Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snem
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snemTVN24
wideo 2/2
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snemTVN24

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

- Kilka minut temu został ogłoszony przetarg na kontrolery - powiedział podczas porannego spotkania z dziennikarzami Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Kontroler to nieduże urządzenie, wielkością i kształtem przypomina starego typu "koguta", używanego przez służby. Jak zdradził Puchalski, w ostatnich miesiącach na Woli 10 producentów ze świata testowało swoje urządzenia, aby przygotować się do udziału w przetargu.

Włączy latarnię, naładuje hulajnogę, zmierzy jakość powietrza

Podstawowych zdaniem kontrolera jest inteligentne zarządzanie oświetleniem: regulowanie natężenia i czasu działania. W mniej uczęszczanych miejscach będzie mógł wręcz wygasić lampę, jeśli nie zarejestruje żadnego ruchu. To podstawowe zastosowanie, ale w perspektywie są inne.

- Kontroler pozwala doprowadzić do sytuacji, w której latarnie będą mogły służyć do innych celów, na przykład będzie można na nich montować gniazdka do ładowania samochodów. Będzie też można przekazywać drogą radiową więcej danych, dotyczących obłożenia miejsc parkingowych czy jakości powietrza. Mógłby to być rdzeń sieci 5G - wyliczał możliwe zastosowania Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Otwiera to cały szereg praktycznych zastosowań w duchu smart city. Latarni mamy taką liczbę, że byłaby to rewolucja - dodał.

W Warszawie przy trzech tysiącach kilometrów ulic stoi 188 tysięcy słupów, na których wiszą 122 tysiące opraw oświetleniowych. 75 tysięcy reflektorów to nowoczesne ledy, a 47 tysięcy z nich to zestandaryzowane oprawy typu SAVA. Cel to 80 tysięcy takich lamp. Docelowo na każdym ze 120 tysięcy ledów ma się znaleźć kontroler.

Tak wygląda kontrolerUM

Słup z gniazdkiem i tablicą informacyjną o miejscach parkingowych

Co ważne, nowinki technologiczne można wdrożyć bez zmian w infrastrukturze energetycznej. - Dziś latarnie ledowe zużywają mniej więcej 30 procent tego, co wcześniej (oświetlenie starego typu – red.). Sieć mamy przygotowaną do zasilania energią na dużo wyższym poziomie, więc tą energią możemy się dzielić - tłumaczył Łukasz Puchalski. Uruchomienie nowej funkcjonalności wiązałoby się oczywiście z koniecznością wymiany słupa. - Dziś właściwie każdy producent oferuje słup oświetleniowy z gniazdem do ładowania pojazdów - zapewniał.

Drogowcy chcieliby także wykorzystywać latarnie to instalacji tablic, informujących o wolnych miejscach parkingowych (działają pilotażowo przy dwóch podziemnych parkingach, którymi zarządza ZDM, czyli pod Waryńskiego i placem Krasińskich). - Dość szybko będziemy realizować system informacji parkingowej - zapowiedział dyrektor Puchalski.

Aleja Niepodległości - po lewej stronie SAVA, po prawej stronie - oświetlenie sodoweUM

Duży przetarg na kontrolery, ale nie będą ich kupować

Szef stołecznych drogowców oszacował, że umowę z dostawcą będzie można podpisać jeszcze w tym roku.

- To duży przetarg, mówimy o kwocie kilkudziesięciu milionów złotych, więc termin na składanie ofert jest 40-dniowy. Zakładamy też, że ze względu na specyfikę tematu będzie sporo pytań. Jest dużo zainteresowanych podmiotów światowych. Podejrzewamy, że dwa-trzy miesiące potrwa postępowanie. Potem ocena ofert. W trzecim kwartale będziemy mogli podpisywać umowy - informował Łukasz Puchalski. Zastrzegł, że ZDM nie kupuje urządzeń na własność, tylko zamawia usługę. Dlaczego?

- Ta usługa ma być świadczona przez osiem lat. W przypadku przetargów dotyczących nowinek technologicznych ten rynek się szybko zmienia. Zakładamy, że po ośmiu latach funkcjonowania kontrolery będą wyeskploatowane pod względem technicznym, ale też rynek będzie w zupełni innym miejscu - wyjaśniał.

Zapewniał, że ktokolwiek wygra przetarg, nie będzie problemu z kompatybilnością urządzeń, bo wszystkie zamawiane w ostatnich latach lampy ledowe maja standardowe gniazdo, w które wystarczy wkręcić kontroler.

SAVA - wymiana oświetlenia ulicznegoUM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukradła kartę magnetyczną i weszła do gabinetu lekarskiego w szpitalu. Zabrała ampułki z lekami, w tym morfiną. Została zatrzymana.

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniu ponad 16 tysięcy sztuk podrobionych zabawek, które znajdowały się w hali na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej (powiat piaseczyński). Wartość oryginałów to ponad milion złotych.

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Źródło:
PAP

Wpadli w drodze do punktu skupu złomu, gdzie prawdopodobnie zamierzali sprzedać gong liturgiczny skradziony z kościoła. Teraz grozi im nawet pięć lat więzienia.

Ukradli gong liturgiczny

Ukradli gong liturgiczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Białorusin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Usłyszał 28 zarzutów, od maja 2023 roku przebywa w areszcie.

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP