Dwie koncepcje domu kultury na Żoliborzu gotowe. O jego ostatecznym kształcie zdecydują mieszkańcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Projekty domu kultury na Żoliborzu

Powstanie żoliborskiego domu kultury coraz bliżej. W wyborze koncepcji architektonicznej mogą pomóc mieszkańcy. Odbędzie się spotkanie, będzie także możliwość składania wniosków. W koncepcjach przewidziano między innymi salę teatralno-kinową, miejsce do tworzenia ceramiki, salę komputerową, a także zielony dziedziniec.

- Dom kultury na Żoliborzu to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez naszych mieszkańców. Chcemy więc, aby przestrzeń, w której będziemy realizowali ofertę kulturalną, dobrze służyła lokalnej społeczności i była dopasowana do jej potrzeb. Dlatego otrzymane koncepcje zamierzamy jeszcze skonsultować z mieszkańcami. Finalny projekt będziemy realizować w oparciu o zgłoszone wnioski i uwagi oraz zgodnie ze standardami dostępności – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz. Szczegóły spotkania z mieszkańcami władze przedstawią wkrótce.

Poinformowano, że pracami architektonicznymi objęty został budynek przy ul. Śmiałej 21 przejęty od firmy Veolia o powierzchni 548,28 m kw. oraz przylegający do działki parterowy budynek (107,27 m kw.). Całkowita powierzchnia opracowania to 1485 m kw.

Warsztat z piecem do wypalania ceramiki

Wariant pierwszy żoliborskiego domu kultury zakłada maksymalne wykorzystanie obecnej konstrukcji budynków, bez ich rozbudowy oraz minimalną ingerencję w istniejącą już zabudowę. W wariancie tym, ściany i poziom posadowienia dwukondygnacyjnego budynku budowanego dwuetapowo w latach 70. i 90. pozostaną bez zmian. Podwyższona zostanie jedynie kondygnacja piętrowa, co wynika z potrzeb dostosowania jej do przepisów budowlanych. Całkowita powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 634,7 m kw.

Wizualizacja domu kultury - koncepcja pierwszaUM Warszawy

"W projekcie pierwszym, po wejściu na teren domu kultury pozostają nadal dwa oddzielne budynki. W jednokondygnacyjnym, znajdującym się po lewej stronie od wejścia umieszczona została pracownia "brudna” - warsztat z piecem do wypalania ceramiki oraz zapleczem. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek po prawej stronie pomieści pozostałe funkcje" - poinformowano w komunikacie.

Funkcje te to m.in. studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny, które zaplanowano w kondygnacji podziemnej. Na parterze dotychczasowy skromny hol powiększony zostanie o przestrzeń przed salą kinowo-teatralną wraz z garderobą, która służyć może jako miejsce organizacji kameralnych koncertów, spotkań autorskich czy do zajęć tańca. Po drugiej stronie holu zaprojektowano kawiarenkę. Na piętrze z kolei przewidziano dwie pracownie wielofunkcyjne, z czego jedna dostosowana jest do prowadzenia zajęć komputerowych. Mają tam się mieścić także pokoje administracji.

Letnie spektakle na dziedzińcu

Druga propozycja zakłada już ingerencję w obecną konstrukcję zespołu budynków. Dwukondygnacyjny budynek zostanie przebudowany i połączony z budynkiem parterowym. W tym wariancie zabudowana zostaje obecna wiata samochodowa i w tym miejscu utworzone zostaje wejście główne do połączonych budynków. Obecny budynek parterowy (po lewej stronie od wejścia) zostanie powiększony i podwyższony. Pomieści on salę teatralno-kinową oraz miejsce do zajęć ruchowych wraz z zapleczem. Duże, przesuwne otwarcie na dziedziniec i centralnie zlokalizowana scena, pozwolą - przy sprzyjających warunkach pogodowych - na organizowanie spektakli plenerowych. Na parterze, na wprost wejścia, w miejscu, w którym znajduje się obecna wiata zaprojektowano kawiarenkę, a parter budynku po prawej stronie zagospodarowano na pracownie warsztatowe z magazynem.

Wizualizacja domu kultury - koncepcja drugaUM Warszawy

"Podobnie, jak w pierwszym wariancie, w kondygnacji podziemnej architekci zaprojektowali studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna oraz pokoje administracji. Nowością jest obszerny drewniany taras dostawiony do piętra, który został połączony dodatkowymi zewnętrznymi schodami z dziedzińcem. Może służyć także jako dodatkowa widownia sali kinowo-teatralnej" - wskazano w komunikacie.

Całkowita powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie w tym wariancie 737,1 m kw.

Zielony i ogólnodostępny budynek

W przypadku obu koncepcji, zaproponowano zastosowanie technologii energooszczędnych i proekologicznych. Na dachu niższego z budynków rozmieszczono panele fotowoltaiczne. Na terenie zachowane zostaną również wszystkie obecnie rosnące drzewa. Budynek po przebudowie będzie również w pełni dostępny. Zaprojektowana została winda, dedykowane sanitariaty, szerokość przejść i drzwi oraz osiem miejsc parkingowych, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami.

Za przygotowanie koncepcji architektonicznej oraz wielobranżowej dokumentacji projektowej i pełnienie nadzorów autorskich w ramach zadania inwestycyjnego pn.: "Przebudowa budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności Domu Kultury" odpowiada żoliborski architekt Radosław Guzowski.

O Domu Kultury na Żoliborzu pisaliśmy już wcześniej: Najpierw dwa warianty koncepcji, później konsultacje. Projektują dom kultury na Żoliborzu

Przyszła siedziba Domu Kultury na Żoliborzu
Przyszła siedziba domu kultury na ŻoliborzuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby mają problem z usunięciem pojazdu.

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Do sądu skierowano akty oskarżenia wobec sześciu mężczyzn ze zorganizowanej grupy przestępczej. Są podejrzani o blisko 100 kradzieży do samochodów w Warszawie i okolicach.

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rozpocznie się ciąg dalszy wymiany nawierzchni w alei "Solidarności" w Śródmieściu i układanie asfaltu ulicy Kobiałka na Białołęce. Z kolei na poniedziałek zaplanowano wymiana torów tramwajowych na Okopowej. Będą utrudnienia i zmiany.

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elewacja kamienicy na Saskiej Kępie odzyskuje dawny blask. Ma niebanalny styl, jest wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II Rzeczpospolitej prądu architektonicznego nazywanego Styl 37. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady po kulach z czasów II wojny światowej.

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl