Wiadomo, jak będzie wyglądał i co zaoferuje mieszkańcom Żoliborski Dom Kultury

Wizualizacja Żoliborskiego Domu Kultury
Wizualizacja Żoliborskiego Domu Kultury
Źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz
Koncepcja domu kultury uległa zmianom. Nie będzie początkowo zakładanej sali kinowo-teatralnej. Jej miejsce zajmą pracownie: ceramiczna i stolarska. Powstaną także kawiarenka sąsiedzka oraz sala zajęć i spotkań literackich. Bryła budynku nawiązywać będzie do architektury wczesnego modernizmu, charakterystycznego dla Żoliborza.

Na potrzeby Żoliborskiego Domu Kultury przebudowany zostanie budynek przy ulicy Śmiałej 21. Powierzchnia 548,28 metrów kwadratowych została przejęta od firmy Veolia, a także przylegający do działki parterowy budynek zajmujący 107,27 metrów kwadratowych. Całkowita powierzchnia opracowania to 1485 metrów kwadratowych.

Przyjęcie konkretnej koncepcji architektonicznej głosowane było na sesji Rady Dzielnicy Żoliborz. Projekt poparło 13 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciw. Wybrana przez radnych koncepcja przebudowy siedziby Żoliborskiego Domu Kultury powstała po zaprezentowaniu mieszkańcom dwóch wariantów i omówieniu ich przez połączone komisje spraw społecznych, zdrowia i kultury oraz ładu przestrzennego. Na podstawie zgłoszonych uwag projektant naniósł zmiany, w wyniku których powstał zupełnie nowy wariant funkcjonalności i wyglądu budynku.

"Atrakcyjna, modernistyczna bryła"

- Ostateczny wybór koncepcji przez Radę Dzielnicy poprzedziły długie dyskusje radnych. Zwyciężyła opinia, że budynek domu kultury musi mieć atrakcyjną bryłę, ale także powinien być maksymalnie funkcjonalny pod względem użytkowym. Zarówno mieszkańcy, jak i radni zwracali uwagę na konieczność uwzględnienia w wybranej koncepcji różnorodnych potrzeb mieszkańców oraz możliwych ich zmian na przestrzeni lat. Dlatego zależało nam, aby został przygotowany taki finalny projekt, który będzie uwzględniał możliwość łatwej zmiany przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń budynku już w trakcie funkcjonowania w nim domu kultury – zaznaczył w komunikacie Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz.

Architektura obiektu jest prosta. Jej forma i detal nawiązują do architektury wczesnego modernizmu, charakterystycznego dla Żoliborza. Propozycja zakłada maksymalne wykorzystanie obrysu istniejących budynków, pozostawienie istniejącej zabudowy oraz rozbudowę piętra. Wejście główne na teren domu kultury pozostanie bez zmian. Od strony wjazdu od ulicy Śmiałej, wzdłuż istniejącego muru znajdzie się parking na osiem samochodów, w tym dwa miejsca przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami. Na wewnętrzny dziedziniec, który zostanie częściowo zazieleniony, będą prowadzić schody terenowe. Istniejąca wiata samochodowa zostanie częściowo zagospodarowana pod drewniany taras, którego część zajmie rampa ułatwiająca dostęp do budynku dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej. Zaprojektowana została również nowa klatka schodowa i winda. Całkowita powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 700,16 metrów kwadratowych.

Duże zmiany wewnątrz budynku

Największe zmiany w stosunku do pierwotnie zaprezentowanych koncepcji zostały wprowadzone na kondygnacji parterowej. W parterowym budynku po lewej stronie od wejścia nie będzie początkowo zakładanej sali kinowo-teatralnej. W jej miejsce powstaną prawdopodobnie pracownie: ceramiczna i stolarska. Natomiast na parterze w budynku piętrowym, po prawej stronie od wejścia, znajdzie się kawiarenka sąsiedzka, która otwierać się będzie na drewniany taras. Obok powstanie 45-metrowa sala zajęć i spotkań literackich z dużym, narożnym oknem skierowanym na południowy wschód.

Na piętrze architekt zaproponował umieszczenie pokoi administracji. Znajdą się tam też dwie pracownie wielofunkcyjne z ruchomą ścianką i możliwością połączenia w jedną większą salę oraz kolejna sala spotkań o szerokim przeznaczeniu, którą można dostosować do różnorodnych potrzeb użytkowników domu kultury. Pomieszczenia na piętrze zostaną również bardzo dobrze doświetlone dzięki wyposażeniu w duże okna zajmujące praktycznie całą południową ścianę.

Podobnie jak w poprzednich koncepcjach w kondygnacji podziemnej zaprojektowano studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny.

Zostaną wszystkie obecnie rosnące drzewa

W budynku Żoliborskiego Domu Kultury mają być zastosowane technologie energooszczędne i proekologiczne. Na dachu wyższego z budynków pracownia architektoniczna zaproponowała rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. Na terenie zostają także wszystkie obecnie rosnące drzewa.

Przeczytaj także: Spełnili marzenie Ireny Kwiatkowskiej. "Kobieta pracująca" poleciała w kosmos

warszawa
Odsłonięto mural Ireny Kwiatkowskiej
Źródło: TVN24
Czytaj także: