Policja liczy na pokojowy przebieg marszu. "Nie znaczy to jednak, że nie mamy uwzględniać zagrożeń"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Marczak: liczymy, że wszystkie osoby, które wezmą udział w marszu, robią to po to, żeby uczcić odzyskanie niepodległości
Marczak: liczymy, że wszystkie osoby, które wezmą udział w marszu, robią to po to, żeby uczcić odzyskanie niepodległości TVN24
wideo 2/3
Marczak: liczymy, że wszystkie osoby, które wezmą udział w marszu, robią to po to, żeby uczcić odzyskanie niepodległości TVN24

Stołeczna policja "liczy, że uczestnicy wydarzenia robią to w celach pokojowych, żeby uczcić odzyskanie niepodległości". - Nie znaczy to jednak, że nie mamy uwzględniać zagrożeń - zastrzegł rzecznik KSP Sylwester Marczak. Przed czwartkowym marszem policja opublikowała też poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy.

W czwartek po południu z ronda Dmowskiego ma wyruszyć marsz narodowców, który decyzją Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ma mieć charakter państwowy. Wojewoda mazowiecki polecił ratuszowi uprzątnięcie z trasy marszu wszystkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów jak materiały budowlane z ronda Dmowskiego, ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery z Alej Jerozolimskich. - To jest istotne, bo taka kostka brukowa, która stoi w kupie czy elementy, które są ruchome, przy ewentualnych zamachach, gdy mamy konieczność ewakuacji osób, muszą być wyeliminowanie już na tym etapie organizacyjnym - ocenił rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

Dopytywany przez reporterkę "Faktów" TVN, czy na wszystkie marsze są zabierane kosze na śmieci, odpowiedział, że "na tych największych wydarzeniach policja potrafi podejmować decyzje, które w innych okolicznościach nie są brane pod uwagę". - Ale to wynika przede wszystkim z tego, że mamy do czynienia z uroczystościami planowanymi już przez jakiś czas i o specyficznym charakterze - zastrzegł.

Na pytanie, czy nie jest to obawa, że uczestnicy marszu będą rzucać kostką brukową w inne osoby, odparł z kolei, że "to jeden z tych wariantów, które były brane pod uwagę w kontekście podejmowanych decyzji".

- Liczymy, że wszystkie osoby, które zdecydują się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, robią to po to, żeby uczcić odzyskanie niepodległości i tak podchodzimy do każdego zabezpieczenia bez względu na to, czy mamy do czynienia z Marszem Niepodległości, Paradą Równości czy innymi wydarzeniami istotnymi dla osób, które postanowiły wziąć w nich udział. Liczymy na to, że każdy robi to w celach pokojowych, zademonstrowania swoich poglądów, a nie po to, żeby powodować jakiekolwiek burdy. Nie znaczy to jednak, że nie mamy uwzględniać zagrożeń - wyjaśnił rzecznik KSP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Usuwanie materiałów budowlanych z ronda DmowskiegoArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Policja radzi dziennikarzom: dobre ujęcie nie jest warte twojego zdrowia i życia

W zaleceniach policji dotyczących bezpieczeństwa skierowanych do dziennikarzy znalazło się sformułowanie "dobre ujęcie nie jest warte twojego zdrowia i życia". Reporterka "Faktów" zapytała Marczaka, czy to oznacza, że życie dziennikarzy być zagrożone w trakcie marszu.

- To nie jest tak, że kierujemy takie informacje tylko do tych dziennikarzy. O tym samym przypominamy również policjantom. Możemy mieć do czynienia z różnymi wariantami. Jeśli przygotowujemy się na potencjalne zdarzenia o charakterze terrorystycznym, to musimy pamiętać o tym, że w miejscu, gdzie takie zagrożenie nastanie, będzie to zagrożenie dla wszystkich, nie tylko dla dziennikarzy - stwierdził rzecznik stołecznych policjantów.

Zauważył też, że policja bardzo często spotyka się z sytuacjami, w których dziennikarze ryzykują swoim życiem: - Jest to naprawdę niepotrzebne. Jeśli mamy do czynienia z zagrożeniami, to w tym miejscu lepiej nie być. W tym miejscu lepiej pozwolić na działanie takim służbom jak policja, bo my jesteśmy przygotowani do działania zdecydowanego.

Przed poprzednimi marszami nie było jednak takich zaleceń dla dziennikarzy. - Są to w mojej ocenie informacje, które trzeba raz na jakiś czas pokazać. Biorąc pod uwagę chociażby to, co się zadziało rok i temu i różne inne sytuacje, o których wielokrotnie mówiliśmy - stwierdził Marczak.

Miał on na myśli między innymi ubiegłoroczne zamieszki, do których doszło podczas marszu narodowców. Starcia z policją miały miejsce między innymi w rejonie ronda de Gaulle'a. KSP podała wówczas, że "grupy chuliganów zaatakowały policjantów chroniących bezpieczeństwa innych ludzi". Do działań ruszyły pododdziały zwarte, które użyły środków przymusu bezpośredniego - gazu łzawiącego i broni gładkolufowej. W trakcie marszu postrzelony został fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry.

Zabezpieczenia przed marszem narodowcówtvnwarszawa.pl

Poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy i fotoreporterów Komendy Głównej Policji:

1. Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie – dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia. 2.Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA. 3. Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania. 4. Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji – jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron, natychmiast wycofaj się. 5. Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja, wycofaj się w bezpieczne miejsce. 6.Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu. 7.Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze. 8.Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję – jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego, odsuń się na bezpieczną odległość. 9.Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia. 10.Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa.

Zabezpieczenia przed marszem narodowcówtvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl