45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartował w niedzielę o godzinie 9.00. Pół godziny później rozpocznie się bieg Nice To Fit You Warszawska Dycha. Maratonowi towarzyszy Bridgestone Sztafeta Maratońska, a dzień wcześniej, w sobotę, dzieci ścigali się na Emilii Plater na krótszych dystansach. We wszystkich biegach wystartuje łącznie ponad 10 tysięcy osób.
"Biegamy nieprzerwanie od 1979 roku, ale po raz pierwszy startujemy z samego serca Warszawy - spod Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby Warszawa była kojarzona z wydarzeniami niebanalnymi, naszym wielkim marzeniem jest, żeby stolica miała wielką imprezę o znaczeniu międzynarodowym" - mówi cytowany w komunikacie Marek Tronina, prezes Fundacji "Maraton Warszawski", organizator.
Trasa przez Śródmieście, Pragę Północ, Wolę, Bemowo, Bielany
Sprzed PKiN maratończycy pobiegną przez Pragę Południe i Pragę Północ, Wolę, Bemowo, Bielany. Stamtąd wrócą do centrum. Imprezie będą towarzyszyć 34 strefy kibicowania na całej trasie, koncerty i atrakcje dla rodzin sportowców i kibiców w miasteczku biegacza.
- Trasa prowadzi przez dzielnice, do których biegacze jeszcze nie docierali - Wolę, Bemowo. Zdecydowaliśmy się na taki wariant, żeby nie wprowadzać utrudnień w południowych dzielnicach miasta, gdzie trwa budowa tramwaju na Wilanów i szereg innych inwestycji. A mieszkańcy Bemowa i Woli mają już możliwość skorzystania z metra, którym można poruszać się po mieście swobodnie niezależnie od wydarzeń na powierzchni - wyjaśniła wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska.
Będą objazdy, znaki widać od kilku dni
Tablice informacyjne (w formie żółtych znaków) od kilku dni były widoczne na trasie maratonu.
Pierwsze zmiany komunikacyjne były związane z budową miasteczka biegowego. W piątek, 22 września o godzinie 18, ulica Emilii Plater, na odcinku od Alej Jerozolimskich do Świętokrzyskiej, została całkowicie zamknięta i wyłączona z parkowania.
Kolejne ulice zostały wyłączane z ruchu w niedzielę od godziny 8.30. Kierowcy nie pojadą już między innymi Alejami Jerozolimskimi (od ronda Czterdziestolatka do mostu Poniatowskiego), mostami Poniatowskiego, Świętokrzyskim i połową Gdańskiego (zamknięta jezdnia w stronę Śródmieścia), a także Wybrzeżem Helskim i fragmentem Wybrzeża Szczecińskiego.
Urzędnicy informują również, że wraz z przemieszczaniem się biegaczy - ok. 9.00-9.30 - zamykane będą kolejne ulice na Woli, Bemowie i Bielanach. Ostatnie kilometry maratończycy pokonają w Śródmieściu. Od 10 wyłączone zostaną ulice: Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat (fragment), Świętokrzyska, Jasna, Złota i Marszałkowska (fragment).
Ulice będą otwierane możliwie szybko po uprzątnięciu trasy. Pierwsze będą udrażniane już po godzinie 11, ostatnie do godziny 16. Tylko ulica Emilii Plater zostanie otwarta dopiero w poniedziałek, 25 września o godzinie 1 w nocy.
Wszystkie "zebry" na ulicach, którymi przebiegać będą maratończycy, zostaną zamknięte. Kto będzie chciał przejść przez jezdnię, będzie kierowany do wyznaczonych miejsc, gdzie ruchem będą sterować upoważnione osoby.
Zakazy parkowania, zmiany w komunikacji
Na czas maratonu wprowadzone zostaną także ograniczenia w parkowaniu. Od piątku, 22 września od godziny 18, na ulicy Emilii Plater - od Alej Jerozolimskich do ulicy Świętokrzyskiej oraz w Alejach Jerozolimskich na kilku miejscach pomiędzy rondem Czterdziestolatka a ulicą Kruczą i na ulicy Chałubińskiego w rejonie Nowogrodzkiej - po obu stronach drogi.
W niedzielę, 24 września od godziny 8 do 16, zakaz parkowania - także na wyznaczonych miejscach postojowych - obejmie ulice, którymi będą poruszali się biegacze.
Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone zostały w piątek, 22 września po godzinie 18.00 - wraz z zamknięciem fragmentu ulicy Emilii Plater. W niedzielę autobusy oraz tramwaje poruszające się po ulicach pokrywających się z trasą biegu, będą kierowane na trasy objazdowe.
45. Maraton Warszawski. Gdzie szukać informacji?
Pełny opis zmian na drogach w czasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego znajduje się na stronie infoulice.um.warszawa.pl. Natomiast szczegółowe informacje dotyczące objazdów dla komunikacji miejskiej dostępne są na stronie www.wtp.waw.pl.
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl