"To będzie brama z miasta na Wisłę". Konkurs architektoniczny na nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM Warszawa Nowy budynek usługowy z bosmanatem ma powstać w Porcie Czerniakowskim

Ma być piękny, wielofunkcyjny, a miejsce w nim znajdą restauratorzy i wodniacy - informują władze miasta, ogłaszając konkurs architektoniczny na budynek usługowy z bosmanatem w Porcie Czerniakowskim. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na 25 kwietnia.

Bosmanat jest doskonale widoczny z Wisłostrady, dziś to nieduży niebieski domek naprzeciw Solca. Ma tam powstać nowoczesny budynek z dwoma kondygnacjami od strony miasta i dodatkową kondygnacją podziemną na skarpie od strony Wisły.

Kluczowy element rewitalizacji Portu Czerniakowskiego

- To będzie kluczowy element rewitalizacji Portu Czerniakowskiego. Tu świat wodniaków styka się z miastem. W porcie jest około 150 miejsc cumowniczych, są barki mieszkalne, można na jego terenie przeprowadzić drobne naprawy, w bosmanacie załatwia się formalności. Chcemy, żeby w bosmanacie mieszkańcy mogli ten świat zobaczyć i uzyskać informacje dotyczące wszelkiego rodzaju aktywności sportowych, rekreacyjnych i żeglugowych realizowanych przez cały sezon w Dzielnicy Wisła. Żeby nie była to tylko hermetyczna przestrzeń wodniacka  – mówi cytowany w komunikacie na temat konkursu Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły.

Tylko w tym sezonie udało się zorganizować zajęcia kajakarskie, wioślarskie czy żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Jesienią na terenie portu zaczęła działać pływająca Sauna i są nowe pomosty dla sportów wioślarskich, również kajak polo. Oba pomysły zostały zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

W warunkach konkursu projektowego przewidziano w bosmanacie otwartą przestrzeń gastronomiczną. "Ma być restauracja, kawiarnia z tarasem, z którego będzie można popatrzeć na życie portowe i na Wisłę. W budynku ma znaleźć się też siłownia i sauna. Chodzi o przyciągnięcie mieszkańców nad Wisłę, ale też o stworzenie miejsca, gdzie wodniacy będą chcieli zacumować i zostać trochę dłużej niż tylko na dopełnienie formalności portowych  w bosmanacie" - wymienili urzędnicy.

"Teren bezpośredniego otoczenia bosmanatu (budynku) jest ogrodzony i w dużej mierze pełni rolę miejsca składowania jednostek pływających. Nadaje to obiektowi charakter warsztatowy, a brak systemu przechowywania łódek potęguje wrażenie chaosu i tymczasowości" – czytamy z kolei w załączniku projektowym do konkursu.

Nowy bosmanat ma wpisać się w ciąg kawiarni już funkcjonujących w porcie. Będzie też spinał przestrzeń wokół portu nie tylko z miastem, ale i z bulwarami wiślanymi.

Nowy budynek usługowy z bosmanatem ma powstać w Porcie Czerniakowskim UM Warszawa

Pula nagród w konkursie

- To będzie brama z miasta nad Wisłę. Tutaj mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, gdzie  skorzystać z oferty armatorów realizujących rejsy w ramach oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, gdzie wypożyczyć kajaki, gdzie cumują Optimisty, gdzie zaczynają się zajęcia SUP, czyli tzw. padle albo jak zdobyć patent stermotorzysty – zapowiada Jan Piotrowski.

Konkurs na projekt rozpisał Zarząd Zieleni Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych: a zajęcie pierwszego miejsca 30 tysięcy złotych, za miejsce drugie 20 tysięcy złotych, a za trzecie 10 tysięcy złotych. Przewidziano także dwa wyróżnienia po 5 tysięcy złotych.

Do 10 stycznia można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Jury przewodniczy architektka i urbanistka Magdalena Staniszkis, a miasto reprezentuje Magdalena Młochowska, koordynatorka ds. zielonej Warszawy. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 25 kwietnia.

Pisaliśmy też o pawilonach na Cyplu Czerniakowskim:

Ośrodek powstał przy Zaruskiego
Ośrodek powstał przy Zaruskiego

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości