Bosmanat jest doskonale widoczny z Wisłostrady, dziś to nieduży niebieski domek naprzeciw Solca. Ma tam powstać nowoczesny budynek z dwoma kondygnacjami od strony miasta i dodatkową kondygnacją podziemną na skarpie od strony Wisły.
Kluczowy element rewitalizacji Portu Czerniakowskiego
- To będzie kluczowy element rewitalizacji Portu Czerniakowskiego. Tu świat wodniaków styka się z miastem. W porcie jest około 150 miejsc cumowniczych, są barki mieszkalne, można na jego terenie przeprowadzić drobne naprawy, w bosmanacie załatwia się formalności. Chcemy, żeby w bosmanacie mieszkańcy mogli ten świat zobaczyć i uzyskać informacje dotyczące wszelkiego rodzaju aktywności sportowych, rekreacyjnych i żeglugowych realizowanych przez cały sezon w Dzielnicy Wisła. Żeby nie była to tylko hermetyczna przestrzeń wodniacka – mówi cytowany w komunikacie na temat konkursu Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły.
Tylko w tym sezonie udało się zorganizować zajęcia kajakarskie, wioślarskie czy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Jesienią na terenie portu zaczęła działać pływająca Sauna i są nowe pomosty dla sportów wioślarskich, również kajak polo. Oba pomysły zostały zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
W warunkach konkursu projektowego przewidziano w bosmanacie otwartą przestrzeń gastronomiczną. "Ma być restauracja, kawiarnia z tarasem, z którego będzie można popatrzeć na życie portowe i na Wisłę. W budynku ma znaleźć się też siłownia i sauna. Chodzi o przyciągnięcie mieszkańców nad Wisłę, ale też o stworzenie miejsca, gdzie wodniacy będą chcieli zacumować i zostać trochę dłużej niż tylko na dopełnienie formalności portowych w bosmanacie" - wymienili urzędnicy.
"Teren bezpośredniego otoczenia bosmanatu (budynku) jest ogrodzony i w dużej mierze pełni rolę miejsca składowania jednostek pływających. Nadaje to obiektowi charakter warsztatowy, a brak systemu przechowywania łódek potęguje wrażenie chaosu i tymczasowości" – czytamy z kolei w załączniku projektowym do konkursu.
Nowy bosmanat ma wpisać się w ciąg kawiarni już funkcjonujących w porcie. Będzie też spinał przestrzeń wokół portu nie tylko z miastem, ale i z bulwarami wiślanymi.
Pula nagród w konkursie
- To będzie brama z miasta nad Wisłę. Tutaj mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, gdzie skorzystać z oferty armatorów realizujących rejsy w ramach oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, gdzie wypożyczyć kajaki, gdzie cumują Optimisty, gdzie zaczynają się zajęcia SUP, czyli tzw. padle albo jak zdobyć patent stermotorzysty – zapowiada Jan Piotrowski.
Konkurs na projekt rozpisał Zarząd Zieleni Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych: a zajęcie pierwszego miejsca 30 tysięcy złotych, za miejsce drugie 20 tysięcy złotych, a za trzecie 10 tysięcy złotych. Przewidziano także dwa wyróżnienia po 5 tysięcy złotych.
Do 10 stycznia można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Jury przewodniczy architektka i urbanistka Magdalena Staniszkis, a miasto reprezentuje Magdalena Młochowska, koordynatorka ds. zielonej Warszawy. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 25 kwietnia.
Pisaliśmy też o pawilonach na Cyplu Czerniakowskim:
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa