Zaginione dzieło i włoskie brzmienie. Krzysztof Komeda bohaterem festiwalu

Źródło:
PAP
13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
mat. organizatora
13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedymat. organizatora

Film "Jazz outsider", spotkanie z Januszem Majewskim oraz Michałem Urbaniakiem zainaugurują w piątek tegoroczny 13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Kolejnego dnia zaplanowano koncert formacji Piotr Schmidt Quintet "Komeda Nieznany 1967". Wystąpi także słynny bandeonista Daniele di Bonaventura Band'Union.

- W tym roku przez dwa festiwalowe dni w różnorodny sposób prezentujemy dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy, starając się go ukazać z rozmaitych perspektyw - zaznaczyła Iwona Strzelczyk-Wojciechowska z Fundacji Jazz Art, która jest organizatorem festiwalu. - Nasz festiwal jest próbą konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów, których inspiruje twórczość najsłynniejszego polskiego muzyka - dodała Strzelczyk-Wojciechowska.

Dokument "Jazz outsider" na otwarcie festiwalu

W piątek 7 października w kinie Atlantic festiwal rozpocznie się pokazem filmu "Jazz outsider" Janusza Majewskiego, spotkaniem z wybitnym reżyserem oraz muzykiem jazzowym Michałem Urbaniakiem.

"Jazz outsider" Janusza Majewskiego to muzyczny film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, znakomitym perkusiście jazzowym, który na przełomie lat 50. i 60. XX. wieku, był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.

Film nawiązuje do dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60. "Opus Jazz" oraz "Jazz in Poland". - Dziś są to bezcenne materiały archiwalne prezentujące najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu. To jeden z najlepszych dokumentów o jazzie ostatnich lat - podkreśliła organizatorka wydarzenia.

Janusz Majewski. Mistrz polskiego kina, wybitny reżyser filmowy, pisarz, scenarzysta, jest twórcą takich filmów jak m.in. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Królowa Bona" , "C.K. Dezerterzy", "Czarny mercedes". Jest laureatem Srebrnych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" nagrodzony przez Polską Akademię Filmową "Orłem" - nagrodą za osiągnięcia życia.

Michał Urbaniak, legendarna i barwna postać polskiego jazzu. Muzyk, kompozytor i aranżer wielokrotnie nagradzany. Światowe uznanie przyniósł mu udział w sesji do płyty "Tutu", nagrana z najważniejszą postacią światowego jazzu Milesem Davisem. Znany, jako współtwórca i kreator muzyki fusion, jest autorem ponad 70 autorskich albumów. Współpracował z gwiazdami światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. W latach 60. grał w kwintecie Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy oraz w formacjach Zbigniewa Namysłowskiego. Tego wieczoru publiczność spotyka się w kinie Atlantic o godz. 20.

13. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy rozpoczyna się w ten piątek mat. organizatora

Zabrzmią nieznane kompozycje Komedy

Następnego dnia 8 października festiwal przenosi się do Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego. Tam o godz. 19 rozpocznie się koncert formacji Piotr Schmidt Quintet "Komeda Nieznany 1967". Zagrają: Piotr Schmidt na trąbce, na fortepianie - Krzysztof Herdzin; na saksofonach – Grzech Piotrowski; Michał Barański – na kontrabasie oraz Sebastian Kuchczyński – na perkusji.

Po ponad pół wieku, publiczność może podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy Moja słodka europejska ojczyzna. Piotr Schmidt, topowy trębacz jazzowy, podjął się opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki.

W październiku w 1967 roku Krzysztof Komeda w Baden-Baden w Niemczech stworzył projekt z cyklu jazz i poezja Meine Suesse Europaeische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą. Płyta "Meine Suesse Europaeische Heimat" została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego "Rosemary’s Baby".

Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie odnaleziono prawdziwy skarb – rękopisy sześciu kompozycji Komedy z projektu "Moja słodka europejska ojczyzna", które nie znalazły się na wspominanej winylowej płycie. O projekcie sam Komeda powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei niemiecki dziennikarz muzyczny Joachim Ernst Berendt o kompozycjach Krzysztofa Komedy napisał: "Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii".

Piotr Schmidt, lider zespołu jest trębaczem, producentem muzycznym, adiunktem na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowcą na wydziale Jazzu AM w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Piotr Schmidt Quintetmat. organizatora

Wystąpi słynny włoski bandeonista

W drugiej części wieczoru o godz. 20.20 wystąpi słynny bandeonista Daniele di Bonaventura Band'Union. Po raz pierwszy w Polsce, w wykonaniu włoskiego artysty i jego zespołu, usłyszymy m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach, przygotowane na zamówienie festiwalu. - Usłyszymy niekonwencjonalne instrumentarium i brzmienie włoskiego zespołu, jakże rzadkie w przypadku wykonań komedowskich - zapowiedziała Strzelczyk-Wojciechowska.

Daniele Bonaventura to włoski wirtuoz bandoneonu, pianista, kompozytor i aranżer. Od początku swojej muzycznej kariery zafascynowany muzyczną improwizacją.

Studiował muzykę klasyczną od ósmego roku życia, uczył się gry na fortepianie, wiolonczeli, ale również dyrygowania orkiestrą. Twórczość artysty obejmuje szeroki zakres muzyki od klasycznej, przez jazz, po world music. Artysta komponuje także muzykę teatralną i filmową.

Występował na ważnych międzynarodowych festiwalach na świecie i w wielu prestiżowych miejscach jak m.in.: Town Hall w Nowym Jorku, Pleyel Hall w Paryżu, Royal Festival Hall w Londynie. Grał, nagrywał i współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak: Enrico Rava, Paolo Fresu, Stefano Bollani, Oliver Lake, David Murray, Miroslav Vitouš, Toots Tielemans, Dino Saluzzi, Dave Liebman. O artyście powstał film "Monsieur di Bonaventura" (reż. C. Roschi).

Daniele di Bonaventura Band'Unionmat. organizatora

Partnerami Festiwalu są: Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury, Instytucja Filmowa Max Film SA, Kino Atlantic, ZAiKS, STOART.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wynik śledztwa policjantów z Centralnego Biura Śledczego i Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV to zatrzymanie 16 osób podejrzanych o wprowadzenie do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy. To kolejne uderzenie w gang w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w którym występuje łącznie 126 podejrzanych.

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

"Zatrzymani mogli wprowadzić do obrotu ponad 130 kilogramów marihuany i 27 kilogramów amfetaminy"

Źródło:
PAP

41-latek włamywał się do remontowanego ośrodka dla dzieci i kradł zamontowane elementy nowej instalacji elektrycznej. Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali go na gorącym uczynku. Usłyszał szereg zarzutów i został tymczasowo aresztowany.

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Okradał remontowany ośrodek dla potrzebujących dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż po majówce, 6 maja, ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Mieszkańcy stolicy mają czas na zabranie głosu do 30 czerwca.

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Jest termin konsultacji w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Młody mężczyzna napadł na bank w podwarszawskich Ząbkach. Według ustaleń policji groził pracownikom przedmiotem przypominającym broń, zabrał gotówkę i uciekł. Próbował schronić się na Mazurach. Nie udało się.

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Policja: 19-latek napadł na bank, próbował ukryć się na Mazurach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W okolicach podwarszawskich Marek dachował samochód osobowy. W pojeździe znajdowały się cztery osoby, w tym troje dzieci. Ruch na drodze wojewódzkiej numer 631 odbywa się wahadłowo.

Samochód na dachu. Podróżowały nim cztery osoby, w tym troje dzieci

Samochód na dachu. Podróżowały nim cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Rudzienko w powiecie mińskim. Około godziny 4 nad ranem kierowca, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, uderzył w drzewo. Auto zaczęło płonąć, mężczyzna nie żyje. Policja przekazała, że kilka godzin wcześniej otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny. Teraz służby sprawdzają, czy to on kierował samochodem.

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Nie zatrzymał się do kontroli. Uderzył w drzewo, nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Legionowem mini cooper uderzył w ogrodzenie posesji. Zgłoszenie o wypadku wysłał sam pojazd. Podróżowały nim dwie osoby, ale na miejscu była tylko jedna. Policjanci zatrzymali drugą - młodego mężczyznę, który miał w organizmie 0,3 promila. Podejrzewają, że to on prowadził.

Samochód wysłał powiadomienie o kolizji, kierowcy nie było na miejscu

Samochód wysłał powiadomienie o kolizji, kierowcy nie było na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie widać końca sporu o wybór rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej zarzuca ministrze zdrowia ingerowanie w autonomię uczelni i zapędy autorytarne. Rektora krytykuje zaś za "wygłaszanie prywatnych opinii" za pośrednictwem oficjalnej strony WUM.

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

"Z olbrzymim zażenowaniem zapoznałam się z treścią odezwy". Konflikt o wybór rektora

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Choć miał być lotniskiem tymczasowym, 29 kwietnia obchodzi swoje 90. urodziny. Tak wtedy, jak i dziś, Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. W prasie z 1934 roku zachwycano się jego rozmachem i nowoczesnością.

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

"Okno Polski w świat daleki". 90 lat lotniska na Okęciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, by nie można się było z projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wycofać. Konieczna jest modyfikacja planów z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, "jeśli zostanie wybudowane lotnisko w Baranowie, dalsza eksploatacja Lotniska Chopina nie ma sensu".

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

"Okęcie, niestety, musiałoby zostać pogrzebane". Wiceminister komentuje

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

W niedzielę po południu na ulicy Płochocińskiej doszło do tragicznego wypadku. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z volkswagenem busem zginęła pasażerka tego pierwszego auta. W szpitalu zmarł także jego kierowca.

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. W szpitalu zmarła druga osoba

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. W szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę, który miał ukraść towar o wartości kilkunastu tysięcy złotych, by wyposażyć swoje mieszkanie w sprzęt elektroniczny.

Policja: pracownik wynosił sprzęt ze sklepu, by wyposażyć swoje mieszkanie

Policja: pracownik wynosił sprzęt ze sklepu, by wyposażyć swoje mieszkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich 20 lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP