Uciekli przed wojną, ale nie są Ukraińcami. Schronienie znaleźli w hostelu na obrzeżach Warszawy

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kontrowersyjne zapisy w specustawie uchodźczej
Kontrowersyjne zapisy w specustawie uchodźczej
TVN24
TVN24Kontrowersyjne zapisy w specustawie uchodźczej

Dowiedzieli się, że jeden z warszawskich hosteli poza sezonem letnim stoi pusty, a jego właściciel może go użyczyć. Nie zastanawiali się długo. 1 marca zorganizowali spotkanie, a już następnego dnia otworzyli punkt dla uchodźców pochodzenia nieukraińskiego. Pierwszej nocy wolontariusze z Klubu Inteligencji Katolickiej przyjęli 39 gości.

Jesteśmy w jednopiętrowym, blaszanym budynku na obrzeżach Warszawy, gdzie na początku marca Klub Inteligencji Katolickiej otworzył hostel dla uchodźców, głównie pochodzenia nieukraińskiego. Zatrzymują się w nim goście, którym Polska nie ma dużo do zaoferowania. To osoby, które nie ustawią się w długiej kolejce po PESEL, bo - choć oni również uciekli przed wojną - nie zostali uwzględnieni w specustawie. W Polsce mogą spędzić tylko 15 dni.

Z Indii, Turkmenistanu, Egiptu, Sudanu, Ghany, Konga, Algierii, Maroka, Tunezji, Mali, Tadżykistanu, Pakistanu, Kamerunu, Ekwadoru, Wybrzeża Kości Słoniowej, Azerbejdżanu, Palestyny, Afganistanu, Iranu. - Mieliśmy już gości z obywatelstwem 26 krajów - mówi nam Marianna Ossolińska, która jest koordynatorką w hostelu i nadzoruje pracę wolontariuszy.

Kamila Dembińska, również koordynatorka: - To grupa, która pozostaje niezaopiekowana i można zadać pytanie: dlaczego? Czy powodem jest niewiedza o takiej grupie osób uciekających z Ukrainy? Myślenie, że oni nie są uchodźcami? Że powinni wrócić do swoich ojczyzn? Ale ich sytuacja bywa bardzo różna. Często są to bardzo skomplikowane historie.

"Mają trudniej. Są mniej chętnie przyjmowani do prywatnych domów"

Straż graniczna poinformowała kilka dni temu, że od początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przyjechało już ponad 2,3 miliona osób. - Około 94 procent to obywatele Ukrainy, 1,3 procent to obywatele Polski, 4,7 procent to obywatele państw Unii Europejskiej, USA oraz innych - około 100 różnych obywatelstw z całego świata - precyzuje Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej.

4,7 procent daje ponad sto tysięcy uchodźców nieukraińskiego pochodzenia, którzy uciekli przed wojną do Polski. To osoby, dla których Ukraina często była już domem. Mieli tam pracę i przyjaciół. A teraz są w mieście, do którego przyjeżdżać nie planowali, w którym niekiedy nie są witani tak serdecznie jak Ukraińcy. Marianna Ossolińska przyznaje: - Mają trudniej. Są mniej chętnie przyjmowani do prywatnych domów.

I właśnie z myślą o takich osobach powstał hostel.

Od pomysłu do realizacji minęły godziny, trzeba było działać szybko 

Pomysł narodził się w jeden wieczór. Wolontariuszki i wolontariusze dowiedzieli się, że jeden z warszawskich hosteli poza sezonem stoi pusty. Następnego dnia go obejrzeli i dogadali się z właścicielem. Zgodził się nawet na wykorzystanie znajdującej się tam pościeli, dlatego od razu mogli zaprosić gości.

Teraz ciężko o wolne miejsce. KIK ma swoich ludzi na dworcach, pomagają inne organizacje pozarządowe, które wiedzą o inicjatywie. Dzwonią, pytają, działa też poczta pantoflowa. Goście przebywający w hostelu mówią o nim swoim znajomym. Adresu próżno jednak szukać w sieci.

Koordynatorki nie chcą doprowadzić do sytuacji, kiedy będzie trzeba komuś zamknąć drzwi przed nosem. Dlatego trzeba wcześniej się umówić. Co jeśli nie będzie miejsca. Nasze rozmówczynie zapewniają, że poszukają innego rozwiązania. Takie sytuacje już się zdarzały. - Mamy tutaj praktycznie przez cały czas pełne obłożenie - mówi Marianna Ossolińska. 

Goście mogą korzystać z dużej jadalni z trzema stołamitvnwarszawa.pl

"Czasem mówimy trochę po polsku, trochę po rosyjsku i jakoś się dogadujemy"

Do dyspozycji uchodźców jest 70 miejsc (w kilkunastu pokojach, głównie czteroosobowych). Często w jednym mieszkają ludzie z różnych zakątków świata, mówiący w różnych językach, a czasami w żadnym wspólnym. 

Jak się porozumiewają? Marianna Ossolińska: - Nasi goście rzadko mówią po angielsku. Z pomocą przychodzi Google Translator. Czasem mówimy trochę po polsku, trochę po rosyjsku i jakoś się dogadujemy, choć nie zawsze jest to łatwe. W codziennych sytuacjach pomaga kontekst. 

Kiedy rozmawiamy, w jadalni widać jedynie kilka osób. Koordynatorki mówią, że goście trzymają się raczej we własnych grupach. Marianna Ossolińska: - Chociaż zdarzają się miłe momenty integracji. Jeden z gości miał urodziny i postawił na stołach ciastka.

Kamila Dembińska: - Albo koncert jednego z wolontariuszy - grał na skrzypcach. Wtedy ludzie się otworzyli. To był bardzo specjalny moment, ale widać, że ktoś musiał go zainicjować. 

Goście mogą korzystać z dużej jadalni z trzema stołami, przy których zmieści się co najmniej kilkanaście osób. Na każdym z nich stoją wazony ze świeżymi kwiatami. W jadalnia wiszą też flagi kilkunastu państw. Wolontariusze chcieli wieszać barwy rodzinnego państwa każdego z gości, ale szybko zabrakło miejsca. 

Jest lodówka, zawsze pełna. Kawa, herbata, woda. Ossolińska zapewnia, że goście nie chodzą tu głodni.

Pomaga w tym około 70 wolontariuszy, którzy całodobowo pełnią dyżury. - Otrzymujemy śniadania czy obiady od zaprzyjaźnionych firm, pieczywo dostarcza piekarnia ulokowana po sąsiedzku. Mamy mnóstwo drobnych darczyńców. Zgłosiła się do nas amerykańska blogerka, która wśród swoich znajomych zebrała pieniądze, zapytała, co ma kupić, albo jak te pieniądze przekazać.

W korytarzu hostelu leży chemia: szampony, pasty do zębów, mydłatvnwarszawa.pl

Marokańczyk spakował się do śpiwora, poprosił o plecak

W korytarzu leży chemia: szampony, pasty do zębów, mydła. Są ubrania, zabawki, gry planszowe. Koordynatorki opowiadają: nowe produkty wykładamy codziennie. - Oferujemy kosmetyki, ręczniki, szczoteczki do zębów, szampony. Wszystko bezpłatnie - zapewniają.

Skorzystał z nich między innymi młody student, Marokańczyk, który do Polski nie zabrał bagażu. Przyjechał ze zwiniętym śpiworem. - W środku miał powrzucane rzeczy, które pakował w biegu. Poprosił nas o nowy bagaż. Zorganizowaliśmy na szybko plecak. Z Polski pojechał do Francji - wspomina Kamila Dembińska.

Bo rotacja w hostelu jest duża. W ciągu miesiąca zatrzymało się w nim ponad 450. - Gościliśmy kobietę, która 22 lutego urodziła bliźniaki. Mieliśmy małżeństwo z pięciotygodniowym dzieckiem, które bardzo źle się czuło. Jedna z wolontariuszek pojechała z nimi do lekarza. Okazało się, że dziecko jest ciężko niedożywione. Gościliśmy dwóch Ekwadorczyków, którzy przyjechali do nas z kotem. Ulokowaliśmy ich w pokoju z panem, który, jak się okazało, uczulony był na sierść zwierzęcą, więc musieliśmy dokonać roszady w pokojach  - opowiada Marianna Ossolińska

A jej koleżanka dodaje: - Przed sekundą rozmawiałam z panem, który jest z Indii, czeka w Polsce na swoje dzieci, które są jeszcze we Lwowie. Okazuje się, że jego najstarszy, 24-letni syn urodził się we Lwowie. Nie może wyjechać, musi walczyć. Czeka na pozostałą dwójkę i planują wyjechać do Belgii.

W chwili, gdy powstał ten tekst, w hostelu było ponad sześćdziesiąt osób i pies. - Nasi goście to zazwyczaj ludzie młodzi, w większości mężczyźni, ale trafiają do nas też kobiety z dziećmi czy małżeństwa. Ci ludzie muszą podejmować decyzje, na które nie zawsze są gotowi, bo przyjeżdżają do Polski w różnym stanie. Przebyli ciężą drogę, porzucili domy. Niektórzy są studentami, ale są też tacy, którzy od wielu lat mieszkali w Ukrainie. Choć obywatelstwa nie mają, to tam był ich dom. Często przyjeżdżają wycieńczeni, potrzebują czasu, żeby trochę odpocząć, poczuć się bezpiecznie, podjąć dalsze kroki czy decyzje - mówi Ossolińska. 

W korytarzu leżą ubrania dla gości tvnwarszawa.pl

>>> Od szerokiej pomocy do kompletnego wykluczenia. Polskie wsparcie dla uciekających z Ukrainy

Za dwa miesiące hostel dla uchodźców zakończy działalność

W połowie marca Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Zgodnie z regulacją ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski, będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

To wszystko nie dotyczy jednak uchodźców nieukraińskich. Oni mogą starać się w Polsce o pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobią, muszą wyjechać nie później niż po 15 dniach. Dokąd?

- Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, które organizują wyjazdy na Zachód, ale również zapewniają opiekę przez kilka miesięcy, pomoc w pozyskaniu dokumentów, złożeniu wniosków, zapewniają kieszonkowe, żeby ustawić ludziom start w nowym krajach. Część tych wyjazdów organizowana jest dla Ukraińców, ale część dla nieukraińskich uchodźców z Ukrainy - podsumowuje Marianna Ossolińska. 

Hostel w swojej lokalizacji może działać jedynie do końca maja tego roku.

Autor:Klaudia Ziółkowska

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej żądają podwyżek. Dwa tygodnie temu przeprowadzili protest ostrzegawczy. Teraz znów siadają do rozmów z zarządem. Jeśli nie dojdą do porozumienia, czeka nas strajk generalny.

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje ostatniej szansy

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje ostatniej szansy

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

15-latek z Płońska (Mazowieckie) wybił szybę wiaty przystankowej w pobliskiej miejscowości. Policjantom tłumaczył, że chciał sprawdzić moc wiatrówki, pożyczonej od siostry. Straty oszacowano na 1300 złotych.

"Wiatrówkę pożyczył od siostry". Testował ją na szybie przystanku

"Wiatrówkę pożyczył od siostry". Testował ją na szybie przystanku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki wpadł do rowu przy trasie S7 w Żurominku (Mazowsze). Jak ustalili policjanci, jechał pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Pojawiło się nagranie z kolizji.

Tir poruszał się drogą ekspresową, nagle zjechał do rowu.

Tir poruszał się drogą ekspresową, nagle zjechał do rowu.

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody najechały na siebie w pobliżu węzła Opacz. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala. Są utrudnienia na S7 w kierunku Warszawy.

Najechały na siebie cztery samochody. Jedna osoba w szpitalu

Najechały na siebie cztery samochody. Jedna osoba w szpitalu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Podkowie Leśnej (Mazowieckie) 45-latek zajechał skuterem drogę 13-letniej dziewczynce. Jak poinformowali policjanci, zażądał od niej pieniędzy i groził przemocą. Dziewczynka uciekła.

Podjechał skuterem do 13-latki i zażądał pieniędzy

Podjechał skuterem do 13-latki i zażądał pieniędzy

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina udaremniono próbę przemytu diamentów, szmaragdów i rubinów. Podróżna ukryła je w skarpetce. Wartość kamieni oszacowano na prawie milion złotych.

Diamenty, szmaragdy i rubiny ukryła w skarpetce

Diamenty, szmaragdy i rubiny ukryła w skarpetce

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 2 do 9 grudnia pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej nie będą jeździły na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Radość. Inaczej będą kursowały także pociągi Kolei Mazowieckich. Powodem jest przebudowa urządzeń sterowania ruchem. Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa, będą kursowały dodatkowe tramwaje.

Tydzień poważnych utrudnień na linii otwockiej

Tydzień poważnych utrudnień na linii otwockiej

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zlikwidowana "dziupla" samochodowa, zabezpieczone cztery auta skradzione z Niemiec i Francji oraz części i akcesoria samochodowe - to efekt działań przeprowadzonych przez policjantów z warszawskiej Woli.

Zlikwidowali "dziuplę" pod Warszawą. Odzyskali cztery auta, zatrzymali trzy osoby

Zlikwidowali "dziuplę" pod Warszawą. Odzyskali cztery auta, zatrzymali trzy osoby

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wycieczka z Żor wracała z Warszawy na Śląsk. Autokar z dziećmi utknął w Kątach Węgierskich - miejscowości na północ od stolicy. Kierowca autobusu był badany w karetce.

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Autor:
mg/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Stanów Zjednoczonych zderzyły się taksówka i autobus. Do wypadku doszło na nitce, którą mogą się poruszać tylko pojazdy komunikacji. Do szpitala trafił 85-letni kierowca toyoty. Oba pojazdy są mocno zniszczone. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie autobusu z taksówką. Reanimowano jedną osobę

Zderzenie autobusu z taksówką. Reanimowano jedną osobę

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 pod Płońskiem spłonął wojskowy autobus. Pożar rozwinął się w komorze silnika. Pojazdem podróżowało 34 żołnierzy, wszyscy się z niego ewakuowali.

Na S7 spalił się wojskowy autobus. Podróżowało nim 34 żołnierzy

Na S7 spalił się wojskowy autobus. Podróżowało nim 34 żołnierzy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Były duże utrudnienia w kierunku Otwocka.

Pięć samochodów zniszczonych i przewrócona latarnia

Pięć samochodów zniszczonych i przewrócona latarnia

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska prokuratura umorzyła dwa postępowania w sprawie zachowania Jarosława Kaczyńskiego podczas październikowych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezes zniszczył tabliczkę na wieńcu pod pomnikiem ofiar, drugie zawiadomienie dotyczyło próby wyrwania telefonu mężczyźnie, który nagrywał wydarzenia na placu Piłsudskiego.

Prokuratura umorzyła postępowania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Prokuratura umorzyła postępowania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl. RMF FM

W poniedziałek podpisano umowę na budowę parku linearnego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie, inwestycja obiecywana była od 2016 roku. Park powstanie na 12 hektarach, zakończenie prac przewidziano na 2026 rok, a ich koszt to 43 miliony złotych.

Umowa na budowę parku nad tunelem obwodnicy podpisana, prace ruszą w przyszłym roku

Autor:
mg
Źródło:
PAP

Na białołęckim Szamocinie najkrótsza droga do szkoły i sklepów jest wąska, ciemna i pozbawiona chodników. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo i domagają zmian. Walczą o to od lat.

"Niby Warszawa, ale jak zamierzchła wieś". Nie mogą doprosić się o chodnik

"Niby Warszawa, ale jak zamierzchła wieś". Nie mogą doprosić się o chodnik

Autor:
Magdalena
Gruszczyńska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła jedna osoba ranna po zderzeniu samochodu osobowego z autobusem miejskim w alei Wilanowskiej. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po zderzeniu auta z autobusem w alei Wilanowskiej zmarła jedna osoba. Jest prokuratorskie śledztwo

Po zderzeniu auta z autobusem w alei Wilanowskiej zmarła jedna osoba. Jest prokuratorskie śledztwo

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie nastolatki przebywające w Pogotowiu Opiekuńczym ukradły mysz hodowlaną wraz z klatką i pożywieniem, oprócz tego pierścionki i łańcuszek. 14- i 16-latkę zatrzymali policjanci z Żoliborza. Obie już zostały przesłuchane.

Ukradły mysz z klatką i biżuterię. Nastolatki zatrzymane przez policję 

Ukradły mysz z klatką i biżuterię. Nastolatki zatrzymane przez policję 

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o okradanie kierowców odpoczywających na parkingach przy drogach szybkiego ruchu. Grozi im do 10 lat więzienia.

Kiedy kierowca spał, wybijali szybę i kradli

Kiedy kierowca spał, wybijali szybę i kradli

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W niedzielę wieczorem do jednego ze stołecznych szpitali przewieziono mężczyznę z raną ciętą szyi. Policja zatrzymała do sprawy jedną osobę. Zabezpieczono też "substancje prawdopodobnie zabronione".

Mężczyzna raniony ostrym narzędziem. Policja zabezpieczyła "substancje zabronione"

Mężczyzna raniony ostrym narzędziem. Policja zabezpieczyła "substancje zabronione"

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

W ostatni weekend w Wilanowie otwarto bezpłatną zimową atrakcję. "Bajeczna Górka" to zjeżdżalnia pontonowa otoczona świetlnym tunelem.

Zjazd na pontonie w tunelu ze światełek. "Bajeczna Górka" już otwarta

Zjazd na pontonie w tunelu ze światełek. "Bajeczna Górka" już otwarta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyjątkowego pecha ma Ignacy Paderewski. Los dwóch pomysłów na upamiętnienie jednego z najwybitniejszych ojców naszej niepodległości jest wciąż niepewny. Prace remontowe nad planowanym od pięciu lat Muzeum Paderewskiego w Warszawie nawet nie ruszyły. A wokół Izby Pamięci Paderewskiego w Otwocku trwa polityczna awantura o wyprowadzanie przez PiS w ostatniej chwili pieniędzy z ministerstwa kultury.

W zabytkowej willi miało powstać Muzeum Paderewskiego. Remont nawet nie ruszył

W zabytkowej willi miało powstać Muzeum Paderewskiego. Remont nawet nie ruszył

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali czterech Polaków poszukiwanych przez belgijską policję. Mężczyźni są podejrzani o porwanie i bezprawne pozbawienie wolności z użyciem broni palnej.

Byli poszukiwani za porwanie dwóch Belgów. Przez kilka miesięcy ukrywali się na Mazowszu

Byli poszukiwani za porwanie dwóch Belgów. Przez kilka miesięcy ukrywali się na Mazowszu

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod koniec października zakończyła się przebudowa ulicy Lazurowej, na którą od lat czekali mieszkańcy Bemowa. Jak oceniają, efekty nie są zadowalające. Piesi narzekają na wąskie chodniki, zauważają też niepokojącą bliskość okien bloków do jezdni. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta tłumaczy, że projekt przebudowy był znany od lat, jeszcze zanim powstała część budynków.

Ulica "wciśnięta pod okna". Mieszkańcy krytykują przebudowę Lazurowej

Ulica "wciśnięta pod okna". Mieszkańcy krytykują przebudowę Lazurowej

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 16 osób podejrzanych o okradanie automatów w salonach gier. Według ustaleń policji, mężczyźni terroryzowali obsługę, a następnie wyjmowali pieniądze z urządzeń. W trakcie jednego takiego napadu zdobywali nawet 20 tysięcy złotych na osobę.

Terroryzowali pracowników i zabierali pieniądze z automatów

Terroryzowali pracowników i zabierali pieniądze z automatów

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl