Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snem
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snemTVN24
wideo 2/2
Zanieczyszczenie światłem wpływa na problemy ze snemTVN24

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

- Kilka minut temu został ogłoszony przetarg na kontrolery - powiedział podczas porannego spotkania z dziennikarzami Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Kontroler to nieduże urządzenie, wielkością i kształtem przypomina starego typu "koguta", używanego przez służby. Jak zdradził Puchalski, w ostatnich miesiącach na Woli 10 producentów ze świata testowało swoje urządzenia, aby przygotować się do udziału w przetargu.

Włączy latarnię, naładuje hulajnogę, zmierzy jakość powietrza

Podstawowych zdaniem kontrolera jest inteligentne zarządzanie oświetleniem: regulowanie natężenia i czasu działania. W mniej uczęszczanych miejscach będzie mógł wręcz wygasić lampę, jeśli nie zarejestruje żadnego ruchu. To podstawowe zastosowanie, ale w perspektywie są inne.

- Kontroler pozwala doprowadzić do sytuacji, w której latarnie będą mogły służyć do innych celów, na przykład będzie można na nich montować gniazdka do ładowania samochodów. Będzie też można przekazywać drogą radiową więcej danych, dotyczących obłożenia miejsc parkingowych czy jakości powietrza. Mógłby to być rdzeń sieci 5G - wyliczał możliwe zastosowania Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Otwiera to cały szereg praktycznych zastosowań w duchu smart city. Latarni mamy taką liczbę, że byłaby to rewolucja - dodał.

W Warszawie przy trzech tysiącach kilometrów ulic stoi 188 tysięcy słupów, na których wiszą 122 tysiące opraw oświetleniowych. 75 tysięcy reflektorów to nowoczesne ledy, a 47 tysięcy z nich to zestandaryzowane oprawy typu SAVA. Cel to 80 tysięcy takich lamp. Docelowo na każdym ze 120 tysięcy ledów ma się znaleźć kontroler.

Tak wygląda kontrolerUM

Słup z gniazdkiem i tablicą informacyjną o miejscach parkingowych

Co ważne, nowinki technologiczne można wdrożyć bez zmian w infrastrukturze energetycznej. - Dziś latarnie ledowe zużywają mniej więcej 30 procent tego, co wcześniej (oświetlenie starego typu – red.). Sieć mamy przygotowaną do zasilania energią na dużo wyższym poziomie, więc tą energią możemy się dzielić - tłumaczył Łukasz Puchalski. Uruchomienie nowej funkcjonalności wiązałoby się oczywiście z koniecznością wymiany słupa. - Dziś właściwie każdy producent oferuje słup oświetleniowy z gniazdem do ładowania pojazdów - zapewniał.

Drogowcy chcieliby także wykorzystywać latarnie to instalacji tablic, informujących o wolnych miejscach parkingowych (działają pilotażowo przy dwóch podziemnych parkingach, którymi zarządza ZDM, czyli pod Waryńskiego i placem Krasińskich). - Dość szybko będziemy realizować system informacji parkingowej - zapowiedział dyrektor Puchalski.

Aleja Niepodległości - po lewej stronie SAVA, po prawej stronie - oświetlenie sodoweUM

Duży przetarg na kontrolery, ale nie będą ich kupować

Szef stołecznych drogowców oszacował, że umowę z dostawcą będzie można podpisać jeszcze w tym roku.

- To duży przetarg, mówimy o kwocie kilkudziesięciu milionów złotych, więc termin na składanie ofert jest 40-dniowy. Zakładamy też, że ze względu na specyfikę tematu będzie sporo pytań. Jest dużo zainteresowanych podmiotów światowych. Podejrzewamy, że dwa-trzy miesiące potrwa postępowanie. Potem ocena ofert. W trzecim kwartale będziemy mogli podpisywać umowy - informował Łukasz Puchalski. Zastrzegł, że ZDM nie kupuje urządzeń na własność, tylko zamawia usługę. Dlaczego?

- Ta usługa ma być świadczona przez osiem lat. W przypadku przetargów dotyczących nowinek technologicznych ten rynek się szybko zmienia. Zakładamy, że po ośmiu latach funkcjonowania kontrolery będą wyeskploatowane pod względem technicznym, ale też rynek będzie w zupełni innym miejscu - wyjaśniał.

Zapewniał, że ktokolwiek wygra przetarg, nie będzie problemu z kompatybilnością urządzeń, bo wszystkie zamawiane w ostatnich latach lampy ledowe maja standardowe gniazdo, w które wystarczy wkręcić kontroler.

SAVA - wymiana oświetlenia ulicznegoUM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP