Jak pojadą autobusy po otwarciu nowych stacji metra? Miasto zapowiada konsultacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Skrajnik "Wojtuś" w nowym tunelu metra na Bemowie
Skrajnik "Wojtuś" w nowym tunelu metra na Bemowie Metro Warszawskie
wideo 2/3
Skrajnik "Wojtuś" w nowym tunelu metra na Bemowie Metro Warszawskie

W tym tygodniu mieszkańcy czterech dzielnic: Bemowa, Ursusa, Targówka i Białołęki mogą wziąć udział w organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego konsultacjach on-line dotyczących zmian w trasach linii autobusowych po otwarciu nowych stacji metra. Na kwiecień przewidziano spotkania w formie stacjonarnej.

Prace budowlane przy pięciu nowych stacjach metra linii M2: Ulrychów i Bemowo oraz Zacisze, Kondratowicza i Bródno zmierzają ku końcowi. W lutym informowaliśmy, że znane są terminy otwarcia stacji. Powołując się na dwa niezależne źródła, portal transport-publiczny.pl podawał wówczas, że pociągi z pasażerami do stacji Bemowo i Ulrychów miałyby ruszyć 11 czerwca. Z kolei otwarcie trzech stacji na prawym brzegu Wisły ma nastąpić 10 września. Ratusz oficjalnie nie potwierdził obu dat i utrzymuje, że nowe stacje na odcinku zachodnim zostaną otwarte w lipcu, a na wschodnim - w sierpniu. Bez względu na terminy, na pewno zmianie ulegną trasy niektórych autobusów, które będą dowozić mieszkańców peryferyjnych dzielnic do nowych stacji. Miasto zapowiedziało konsultacje społeczne w tej sprawie.

Konsultacje on-line i stacjonarnie

Ratusz zapowiada, że konsultacje w formie on-line rozpoczną się od prezentacji projektów zmian. Spotkanie na platformie ZOOM z transmisją na kanale Warszawskiego Transportu Publicznego na YouTube dla mieszkańców Bemowa i Ursusa odbędzie się 22 marca o 17.30, a dla Targówka i Białołęki 24 marca także o 17.30. "Po prezentacji będzie czas na dyskusję, która potrwa do ok. godz. 20.00 - aby wziąć w niej udział trzeba napisać na adres konsultacje@ztm.waw.pl i podać daty spotkania, w których chce się wziąć udział. Link aktywacyjny do spotkania oraz instrukcja zostanie przesłana w mailu zwrotnym" - poinformował stołeczny ratusz.

Zaplanowano także dwa niedzielne dyżury, podczas których będzie można zapoznać się z projektem korekt i wziąć udział w dyskusji. Spotkanie on-line dotyczące zmian w lewobrzeżnej części miasta zaplanowano na 10 kwietnia o godz. 11, natomiast dla prawobrzeżnej - 24 kwietnia również o 11.

W kwietniu będzie również możliwość wzięcia udziału w otwartych spotkaniach konsultacyjnych organizowanych na terenie dzielnic. Będą one miały formę dyskusji przy stolikach oraz zbierania opinii i wniosków od mieszkańców przez specjalistów z ZTM.

Spotkania odbędą się: - 5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 398 przy Rembrandta 8, w godz. 17-20; - 6 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 82 przy Górczewskiej 201, w godz. 17-20; - 11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 368 przy Ostródzkiej 175, w godz. 18-20.30; - 13 kwietnia w Ośrodku Kultury Arsus przy Traktorzystów 14, w godz. 17-20; - 26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 356 przy Głębockiej 66, w godz. 18-20.30.

Swoje wnioski – do 7 maja - można będzie zgłaszać także drogą elektroniczną na adres konsultacje@ztm.waw.pl. Efektem tych konsultacji mają być zaprezentowane w czerwcu przez ZTM propozycje zmian, które będą wdrażane po uruchomieniu nowych odcinków metra.

Prace na stacji Ulrychów na Bemowie Metro Warszawskie

Stacje Trocka i Księcia Janusza zyskały pasażerów

Ratusz przekazał również garść statystyk, które pokazują, jak zmieniała się liczba pasażerów na ostatnio oddawanych stacjach drugiej linii metra. Jak przypomniał ratusz, ze stacji Trocka na Targówku pierwsi pasażerowie skorzystali we wrześniu 2019 roku, a zmiany w układzie linii autobusowych były wprowadzane etapowo. 15 września 2019 roku na stację Trocka weszło ponad 100 tysięcy pasażerów, przy około 577 tysiącach na Dworcu Wileńskim. We wrześniu 2020 roku (już po wybuchu pandemii COVID-19 i ograniczeniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej) na Trocką weszło prawie 280 tys. osób (na Dworzec Wileński ponad 390 tys.). W 2021 roku było to odpowiednio 307 261 i 417 459 pasażerów. 

W kwietniu 2020 roku, kiedy otwarto trzy nowe stacje na Woli: Płocka, Młynów i Księcia Janusza, liczba osób wchodzących na stację Rondo Daszyńskiego (dotychczas stację krańcową) była większa o niespełna połowę od liczby wchodzących na Księcia Janusza. We wrześniu tego samego roku na stację Księcia Janusza weszło już o około 5 proc. więcej osób niż na Rondo Daszyńskiego (odpowiednio 258 739 i 249 839 osób). W zeszłym roku, we wrześniu 2021 roku, te proporcje się utrzymały – było to odpowiednio 313 488 i 297 981 osób.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl