Ratusz szykuje rewolucję w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Mówimy o planie długofalowym"
"Mówimy o planie długofalowym" TVN24
wideo 2/4
"Mówimy o planie długofalowym" TVN24

Jeden pas ruchu w każdym kierunku, buspas, drogi rowerowe i dużo zieleni - w czwartek ratusz przestawił wizję zmian w Alejach Jerozolimskich. Jak przypomniał Zarząd Dróg Miejskich, rondo de Gaulle'a zmieni się w klasyczne skrzyżowanie.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomniał, że zmiany w Alejach Jerozolimskich są częścią większego projektu - Nowe Centrum. Remont zaplanowany jest w czasie, kiedy PKP PLK będzie prowadziła przebudowę linii średnicowej. - To da nam okazję, do przekształcenia i metamorfozy Alej Jerozolimskich – powiedział wiceprezydent. Podkreślał "współpracę w bardzo dobrej atmosferze" z kolejarzami.

Zielony charakter

Michał Olszewski precyzował, że Aleje Jerozolimskie czekają zmiany takie jak ulicę Marszałkowską (tak zwany projekt "Zielona Marszałkowska"). - Nie nadajemy co prawda nazwy "Zielone Aleje Jerozolimskie", ale prawda jest taka, że ten zielony charakter Alej jest wybijającym elementem, który będzie zwracał swoją uwagę – powiedział Olszewski.

Ratusz podczas konferencji przedstawił projekt. Na wizualizacji widzimy, że bez zmian zostają tory tramwajowe na środku. Obok znajduje się jeden pas dla aut, buspas, następnie miejsca parkingowe, szpaler drzew, droga rowerowa, drugi szpaler drzew oraz trotuary. Analogicznie sytuacja wygląda po drugiej stronie jezdni. 

Drogowcy ogłosili już przetarg. Jego zwycięzca będzie miał za zadanie wykonanie projektu dla odcinka Marszałkowska-Nowy Świat oraz koncepcję dla kolejnego fragmentu - od Marszałkowskiej do alei Jana Pawła II. Dokumentacja ma być gotowa do końca roku. Jak przypomniał Puchalski, rondo de Gaulle'a zmieni się w zwykłe skrzyżowanie z Nowym Światem. Tam z kolei kolejarze planują nową stację. W związku z tym zmienią się lokalizacje przystanków tramwajowych. – Chcemy wykorzystać fakt, iż średnica wygeneruje nowy przystanek kolejowy w rejonie ronda de Gaulle'a. Przystanki tramwajowe i autobusowe miałby znaleźć się możliwe najbliżej do przystanków kolejowych – opisywał dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. 

Czy w związku z tym palma zniknie? - dopytywali dziennikarze. Urzędnicy zapowiadają, że trzeba będzie ją przenieść (w porozumieniu z autorką Joanną Rajkowską).

Tak się mają zmienić Aleje Jerozolimskieurząd miasta

Jedna wyspa

- Wiemy już, że wiele dobrego wydarzyło się przy rondzie Czterdziestolatka. Teraz mamy już ogłoszone działania dotyczące ulicy Marszałkowskiej, ronda Dmowskiego, czekają nas zmiany dotyczące ronda de Gaulle'a. Aleje Jerozolimskie są więc osią, która musi połączyć te wszystkie miejsca, ulicą o stołecznym charakterze, która nie jest tylko i wyłącznie arterią komunikacyjną, ale ma też cień, który dają drzewa, ma małą architekturę – mówiła z kolei architekt miasta Marlena Hapach.

Jak dodała, planowane są również konkursy, które mają połączyć zmieniający się plac Defilad z powstającym tam Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a w przyszłości również Teatrem Rozmaitości.

- Mamy nadzieję, że obszar ścisłego centrum nie będzie już stanowił osobnych wysp, a będzie jedną wielką przestrzenią, która stanie się wizytówką miasta – powiedziała.

Wiceprezydent Olszewski zapowiedział, że prace mają zakończyć się w w latach 2027-2028 - po modernizacji linii średnicowej. - Ale dokumentację musimy mieć gotową teraz, żeby była do niej dopasowano choćby logistyka wyjść z nowej stacji kolejowej przy rondzie de Gaulle'a - precyzował.

Dyrektor ZDM zapowiadał z kolei, że pierwsze efekty zobaczymy w połowie remontu tuneli PKP, czyli w latach 2024-25.

Aleje Jerozolimskie Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

"Najbardziej wydajna ulica"

Urzędnicy byli dopytywani, co z kierowcami, co z płynnością ruchu? Wiceprezydent Olszewski odwoływał się do pobliskiej Świętokrzyskiej, która przeszła podobną rewolucję po oddaniu drugiej linii metra. - Zmiany są bardzo korzystne dla mieszkańców tego obszaru, mieszkańcem jest nie tylko ten, który porusza się autem, ale także ten który porusza się pieszo, korzysta z infrastruktury rowerowej czy oferty gastronomicznej - tłumaczył.

Dyrektor Puchalski podkreślał, że miasto stawia na "najbardziej wydajny transport zbiorowy". - Rozmawialiśmy z Zarządem Transportu Miejskiego i Tramwajami Warszawskimi na temat możliwości połączenia buspasa z torowiskiem tramwajowym. Natężenia zarówno tramwajów, jak i autobusów są na tyle duże, że jest to praktycznie niemożliwe. Żeby komunikacja była wydolna muszą to być dwa odrębne ciągi komunikacyjne - wyjaśniał.

Zauważył, że PKP PL wzmacnia linię średnicową, dodając przystanek między Powiślem a Śródmieściem. - W zasadzie miasto zyskuje trzecia linię metra - stwierdził. - Mamy najbardziej wydajną ze wszystkich ulic w centrum miasta, żadna inna ulica przechodząca przez centrum nie ma aż tak bogatej obsługi komunikacyjnej - argumentował.

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości

Uwagę funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wzbudziła 800-kilogramowa przesyłka lotnicza z Singapuru. Zgodnie z deklaracją celną miała zawierać fosforyty, wykorzystywane do produkcji sztucznych nawozów fosforowych i mineralnych. Znaleźli w niej jednak 14 400 ampułek oraz 566 300 tabletek.

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Źródło:
tvnwarszawa.,pl

W ostatnie dni lata drogowcy ruszają z krótkimi remontami. Nowy asfalt zyska ulica Broniewskiego oraz aleja Komisji Edukacji Narodowej. Wyremontowany zostanie też przejazd przez tory na placu Grunwaldzkim. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP