Część "obwodnicy Gocławia" odmieniona. Rowerzyści zyskali jednokierunkowe pasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przejazd nowy pasem rowerowym
Przejazd nowy pasem rowerowym
ZDM
Przejazd nowy pasem rowerowymZDM

Drogowcy zakończyli prace na części tak zwanej obwodnicy Gocławia. Na ulicach Meissnera i Umińskiego pojawiły się jednokierunkowe pasy rowerowe i nowe miejsca parkingowe. Częścią projektu była też poprawa bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych.

"Obwodnicą Gocławia" określany jest ciąg ulic Meissnera - Abrahama - Umińskiego - Jugosłowiańska. W okolicy znajduje się kilka osiedli mieszkaniowych, są też szkoły, przedszkola i wiele lokali usługowych. Drogowcy postanowili wprowadzić zmiany w tej części miasta po analizie wyników audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych bez sygnalizacji.

Audytorzy sprawdzili 12 podwójnych zebr, czyli przecinających dwie jezdnie. W kwestionariuszu każda połówka traktowana była jako jedno przejście, więc na 24 przejścia aż 21 zostało zostało ocenionych na 0 lub 1 w sześciopunktowej skali. "Tym samym okazało się, że w ciągu 'obwodnicy' jest niemal połowa potencjalnie najniebezpieczniejszych przejść na Pradze-Południe, bo w całej dzielnicy zebr, które otrzymały takie niskie noty, było łącznie 51" – wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowe zatoki parkingowe

W pierwszym etapie prac metamorfozę przeszły dwupasmowe ulice Meissnera i Umińskiego. Jednym z problemów do rozwiązania było parkowanie. Kierowcy wykorzystywali prawe pasy ruchu jako miejsca postojowe. Niektórzy zatrzymywali się tuż przed przejściami, ograniczający widoczność i powodując zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Drogowcy postanowili to zmienić, przekształcając część prawego pasa w zatoki postojowe. W ten sposób na obu ulicach powstało po 125 miejsc dla samochodów, w tym po kilka niebeskich kopert dla osób z niepełnosprawnościami.

"Po zwężeniu jednopasmowy układ sprawia, że nie ma już fizycznej możliwości wyprzedzania na zebrach. Piesi do pokonania mają teraz krótszy fragment jezdni" – przekonuje ZDM. Dotychczasowy dwupasmowy układ jezdni został wyłącznie zachowany przy skrzyżowaniach Meissnera z ulicami Fieldorfa "Nila" i Bora-Komorowskiego, które są wyposażone w sygnalizację świetlną.

W trakcie prac odnowione zostały chodniki, a w rejonie przejść dla pieszych pojawiły się brakujące płyty z wypustkami i pasy prowadzące. Ulica Meissnera zyskała natomiast zupełnie nową nawierzchnię. Poprzednia była na tyle zniszczona, że drogowcom bardziej opłacała się jej wymiana niż uzupełnianie ubytków.

Udogodnienia dla rowerzystów

Na obu jezdniach powstały też jednokierunkowe pasy rowerowe. Drogowcy zaprojektowali je pomiędzy pasem ruchu a zatokami parkingowymi. "Zarówno to, jak i stworzenie nowych miejsc parkingowych, stanowiło pomysł mieszkańców wybrany w jednej z edycji budżetu obywatelskiego - projekt zebrał 882 głosy" – podkreślają.

Pełnomocnik prezydenta do spraw komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski podał na Facebooku, że rowerzyści mogą też korzystać już z dwukierunkowego łącznika do ślepej dotychczas końcówki drogi dla rowerów na ulicy Rechniewskiego i nowego przejazdu w poprzek ulicy Umińskiego. Kolejną zmianą w tej okolicy jest również remont krótkiego fragmentu drogi rowerowej na Fieldorfa "Nila". Kostka brukowa została tam wymieniona na asfaltową nawierzchnię.

W ramach prac wykonane zostały też ostrzegawcze znaki poziome – czerwona farba przypomina o konieczności zachowania ostrożności w rejonie skrzyżowań, przejść dla pieszych i wjazdów na osiedlowe uliczki.

Nowe trasy rowerowe na GocławiuZDM

Planują remont na Abrahama

Zarząd Dróg Miejskich planuje, że następną w kolejce do metamorfozy będzie ulica Abrahama. "Gotowa jest już dokumentacja projektowa, niebawem powinniśmy ogłosić przetarg. Chcemy, by prace zakończyły się jeszcze w tym roku" – czytamy w komunikacie.

Jak dodano, w planach po 2021 roku jest również dociągnięcie urywającej się w połowie ulicy Jugosłowiańskiej ścieżki rowerowej do skrzyżowania z ulicą Bora-Komorowskiego, a także dobudowanie łączników na ulicy Meissnera od powstałych pasów rowerowych do skrzyżowania z Bora-Komorowskiego.

Jesienią ubiegłego roku drogowcy wybudowali drogę dla rowerów po południowej stronie ulicy Jugosłowiańskiej na odcinku między ulicą Fieldorfa "Nila" a rondem u zbiegu z ulicą Kwiatkowskiego. W ramach tej inwestycji powstały dwa dodatkowe przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu Jugosłowiańskiej, Fieldorfa "Nila" i Meissnera.

Informowaliśmy też o zapowiedzi zmian w Alejach Jerozolimskich:

Zapowiedź zmian w Alejach Jerozolimskich

"Mówimy o planie długofalowym"
"Mówimy o planie długofalowym" TVN24
wideo 2/4

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP