Warszawa i podwarszawskie gminy nie otrzymały rządowego wsparcia. "Fundusz Inwestycji dla Lojalnych"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"
"Jak większość dużych miasta otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"TVN24
wideo 2/4
Warszawa i podwarszawskie gminy bez wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Podobnie jak większość dużych miast, otrzymaliśmy z Funduszu Inwestycji Lokalnych okrągłe zero - poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Jak zaznaczył, bardziej odpowiednią nazwą tego wsparcia byłby "Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych". Wśród projektów, do których rząd się nie dołoży, są między innymi rozbudowa Szpitala Bielańskiego, przebudowa Placu Pięciu Rogów czy zakup 160 autobusów niskoemisyjnych.

Do samorządów w całej Polsce w drugiej turze rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi łącznie sześć miliardów złotych, z czego ponad 1,1 mld zł do mazowieckich gmin i powiatów. Warszawa i inne podwarszawskie gminy nie otrzymali z tego naboru ani złotówki. - Mieliśmy zapowiedź, jeszcze w okresie wakacji, wsparcia, jakie ma być udzielone samorządom na dźwignięcie się po trudnej sytuacji postepidemicznej. Mieliśmy zapowiedź, że będą środki, które pozwolą lokalnym wspólnotom na zrealizowanie ważnych dla nich projektów. Warszawa w naborze do funduszu złożyła pięć projektów składających się z 23 przedsięwzięć, które wydały nam się ważne, jak modernizacja szkoły dla niepełnosprawnych, przebudowa szpitala Bielańskiego, budowa Szpitala Południowego czy projekt dotyczący zakupu autobusów niskoemisyjnych. Złożyliśmy też szereg inwestycji oświatowych i podobnie jak większość dużych miast otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero - zero złotych dostał też Gdańsk, Poznań, Kraków, Wrocław i wiele innych miast - mówił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Zwrócił przy tym uwagę, że nie tylko duże miasta nie otrzymają funduszy - sytuacja dotyczy również małych miejscowości i gmin oraz miast średniej wielkości. - Ich mieszkańcy, zdaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie zasługują na wsparcie z rządowego funduszu - stwierdził Olszewski.

On, jak i inni samorządowcy obecni na konferencji, poinformowali również, że nie otrzymali żadnego wyjaśnienia, dlaczego nie otrzymają wsparcia na zgłoszone projekty.

"Jedynym kryterium były słowa pana premiera"

Zdaniem wójta gminy Nadarzyn Dariusza Zwolińskego, najbardziej oburzający w tej sprawie jest "brak jasnych, twardych kryteriów oceny złożonych przez samorządy". - Jedynym kryterium były słowa pana premiera, że te inwestycje powinny być ważne dla mieszkańców. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek samorząd w Polsce realizował inwestycje nieważne dla samorządu. Taka sytuacja braku jasnych, czytelnych kryteriów zdarzyła się po raz pierwszy i to dało komisji konkursowej prawo do całkowitej dowolności w ocenie tych wniosków - mówił Zwoliński.

Jak podał, gmina Nadarzyn złożyła między innymi dwa wnioski związane z ochroną środowiska oraz jeden dotyczący ochrony zdrowia. Chodzi o budowę nowoczesnego ośrodka zdrowia za 25 mln zł. - W trakcie trwania epidemii dostosowaliśmy ten projekt do potrzeb, które ta epidemia na nas wymusza, między innymi została doprojektowana sala do natychmiastowej pomocy osobom z ostrymi zaburzeniami oddechowymi - wyjaśnił wójt.

Żaden z tych projektów nie zostanie jednak dofinasowany przez rząd.

"Nasi mieszkańcy tak samo chorują"

- Gmina Piaseczno złożyła siedem wniosków, bardzo różnych. Jeden z nich przewidywał dużą inwestycję drogową, ale były też mniejsze inwestycje drogowe w poszczególnych miejscowościach gminy. Mieliśmy projekt poprawy bezpieczeństwa wokół jednej ze szkół; bardzo kompleksowy i poprawiłby bezpieczeństwo i użytkowników drogi, i uczniów docierających do szkoły w Złotokłosie. Mieliśmy też projekty związane z renowacją obiektów historycznych mających znaczenie dla naszego historycznego dziedzictwa, jak chociażby "Dom Zośki". Dziwi mnie, że żaden z tych projektów nie zyskał nawet częściowego wsparcia - stwierdził Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.

Wskazał on również, że kryteria, brak punktacji i rankingu tego funduszu sprawia, że istnieją pewne podejrzenia co do sposobu dystrybucji tych środków. - Jeśli tych środków nie dostają samorządy, być może uznawane ze zamożniejsze, tak jak duże miasta czy gminy wianuszka warszawskiego, to wystarczy wskazać, że jednak nasi mieszkańcy tak samo chorują i mają takie same problemy jak wszyscy inni, związane ze zwalczaniem epidemii - zauważył też burmistrz.

Odrzucony został również projekt dofinansowania przebudowy Placu Pięciu Rogów ZDM

"Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych"

Na koniec wiceprezydent Olszewski dodał, że pierwszy raz w jego kilkuletniej pracy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla gmin styka się z tym, że nie ma żadnych kryteriów podziału. - A potem przypadkowo okazuje się, że na 21 powiatów w 17 rządzi PiS. Po analizie listy miejscowości ogłoszonej przez wojewodę mazowieckiego okazuje się, że nie ma ani jednej gminy, w której rządzi PiS i która nie dostałaby takiego dofinansowania - powiedział.

- Wiemy o tym, że każdy z nas ma inne potrzeby i podchodzimy ze zrozumiem do tego, że ktoś dostał pieniądze na rzecz, która, być może, jest dla niego ważna. Nas irytuje coś innego - nas irytuje, że ta władza już nie tylko chce nas skłócić, ale tez pokazać palcem tych, którzy są nielojalni wobec Prawa i Sprawiedliwości. Można by było ukuć nazwę tego funduszu, że jest to "Rządowy Fundusz Inwestycji dla Lojalnych" - podsumował wiceprezydent.

"Większość pieniędzy otrzymały mniejsze gminy"

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że w tej turze Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Warszawa nie otrzymała dofinansowania, jednak mogła liczyć na środki w pierwszym naborze. - Został on rozstrzygnięty na początku września i wtedy Warszawa dostała duże dofinansowanie, bo aż 93 miliony złotych na ogółem 657 milionów, które otrzymało Mazowsze. Tamta tura opierała się na innych zasadach i środki były przyznawane algorytmiczne, natomiast teraz był to nabór konkursowy, wnioskowy na innych zasadach - wyjaśniła rzeczniczka.

Jej zdaniem to, że Warszawa nie otrzymała wsparcia, nie ma znamion wykluczenia dużych miast. - Jest to program, który ma też pomóc w realizacji zrównoważonego rozwoju. Faktycznie w tym naborze większość pieniędzy otrzymały mniejsze gminy, ale nie jest tak, że miasta w ogóle ich nie dostały, bo na przykład Radom dofinansowanie otrzymał - zwróciła uwagę.

Jak podała, kryteria konkursowe znajdują się w uchwale nr 102 Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. - Ocena wniosków była realizowana przez komisję. To nie była komisja wojewody, bo nabór na wnioski ogłosił premier. My je zbieraliśmy, a potem przekazaliśmy do jego kancelarii - zaznaczyła Filipowicz.

Poinformowała również, że w czwartek premier ogłosił kolejny nabór wniosków na wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Można je składać do 28 grudnia.

Rządowego wsparcia nie uzyskała również rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy ŁazienkowskiejZDM

Te inwestycje nie otrzymają rządowego wsparcia

Ratusz opublikował listę inwestycji, które nie otrzymają wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych:

Opieka zdrowotna: Modernizacja i rozbudowa Szpitala Bielańskiego, Rozbudowa i zmiana funkcji w budynku Szpitala Praskiego, Przebudowa i modernizacja przychodni przy Wiertniczej 81.

Edukacja Modernizacja budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 99, Różana 22/24, Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie Nowaka-Jeziorańskiego, Budowa żłobka przy Bogusławskiego, Rozbudowa infrastruktury żłobkowej i przedszkolnej przy Klaudyny, Budowa przedszkola przy alei Niepodległości 17, Modernizacja budynku Liceum Ogólnokształcącego im. R. Barbosy w Zespole Szkół nr 73 przy Burdzińskiego, Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy Gilarskiej, Rozbudowa Przedszkola nr 132 w technologii modułowej przy Śmiałej 20, Budowa sali gimnastycznej dla IX Liceum Ogólnokształcącego przy Hożej 88, Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 316 przy Szobera 1/3, Budowa szkoły podstawowej w rejonie Jana Kazimierza.

Infrastruktura drogowa: Rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli wraz z zagospodarowaniem terenów, Rozbudowa ul. Wybrzeże Helskie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, Przebudowa Placu Pięciu Rogów.

Kultura: Budowa Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, Budowa i wyposażenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Modernizacja Teatru Ateneum, Budowa Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Dzielnicy Praga-Południe.

Zakup taboru: Zakup 160 autobusów niskoemisyjnych z napędem gazowym spełniających normę Euro 6.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl