Lipa drobnolistna i klon jawor. Uroczysko Las Bemowo wzbogaciło się o dwa tysiące drzew

Sadzenie drzew w bemowskim lesie
Sadzenie drzew w bemowskim lesie
Źródło: UM Warszawy

W bemowskim lesie przybyło rodzimych gatunków. Sadzenie drzew jest odpowiedzią na postępujące zmiany klimatu. W inicjatywie brali udział przedstawiciele ratusza, placówek dyplomatycznych oraz organizacji samorządowych. Akcję zorganizowano w ramach platformy „Partnerstwo dla Klimatu”.

Warszawa wzbogaciła się o kolejne drzewa. Tym razem dwa tysiące sadzonek uzupełniło drzewostan Uroczyska Las Bemowo, położonego - wbrew nazwie - na terenie Bielan. We wspólnym sadzeniu wzięli udział m.in. Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy, przedstawiciele zagranicznych ambasad w Polsce i podmioty zaangażowane w Partnerstwo dla Klimatu. Nad doborem odpowiednich gatunków oraz prawidłowym sadzeniem drzew czuwali również pracownicy Lasów Miejskich.

Na Bielanach posadzono lipy drobnolistne i klony jawory – rodzime gatunki dla tego siedliska. To kolejne drzewa, które w tym roku pojawiły się w Warszawie. Jak przekazał ratusz wiosną na terenach zarządzanych przez Lasy Miejskie posadzono w sumie ponad 26 tysięcy drzew i krzewów. Jesienią przybędzie ponad 44 tysiące kolejnych sadzonek.

Sadzenie drzew w bemowskim lesie
Sadzenie drzew w bemowskim lesie
Źródło: UM Warszawy

Więcej zieleni sposobem na pogarszający się klimat

- Walczyć ze zmianami klimatycznymi można na wiele sposobów. Zwiększanie powierzchni terenów zieleni i uzupełnianie ich nową roślinnością to jeden z nich. Dlatego cieszę się, że dziś możemy wspólnie – w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Święto Drzewa oraz jednocześnie w ramach Partnerstwa dla Klimatu – posadzić 2 tysiące drzew. Robimy to nie tylko dla siebie, ale też dla kolejnych pokoleń – to one będą oglądać, jak rośnie i rozwija się ten las. I to one będą mierzyć się z postępującymi zmianami klimatu – mówiła Młochowska.

Partnerstwo dla Klimatu to platforma, w ramach której Warszawa z ponad 50 firmami i organizacjami szuka rozwiązań dla najbardziej palących wyzwań stolicy związanych ze zmianą klimatu i ochroną środowiska. Projekt został zapoczątkowany w 2008 roku.

Przeczytaj także: Chcą, by drzewa w Ogrodzie Saskim zostały pomnikiem przyrody

20221025_151153
Drzewa w Ogrodzie Saskim oznaczone przez "Zielonych" jako pomnik przyrody
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: