Powstanie kolejny most pieszo-rowerowy. Miasto szuka projektanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Planują budowę mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim UM Warszawa

Nad kanałem w Porcie Czerniakowskim powstanie nowy most. Zarząd Zieleni ogłosił przetarg na prace projektowe. Przeprawa będzie przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Urzędnicy zapowiadają, że inwestycja ma być gotowa do końca 2024 roku.

Pomysł nie jest nowy. O budowie mostu w Porcie Czerniakowskim pisaliśmy po raz pierwszy niemal dekadę temu. Ale moment ogłoszenia decyzji może zaskakiwać, bo sytuacja budżetowa miasta nie jest dobra, co władze Warszawy podnoszą regularnie. Kilka dni temu rozpoczęła się wycinka drzew pod budowę przeprawy pieszo-rowerowej nad Wisłą, między Karową a Okrzei. To inwestycja za ponad 120 milionów złotych.

W poniedziałek urzędnicy poinformowali o ogłoszeniu przetargu na projekt nowego mostu pieszo-rowerowego. Znajdzie się on po południowej stronie mostu Łazienkowskiego (przed laty była tam drewniana kładka). Powstanie w ten sposób komunikacyjne połączenie zachodniego i wschodniego nabrzeża basenu portu. Dziś, aby dostać się na Cypel Czerniakowski, trzeba nadkładać drogi, wybierając przepust nad wejściem do portu (przy Płycie Desantu) lub ulicę Zaruskiego (na wysokości Kanału Piaseczyńskiego i pieszej kładki nad Wisłostradą). Nowa przeprawa ma być skomunikowana z kładką biegnącą pod mostem Łazienkowskim, która dziś urywa się przed Wisłostradą.

Generalnie most będzie przeznaczony dla pieszych i rowerzystów, ale ma być dostosowany do tego, by w razie potrzeby mogły przejechać po nim pojazdy służb.

W ramach inwestycji, nadzorowanej przez Zarząd Zieleni, powstanie także nowa droga, którą będzie można dostać się z Wisłostrady na zachodnie nabrzeże portu. Umożliwi to dojazd do zimowiska dla łodzi i obsługę technicznej części portu, gdzie pojawią się miejsca postojowe. Dziś panuje tam prowizorka, teren ogrodzony tymczasowym ogrodzeniem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Poprawić komunikację wokół Portu Czerniakowskiego

Urzędnicy wyjaśniają, że nowa inwestycja ma zachęcić mieszkańców stolicy do pełniejszego korzystania z oferty portu.

- Tylko w ciągu ostatniego roku w Porcie Czerniakowskim pojawiły się trzy nowe pomosty pływające, które umożliwiają dalszy rozwój sportów wodnych, jak wioślarstwo czy kajak polo. W basenie portowym z powodzeniem funkcjonuje pływająca sauna, która powstała dzięki inicjatywie budżetu obywatelskiego - wylicza cytowany w komunikacie prasowym Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły. Są także lekcje pływania kajakiem, żaglówką lub czółnem dla dzieci. Dostępne są kursy motorowodne i rejsy turystyczne na łodziach, barkach i statkach. - Obszar portu w ostatnich latach podlega kolejnym modernizacjom i staje się coraz bardziej atrakcyjny. Liczba łodzi cumujących w ostatnich czterech latach zwiększyła się blisko dwukrotnie. W ciepłe dni na tereny portu dociera rzeka rowerzystów - podkreśla Piotrowski.

Po wschodniej stronie nabrzeża (między basenem portu a Wisłą) funkcjonuje ośrodek sportowy z kortami do tenisa, squasha czy boiskami do siatkówki plażowej.

Planują budowę mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim UM Warszawa

Jak będzie wyglądać most w Porcie Czerniakowskim?

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Marzena Wojewódzka z biura prasowego urzędu miasta zapewniła, że pomimo trudnej sytuacji budżetowej, przetarg na prace projektowe nowego mostu nie wpłynie na inne zaplanowane przez miasto inwestycje. Informacji na temat wartości projektu stołeczny ratusz na razie nie podaje. - Wartość robót budowlanych niezbędnych do wykonania obiektu zostanie oszacowana na podstawie kosztorysu inwestorskiego, który jest częścią dokumentacji projektowej - poinformowała Wojewódzka.

Przekazała również garść informacji technicznych dotyczących planowanej przeprawy. Most będzie mieć siedem metrów szerokości: ciąg pieszy - 1,5 m, jezdnia - 3 m, droga dla rowerów - 2 m, reszta pod pobocza. Od brzegu do brzegu most osiągnie długość 60 metrów, a cała konstrukcja 150 m.

- Most będzie jednoprzęsłowy – czyli dwie podpory na brzegach. To ważne bo nie zawęża się światła kanału portowego, nic nie staje w wodzie, nie przeszkadza wodniakom. Będzie miał konstrukcję stalową - zaznaczyła Marzena Wojewódzka.

Podkreśliła również, że z przejazdu przez most będą korzystać pojazdy obsługi portowej oraz pojazdy uprzywilejowane (ratunkowe). - Dla zwykłego ruchu samochodowego most nie będzie dostępny. Będą natomiast w jego rejonie zlokalizowane miejsca parkingowe - dodała.

Orientacyjne położenie mostu nad kanałem w Porcie CzerniakowskimGoogle Maps

Na 2022 rok zapowiadają otwarcie Przystani Warszawa

Jeszcze w tym roku na Cyplu Czerniakowskim mają wreszcie zostać oddane do użytku rozrzucone wśród drzew pawilony Przystani Warszawa. Do ich budowy wykorzystano materiały z dawnych baraków straży miejskiej (pierwotnie planowano, że to one zostaną przeniesione w całości, ale nie pozwolił na to ich stan). Od kilku lat wyglądają na gotowe, ale jak informowaliśmy w ubiegłym roku, że inwestycja wciąż nie uzyskała pozwolenia na użytkowanie, ponieważ nadzór budowlany i inspekcja sanitarna zgłaszały liczne zastrzeżenia.

Pod koniec roku Zarząd Zieleni ogłosił też konkurs architektoniczny na budynek usługowy z bosmanatem w Porcie Czerniakowskim.

Przystań Warszawa

Ośrodek powstał przy Zaruskiego
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
wideo 2/4

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Co dalej z Lotniskiem Chopina i Centralnym Portem Komunikacyjnym? Rafał Trzaskowski stwierdził, że budowa CPK zniszczyłaby Okęcie, będące "jednym z największych atutów Warszawy", przyciągającym do miasta biznes. Zaznaczył jednak, że sprawa z CPK wyglądałaby inaczej, gdyby Lotnisko Chopina w stolicy zostało.

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Źródło:
PAP, Radio Zet

W podwarszawskim Józefowie doszło do pożaru w budynku strzelnicy. Nikomu nic się nie stało. Strażakom udało się opanować ogień.

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ścigała ich policja, uderzyli z impetem i zniszczyli wartą 800 tys. zł karetkę pogotowia, i uciekli. Policja szybko ich znalazła, ale zarzutów nie usłyszeli, wyszli na wolność. - Uderzenie było tak silne, że ponad trzytonowy ambulans przewrócił się na bok jak zabawka. Gdyby na pokładzie ambulansu przebywał pacjent, prawdopodobnie zginąłby na miejscu - tak opisują wypadek przedstawiciele pogotowia.

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Barbara Socha ma być pierwszą zastępczynią Tobiasza Bocheńskiego w ratuszu, o ile kandydat popieranych przez PiS wygra wybory na prezydenta Warszawy. Socha była wiceminister rodziny i pełnomocnik ds. polityki demograficznej w rządzie Mateusz Morawieckiego.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Źródło:
PAP

Ośmioletni Wiktor w swoim brytyjskim akcie urodzenia jako rodziców ma wpisane dwie matki. Kobiety chciały, by tak samo było w polskich dokumentach. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w tej sprawie.

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

Źródło:
TVN24

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. W środę kierowca usłyszał w środę zarzuty spowodowania wypadku i jazdy pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnwarszawa

Sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzny, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autokar wiozący wycieczkę szkolną uderzył w tył ciężarówki z naczepą. Do szpitala trafiło dwoje dzieci. Do zderzenia doszło na trasie S8 pod Nadarzynem. Są utrudnienia.

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski zapowiedział w radiu ZET konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy. Odbędą się one po wyborach samorządowych. Prezydent stolicy wyliczył także, iloma schronami dysponuje Warszawa.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Źródło:
PAP, Radio Zet

Mieszkańcy jednego z domów na Woli wezwali policję do agresywnego sąsiada. 45-latek odpowie za groźby i uprawianie konopi indyjskich.

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śledczy ustalili, że śmierć agresywnego 25-latka podczas interwencji policji nie miała związku z działaniami policjantów. Mężczyzna miał zadławić się wymiocinami, bo był pod wpływem narkotyków. Prokuratura umorzyła śledztwo.

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

Źródło:
PAP

Tragiczny pożar domu w Sochaczewie (Mazowieckie). W spalonym pomieszczeniu strażacy odnaleźli nieprzytomną kobietę. Mimo akcji ratunkowej, życia poszkodowanej nie udało się uratować

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły cztery lata odkąd uszkodzeniu uległa brama Kancelarii Prezydenta. Jej odbudowę zaplanowano na ten rok. Szukany będzie wykonawca prac.

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Źródło:
PAP

W okolicy Dworca Wschodniego doszło do napadu na taksówkarza. Młodzi napastnicy pobili kierowcę, mężczyzna krwawił. Jego auto również zostało zniszczone. Do akcji wkroczyli strażnicy miejscy i policja. W znalezieniu podejrzewanych pomógł świadek zdarzenia.

Taksówkarz pobity przy Dworcu Wschodnim. Podejrzewani o napaść mają od 15 do 17 lat

Taksówkarz pobity przy Dworcu Wschodnim. Podejrzewani o napaść mają od 15 do 17 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Łomiankach ofiarą kłusownika padł wilk. Zwierzę wpadło w zastawione nad Wisłą wnyki. Podobnych pętli było siedem. Strażnicy miejscy apelują, by zgłaszać je służbom.

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Źródło:
PAP

Według szacunków stołecznego ratusza we wtorkowym proteście rolników udział wzięło około 10 tysięcy osób, sami organizatorzy mówią o 50 tysiącach. Rolnicy zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszyli w stronę Sejmu, kolejnym przystankiem była kancelaria premiera.

Rolnicy rozgoryczeni. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Rolnicy rozgoryczeni. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch braci włamało się na jedną z posesji pod Żurominem. Zostali ujęci i przyznali się do winy. Jednak zanim ruszył ich proces, dokonali kolejnych włamań. "Odwiedzili" remizę i sklep - podaje policja. Jeden z mężczyzn chciał zmylić policjantów i założył damską perukę.

By zmylić policjantów, założył damską blond perukę

By zmylić policjantów, założył damską blond perukę

Źródło:
tvnwarszawa.pl