii elektrycznej i cieplnej we wszystkich miejskich obiektach Warszawa może oszczędzić nawet 20 milionów złotych rocznie - powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Urzędnicy pracują krócej, bo muszą oszczędzać prąd.

Miasto wdraża zintegrowany system oszczędzania energii UM Warszawa

Jak działa system?

O szczegółach działania wdrażanego systemu opowiedział nam Leszek Drogosz, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury w stołecznym ratuszu.

- Miejski system do zarządzania energią jest oparty o model zarządzania danymi, który miasto zakupiło pod koniec ubiegłego roku wraz z wyposażeniem dla 10 placówek oświatowych, czyli warszawskich szkół i przedszkoli. Ten model będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne punkty na mapie Warszawy. Już wcześniej w urządzenia do zarządzania energią cieplną wyposażyliśmy ponad 70 placówek oświatowych w Śródmieściu i na Targówku ale nie działały one dotąd jako rozwiązanie systemowe. Teraz będziemy je integrować w ramach miejskiego systemu - tłumaczy Leszek Drogosz. - Działanie systemu nie jest skomplikowane. Szkoła pracuje w określonych godzinach. Zazwyczaj zajęcia zaczynają się około godziny 8, a kończą około 18, czasami później, od poniedziałku do piątku. Zasadniczo w każdym przypadku można precyzyjnie określić moment, kiedy obiekt zostanie opuszczony przez użytkowników. System polega na tym, że dla każdej placówki jest przygotowywany profil ogrzewania. Kiedy budynek nie jest użytkowany, temperatura zostaje obniżona. Przez to kupujemy mniej ciepła i uzyskujemy duże oszczędności na rachunkach - wyjaśnia Drogosz.

Miasto wdraża zintegrowany system oszczędzania energii UM Warszawa

Nie tylko ciepło

Profile budynków są rozpisywane na cały rok. W przypadku szkół czy przedszkoli uwzględniają przerwy w nauce, weekendy czy ferie zimowe.

- Dopracowujemy też kwestię tego, jak w sposób efektywny ogrzać cały budynek. Często jest tak, że w dużych obiektach trudno jest doprowadzić do sytuacji, aby w każdym z pomieszczeń była podobna temperatura. System pomaga zbilansować ogrzewanie w całym obiekcie - wskazuje Drogosz.

Montowane w szkołach urządzenia są nastawione nie tylko na monitorowanie ciepła, ale także na zużycie energii elektrycznej, gazu i wody.

- Dzięki zbieranym przez urządzenia danym jesteśmy w stanie ocenić, ile energii czy wody powinno być zużywane na metr kwadratowy, jak wyglądają standardy zużycia w poszczególnych dzielnicach. Analizując dane, możemy podejmować decyzje, w jakim zakresie i w jakiej kolejności modernizować poszczególne obiekty. Co więcej, dostajemy też informacje o sytuacjach alarmowych, że w jakimś obiekcie ilość zużywanej energii jest zbyt duża. Wtedy taki obiekt jest kontrolowany i podejmuje się działania naprawcze - zaznacza Leszek Drogosz.

Miasto wdraża zintegrowany system oszczędzania energii UM Warszawa

Czy to się opłaca?

Dyrektora Drogosza zapytaliśmy też, czy miastu opłaca się inwestować 45 milionów złotych w ciągu najbliższych trzech lat, aby zyskać 20 milionów oszczędności rocznie. Urzędnik zapewnia, że tak.

- Te nakłady mogą nam się zwrócić mniej więcej w ciągu dwóch i pół roku. Można powiedzieć, że to jedna z najlepszych, możliwych inwestycji, kiedy okres zwrotu jest tak krótki - ocenia Drogosz. - Działanie, jak wyposażanie miejskich obiektów w inteligentne systemy zarządzania energią, jest niezbyt kosztownym przedsięwzięciem, a dosyć szybko przynoszącym efekty - podkreśla nasz rozmówca.

Są też pierwsze szacunki, w jakim tempie system będzie się rozwijać. - Chcielibyśmy, aby w przyszłym roku co najmniej 200 miejskich obiektów, już nie tylko oświatowych, było monitorowanych w ramach miejskiego systemu. Docelowo, za około cztery lata, powinno ich być ponad 1000. Wtedy będzie można mówić o dziesiątkach milionów oszczędności w skali roku we wszystkich mediach energetycznych i wodzie - podsumowuje Leszek Drogosz. 

Na tym etapie systemem będzie zarządzać we własnym zakresie Biuro Infrastruktury. Jednak niewykluczone, że w przyszłości, kiedy wdrażane obecnie rozwiązanie obejmie setki budynków, konieczne będzie powołanie odrębnej jednostki.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Trzy maszty fotoradarowe przy Trasie Toruńskiej straszą od lat, ale tylko straszą, bo żaden nie został uruchomiony i nie rejestruje przekraczania prędkości. Od ich postawienia minęło już ponad 11 lat. Okazuje się, że instalacje nie mają właściciela.

Maszty ze skrzynkami na fotoradary stoją tam ponad 11 lat. Nikt się do nich nie przyznaje

Maszty ze skrzynkami na fotoradary stoją tam ponad 11 lat. Nikt się do nich nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend policjanci zatrzymali pięciu nastolatków w wieku od 13 do 16 lat, którzy z okien mieszkania przy Marszałkowskiej ostrzelali z wiatrówki kilka miejskich autobusów. Dwóch najstarszych chłopców zostało umieszczonych w schronisku dla nieletnich - poinformowała we wtorek policja.

Nastolatkowie strzelali do autobusów. Jest decyzja sądu wobec dwóch zatrzymanych

Nastolatkowie strzelali do autobusów. Jest decyzja sądu wobec dwóch zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja rozbiła grupę przestępczą zajmującą się oszustwami metodą "na policjanta" i "na wypadek". Podczas akcji na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego zatrzymano 13 osób, wśród nich "telefonistów", "logistyków" i "odbieraków".

Policjanci zatrzymali 13 osób podejrzanych o oszustwa. "Telefonistów", "logistyków" i "odbieraków"

Policjanci zatrzymali 13 osób podejrzanych o oszustwa. "Telefonistów", "logistyków" i "odbieraków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z ulic na warszawskim Bemowie doszło do awantury pomiędzy dwoma mężczyznami. Nagle jeden z nich wyciągnął wiatrówkę i strzelił drugiemu w twarz. Napastnik został zatrzymany. To 19-latek.

Policja: 19-latek wykrzykiwał obraźliwe słowa do kierowcy, wyjął spod kurtki wiatrówkę i strzelił mu w twarz

Policja: 19-latek wykrzykiwał obraźliwe słowa do kierowcy, wyjął spod kurtki wiatrówkę i strzelił mu w twarz

Źródło:
PAP

Policyjna kontrola autokaru opóźniła szkolną wycieczkę, a powód był dość nietypowy. Okazało się, że kierowca autokaru, który miał zawieźć uczniów, jest poszukiwany.

Szkolna wycieczka opóźniona, bo kierowca "zapomniał" o grzywnie

Szkolna wycieczka opóźniona, bo kierowca "zapomniał" o grzywnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Blokady autostrad, dróg dojazdowych do miast i przejść granicznych. W najbliższą środę, 20 marca, rolnicy zaplanowali strajk generalny. Rolnicze protesty mają się odbyć w całym kraju. Na zamieszczonej w sieci mapie blokad zaznaczono już ponad 400 punktów, z czego kilkanaście z nich na drogach dojazdowych do Warszawy.

W środę strajk generalny rolników. Mapa planowanych blokad w Warszawie i na Mazowszu

W środę strajk generalny rolników. Mapa planowanych blokad w Warszawie i na Mazowszu

Źródło:
PAP

Po tym, jak okazało się, że w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego działa kopalnia kryptowalut, NSA rozwiązał umowę z zewnętrzną firmą odpowiedzialną za serwis techniczny budynków tej instytucji. Nałożył też karę umowną na blisko 900 tysięcy złotych i zapowiedział pozew.

Milionowa strata i pozew. Reakcja NSA po odkryciu kopalni kryptowalut w jego siedzibie

Milionowa strata i pozew. Reakcja NSA po odkryciu kopalni kryptowalut w jego siedzibie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy drogowcy ogłosili przetarg na dostarczenie i obsługę blisko dwóch tysięcy nowych parkomatów. Podobnie jak teraz, miasto będzie dzierżawiło urządzenia. Umowa będzie obowiązywała 10 lat.

"Parkomatowa" rewolucja. Blisko dwa tysiące urządzeń do wymiany

"Parkomatowa" rewolucja. Blisko dwa tysiące urządzeń do wymiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed Sądem Rejonowym w Otwocku ruszył proces przeciwko współzałożycielowi firmy gospodarowania odpadami Lekaro - Jerzemu Z. oskarżonemu o potrącenie pracownika Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i zniszczenie drona.

Współzałożyciel firmy śmieciowej oskarżony o potrącenie człowieka i zniszczenie drona

Współzałożyciel firmy śmieciowej oskarżony o potrącenie człowieka i zniszczenie drona

Źródło:
PAP

Cztery tysiące złotych mandatu, 14 punktów karnych i utrata prawa jazdy. Tak policja w Ostrołęce ukarała kierowcę, który przekroczył prędkość już drugi raz w ostatnim czasie. Tym razem mężczyzna pędził z prędkością 118 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości "w warunkach recydywy"

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości "w warunkach recydywy"

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W Warszawskim Szpitalu Południowym otwiera się miejska poradnia leczenia niepłodności. Rodzice będą mogli liczyć tu na pomoc: od diagnozy, przez leczenie, prowadzenie ciąży i opiekę okołoporodową. Otwarcie placówki to pierwszy krok do uruchomienia samorządowego ośrodka leczenia niepłodności metodą in vitro - chwali się warszawski ratusz.

W Szpitalu Południowym powstaje poradnia leczenia niepłodności

W Szpitalu Południowym powstaje poradnia leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy oraz policjanci interweniowali na terenie dawnego hotelu przy ulicy Kawęczyńskiej na Pradze Północ. Zauważono tam grupę osób, a wstęp do tego opuszczonego budynku jest zabroniony.

W opuszczonym od lat hotelu zauważyli grupę osób

W opuszczonym od lat hotelu zauważyli grupę osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę z Wisły w okolicach mostu Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim płetwonurkowie wyłowili ciało mężczyzny. Jego tożsamość nie jest na razie znana.

Z Wisły wyłowili ciało młodego mężczyzny. "Było w wodzie prawdopodobnie od kilku miesięcy"

Z Wisły wyłowili ciało młodego mężczyzny. "Było w wodzie prawdopodobnie od kilku miesięcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ufna seniorka przekazała w ręce młodej kobiety kartę bankomatową wraz z numerem PIN. Następnego dnia na jej koncie nie było już 50 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 14- i 15-latkę, które - jak podali - brały udział w oszustwie na "policjanta". Okazało się, że jedna z nastolatek była poszukiwana.

Zaufała "policjantowi" i straciła 50 tysięcy złotych. Policja zatrzymała dwie nastolatki

Zaufała "policjantowi" i straciła 50 tysięcy złotych. Policja zatrzymała dwie nastolatki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukiwali samochodu skradzionego na Pradze Północ. Właścicielka renault na początku nie miała nadziei na jego odzyskanie. Jednak po kilku miesiącach policjanci zwrócili jej "zgubę" i zatrzymali złodzieja. Auto trafiło do kobiety z "cennym wyposażeniem".

"Bardzo dziękuję grupie Skorpion. Odnaleźli mój samochód. Cały i zdrowy"

"Bardzo dziękuję grupie Skorpion. Odnaleźli mój samochód. Cały i zdrowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali czterech przedsiębiorców podejrzanych o kupowanie nierzetelnych faktur VAT od zorganizowanej grupy przestępczej, która miała prowadzić "fabrykę faktur". Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Zatrzymania w sprawie "fabryki faktur"

Zatrzymania w sprawie "fabryki faktur"

Źródło:
PAP

Akt oskarżenia przeciwko 24 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami w areszcie śledczym skierowała do sądu Prokuratura Krajowa. Wśród oskarżonych są też funkcjonariusze Służby Więziennej. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

W areszcie śledczym handlowali narkotykami. 24 oskarżonych, w tym strażnicy więzienni

W areszcie śledczym handlowali narkotykami. 24 oskarżonych, w tym strażnicy więzienni

Źródło:
PAP

Zakończył się remont budynków przedszkoli nr 409 i 422 na osiedlach Wawrzyszew i Chomiczówka. Oba zostały powiększone, przybyło sal do zajęć. Dzieci mogą się cieszyć z nowych zabawek i sprzętów, a nauczycielom pracę ułatwią pomoce dydaktyczne. W sumie prace pochłonęły ponad 15 milionów złotych.

Dzieci wróciły do przebudowanych za ponad 15 milionów przedszkoli

Dzieci wróciły do przebudowanych za ponad 15 milionów przedszkoli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecnie na terenie Warszawy powstaje wiele inwestycji. Ponadto prowadzone są różnego rodzaju remonty i przebudowy. Policjanci ze stołecznej drogówki przypominają, kto jest odpowiedzialny za oczyszczanie dróg w rejonie prowadzonej inwestycji oraz jakie konsekwencje grożą temu, kto się od tego obowiązku uchyla.

Błoto z budowy trafia na ulice. Policja przypomina, co za to grozi

Błoto z budowy trafia na ulice. Policja przypomina, co za to grozi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wawrze nielegalnie produkowano papierosy. W budynku znajdowała się maszyna do produkcji, miernik wilgotności suszu tytoniowego i foliowe worki z suszem. Policjanci znaleźli też prawie 260 tysięcy sztuk przygotowanych do sprzedaży papierosów.

Bus wypełniony nielegalnymi papierosami, w budynku cała linia produkcyjna

Bus wypełniony nielegalnymi papierosami, w budynku cała linia produkcyjna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgoda 1 i Chmielna 18. Dwa adresy, które mogę sprawić, że efekt rewitalizacji Chmielnej zniknie pod warstwą bazgrołów. Sytuacja pierwszej kamienicy jest skomplikowana, w przypadku drugiej właściciel czeka tylko na zielone światło urzędników.

Chmielna. Żeby deptak nie był slumsem, te miejsca muszą się zmienić

Chmielna. Żeby deptak nie był slumsem, te miejsca muszą się zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ronda zamienią się dwa niebezpieczne skrzyżowania: na Żoliborzu i Mokotowie. Ruch okrężny zawita na skrzyżowanie ulic Krasińskiego i Przasnyska oraz Augustówka i Zawodzie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki. Powstaną też azyle dla pieszych, które zostaną doświetlone. Drogowcy właśnie rozpisali przetarg.

Ronda zastąpią niebezpieczne skrzyżowania na Żoliborzu i Mokotowie. Rozpisano przetarg

Ronda zastąpią niebezpieczne skrzyżowania na Żoliborzu i Mokotowie. Rozpisano przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z kierowców zajechał drogę innemu i uniemożliwił dalszą jazdę trasą S8, następnie wezwał policję. Okazało się, że zatrzymany przez niego mężczyzna był pijany. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to żołnierz. Jak podaje policja, został przekazany Żandarmerii Wojskowej.

Obywatelskie zatrzymanie na trasie S8. Za kierownicą pijany żołnierz

Obywatelskie zatrzymanie na trasie S8. Za kierownicą pijany żołnierz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że we wtorek, 19 marca autobusowa linia 103 wraca na swoją stałą trasę. Ułatwi to przesiadki pomiędzy autobusami a pociągami.

Łatwiejsze przesiadki między autobusami a pociągami. Linia 103 wraca na stałą trasę

Łatwiejsze przesiadki między autobusami a pociągami. Linia 103 wraca na stałą trasę

Źródło:
PAP

Wyburzone mają zostać 23 bloki, zniknąć mają też wszystkie okoliczne drzewa. Kontrowersyjne plany państwowego Polskiego Holdingu Nieruchomości dotyczące wilanowskiego osiedla w rejonie skrzyżowania ulicy Królowej Marysieńki i Lentza przypomniała jedna z kandydatek, startująca na radną w wyborach samorządowych. Chociaż PHN zaznacza, że inwestycja jest dopiero na etapie analiz, to dyskusja rozgorzała na nowo, a miejscy aktywiści mówią o "skandalicznej niegospodarności". 

Chcą wyburzyć osiedle i zbudować je od nowa. "Absurd" czy "pomysł do analizy"?

Chcą wyburzyć osiedle i zbudować je od nowa. "Absurd" czy "pomysł do analizy"?

Źródło:
tvn24.pl