Fotoradary na moście Poniatowskiego. Ruszyły pierwsze prace

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Most Poniatowskiego z testowymi fotoradarami
Most Poniatowskiego z testowymi fotoradarami
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Most Poniatowskiego z testowymi fotoradarami Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z montażem sześciu fotoradarów na moście Poniatowskiego. Na razie toczą się one przy Wisłostradzie. Pod mostem przygotowywana jest instalacja zasilająca przyszłe urządzenia. Piesi spacerujący przeprawą mogą natomiast natknąć się na kolorowe oznaczenia miejsc, w których staną charakterystyczne żółte skrzynki.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpoczęciu prac przy budowie zasilania do sześciu nowych fotoradarów, które do końca czerwca mają stanąć na wysokości dojazdów, wieżyc i przystanków tramwajowych. Ich instalacją zajmuje się bydgoska firma Lifor. Za dostarczenie urządzeń i montaż zainkasuje 1,8 miliona złotych.

Drogowcy wyjaśniają, że toczące się obecnie prace polegają na wprowadzeniu zmian do istniejących instalacji w skrzynkach elektrycznych, znajdujących się pod mostem. Dlatego ekipy pracują na razie przy Wisłostradzie. Miejsca, gdzie ustawione zostaną urządzenia, są już oznaczone na chodnikach pomarańczową farbą.

Po praskiej stronie mostu będzie znajdował się wyłącznie jeden fotoradar. Wykonawca umieści go w alei Poniatowskiego na wysokości wjazdu z Wału Miedzeszyńskiego.  Pozostałe dwa urządzenia na jezdni w kierunku centrum staną na wiadukcie między zabytkowymi wieżycami na wysokości ulicy Kruczkowskiego oraz przed przystankiem tramwajowym i węzłem z Wisłostradą.

Z kolei jadący w stronę Pragi Południe miną po drodze fotoradary ustawione w Alejach Jerozolimskich, przy wjeździe na wiadukt mostu na wysokości budynku Muzeum Wojska Polskiego, na wiadukcie, między zabytkowymi wieżycami na wysokości ulicy Solec oraz na samym moście, za węzłem z Wisłostradą i przystankiem tramwajowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Lokalizacja fotoradarów na moście PoniatowskiegoZDM

"Ich instalacja jest możliwa dzięki zgodzie wydanej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przychylił się do naszej sugestii, że są niezbędne do poprawy bezpieczeństwa. Również z nim konsultowana była szczegółowa lokalizacja urządzeń. Z kolei ich wygląd, w szczególności obowiązkowy żółty kolor obudowy, jest określony rozporządzeniem ministra infrastruktury" – informuje ZDM.

Po montażu fotoradarów zostaną one formalnie przekazane do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która w ramach systemu CANARD jest jedyną jednostką w kraju z uprawnieniami do sprawowania nadzoru nad pomiarami prędkości. Samorządy przez pewien czas mogły ustawiać własne urządzenia i wówczas wpływy z mandatów trafiały do ich budżetu. Ale od 2016 roku nie mają już takiej możliwości.

Miał być odcinkowy pomiar prędkości

ZDM przypomina, że pierwotnie na moście Poniatowskiego miał być odcinkowy pomiar prędkości, czyli urządzenie, które mierzyłoby prędkość kierowców na całym odcinku. "Od montażu systemu urządzeń, które mierzyłyby prędkość kierowców na całej długości mostu, jednak odstąpiliśmy. W pierwszym przetargu nie wpłynęła żadna oferta, a w drugim zgłosiła się jedna firma, która realizację inwestycji wyceniła na blisko pięć milionów złotych, czyli prawie trzykrotnie więcej niż wynosił przeznaczony na to zadanie budżet" – czytamy w komunikacie drogowców.

We wrześniu przez kilka godzin trwało testowanie urządzeń w ramach ogłoszonego przetargu. Ale dokonywane wtedy pomiary nie były wiążące i - jak podaje ZDM - jeśli ktoś przekroczył prędkość, wówczas jeszcze uszło mu to na sucho. Informowało o tym zresztą wprowadzone odpowiednie oznakowanie. Kierowcy jednak widząc charakterystyczne żółte "skrzynki", jechali w tym miejscu zgodnie z przepisami.

Kwestie poprawy bezpieczeństwa na moście to pokłosie tragicznego wypadku z września 2018 roku. Śmierć nastoletniej rowerzystki wywołała dyskusję o konieczności budowy ścieżek rowerowych wzdłuż przeprawy. Obecnie cykliści chętnie korzystają z mostu Poniatowskiego, ale wiele osób ze względu na duże natężenie ruchu wybiera chodnik. A ten w okolicy zabytkowych wieżyc staje się niebezpiecznie wąski. Miasto nie przewiduje jednak na razie rewolucji i zmian zakładających przebudowę mostu. Ze względu na jego zabytkowy charakter inwestycja byłaby zbyt kosztowna.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24