One pierwsze powróciły na ruiny getta. Odtworzyli rośliny na wyjątkową wystawę

Źródło:
TVN24
Rośliny jako żywy dowód pamięci
Rośliny jako żywy dowód pamięci
TVN24
Rośliny jako żywy dowód pamięciTVN24

Dziewanna, bławatek czy wrotycz to pierwsze rośliny, które wyrosły na gruzach getta i zburzonej Warszawy. Kwiaty te, wraz z 20 innymi gatunkami, będzie można podziwiać od 21 lipca na wystawie "Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim". Materiał Adrianny Otręby z magazynu "Polska i Świat".

Te rośliny to historia, żadna z nich nie jest tu przypadkowo, każda z nich jest pod specjalnym nadzorem.

- Staraliśmy się zaprojektować roślinny kobierzec, czyli kompozycję z tych roślin, które pierwsze pojawiły się na gruzach getta - wyjaśnia Natalia Budnik, architektka krajobrazu. Za koncepcję wystawy odpowiada grupa architektoniczna Centrala, a Natalia Budnik - za projekt i opiekę nad roślinami. Obok swojego domu rodzinnego na Mazowszu stworzyła im odpowiednie warunki, chociaż one, co pokazała historia, poradziłyby sobie raczej wszędzie.

Czy dużym wyzwaniem było znalezienie tych roślin? - Częściowo tak. Pomocna okazała się aplikacja, która wykorzystuje masę ludzi mapujących rożnego rodzaju gatunki. W ten sposób, patrząc na mapę Warszawy, byłam w stanie odszukać niektóre gatunki, na których mi zależało - opowiada Budnik.

Natura wróciła, mimo tragicznych warunków

Odtworzenie roślinności, która jako pierwsza powróciła na gruzy getta i zburzonej Warszawy, było możliwe dzięki powojennym badaniom profesora Romana Kobendzy. - Roman Kobendza, botanik, jeden z inicjatorów tworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego, poróżował, wędrował po gruzach, nie tylko getta, ale całej Warszawy. Pracował też dla Biura Odbudowy Stolicy i dokumentował wszystko to, co żyło na gruzach getta - mówi Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Współczesnym architektom i historykom pomogła właśnie publikacja Romana Kobendzy "Roślinność ruderalna na gruzach miast polskich". - Warunki były tragiczne, ale okazało się, że nawet w tak suchych, pustynnych wręcz miejscach mogą wyrosnąć rośliny, że natura wraca w to miejsce - dodaje Bojańczyk.

Dziewanna, bławatek czy wrotycz. W przygotowanych skrzyniach znalazło się ponad 20 różnych gatunków roślin, które opisał profesor. To są przygotowania, ale już za kilka dni rośliny wyruszą do Warszawy, gdzie będzie można je podziwiać na wystawie "Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim". Wystawa otwiera się 21 lipca.

Rośliny trafią na skwer Batalionu Harcerskiego AK "Wigry" na Muranowie (w sąsiedztwie kina Muranów). - Dla mnie te kwiaty są nie tyle o triumfie życia, co o istnieniu oporu - stwierdza dr Maria Ferenc z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Wystawa będzie towarzyszyć Marszowi Pamięci

Żydowski Instytut Historyczny zwraca uwagę, że powstanie w getcie, które wybuchło w 1943 roku, nie był spontanicznym zrywem, że jego korzenie sięgają znacznie głębiej. Powstania poprzedziły wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej oraz lata konspiracji i właśnie oporu. - Od takich form pomocy społecznej, pomocy żywieniowej, przez pracę konspiracyjną, taką jak wydawanie prasy podziemnej czy inicjatywa patrona naszego instytutu (Emanuela Ringelbluma - red.), czyli Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego - precyzuje Ferenc.

Wystawa w formie kobierca z roślinnością będzie towarzyszyć tegorocznemu Marszowi Pamięci, który w tym roku odbędzie się wyjątkowo 21 lipca. Marsz to hołd oddany ofiarom Wielkiej Deportacji. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku Niemcy z Umschlagplatzu wywozili Żydów do Treblinki. Zamordowali wtedy blisko 300 tysięcy osób.

- To jest taka słodko-gorzka refleksja, bo z jednej strony ten opór daje pewną nadzieję, opór ludzi w getcie i opór roślin. Ale z drugiej strony wiemy, że mimo tego oporu getto zostało zniszczone, większość jego mieszkańców została zamordowana - podsumowuje Bojańczyk. Ale pamięć o nich jest cały czas żywa.

Autorka/Autor:Adrianna Otręba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24