Automat z nasionami polnych kwiatów. Łąkomaty stanęły w dwóch miejscach

Łąkomat
Łąkomaty w Warszawie
Źródło: Urząd m.st. Warszawy

W dwóch punktach Warszawy stanęły łąkomaty, z których można pobrać za darmo nasiona kwiatów. - Chcemy zachęcić mieszkańców do tworzenia własnych kwitnących dywanów - mówi Kamila Nowocin z Zarządu Zieleni.

Nietypowe urządzenia pojawiły się przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień (Wybrzeże Puckie 1) oraz na Osiedlu Jazdów (Jazdów 10/5). Łąkomaty będą wydawały po 10 gramów nasion, co pozwala na obsianie pięciu metrów kwadratowych łąki. Pobrane nasiona mają służyć do stworzenia łąki kwietnej na balkonie lub w ogrodzie.

- Łąki kwietne są nie tylko piękne, ale i pożyteczne - stanowią pożywienie dla owadów, a także zapewniają lepszą retencję wód, gdyż wchłaniają nawet dwa razy więcej wody niż typowy, zielony trawnik – mówi Kamila Nowocin, zastępczyni dyrektora ds. utrzymania terenów zieleni Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. - Przez cały rok staramy się włączać mieszkańców Warszawy w zazielenianie stolicy. Tym razem chcemy zachęcić ich do tworzenia własnych kwitnących dywanów i tym samym wspólnie stworzyć nowe azyle dla zapylaczy - dodaje.

Mieszanka skomponowana przez ogrodników Zarządu Zieleni

Jak informuje urząd miasta, w łąkomacie można znaleźć mieszankę skomponowaną przez ogrodników Zarządu Zieleni, dokładnie taką, jaka rozkwitała w centrum miasta w ubiegłe lato. Urządzenia powstały we współpracy z Fundacją Łąka, która promuje zalety wysiewania łąk kwietnych w dużych miastach.

– Od kilku lat wysiewamy łąki kwietne w Warszawie, dzięki współpracy z marką Almette w tym roku powstanie pięć hektarów łąk, a już w kwietniu we współpracy z Zarządem Zieleni wysiejemy cztery przepiękne łąki w Parku Skaryszewskim – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Informacje o godzinach dostępności łąkomatów znajdują się na Facebooku na profilu Fundacji Łąka i Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

Warszawa w kwiatach

Dwa warszawskie łąkomaty to element projektu Warszawa w Kwiatach, promującego miejskie ogrodnictwo i wspieranie różnorodności biologicznej w mieście. Całą wiosnę mieszkańcy mogą uczestniczyć w warsztatach ogrodniczych w Kamieniu i w szkoleniach z ogrodnikami.

Latem będzie można wziąć udział w 39. edycji konkursu na najpiękniejsze balkony i ogrody. Nabór zgłoszeń konkursu "Warszawa w Kwiatach" startuje pierwszego czerwca 2022 roku i trwa do końca miesiąca. Mieszkańcy mogą zgłaszać ukwiecone ogródki, balkony, loggie, a także ogrody działkowe.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie warszawawkwiatach.pl, a informacje o towarzyszących mu wydarzeniach na profilu Kamienia, Warszawy w Kwiatach i Zarządu Zieleni.

Czytaj także: