Estakada w Rembertowie otwarta, na tunel jeszcze poczekamy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i Żołnierskiej
Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i ŻołnierskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i ŻołnierskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Rembertowa, Wesołej i podwarszawskich miejscowości na wschód od stolicy, podróżujący w kierunku centrum, odczują sporą ulgę. W środę otworzono nową estakadę na skrzyżowaniu Marsa i Żołnierskiej.

- Po godzinie 5 otwarto estakadę na skrzyżowaniu ulic Marsa i Żołnierskiej - przekazał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Przed godziną 11 przy oddanej dziś do użytku estakadzie odbyła się konferencja z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz burmistrza Rembertowa Macieja Iwanickiego.

- Dzisiaj mieszkańcy Rembertowa mogli skorzystać z tego rozwiązania komunikacyjnego. Domknęliśmy Trasę Siekierkowską. Bardzo się z tego cieszę, dlatego, że jest bezpieczniej i są mniejsze korki Ta wielka inwestycja, którą realizowaliśmy przez wiele lat, została dziś domknięta - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Trzaskowski. Dodał, że koszt tej inwestycji to prawie 60 milionów złotych.

Prezydent stolicy zapowiedział też, że w środę o godzinie 18 spotka się z mieszkańcami, władzami oraz radnymi Rembertowa, aby porozmawiać o problemach dzielnicy. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II przy ul. Gawędziarzy 8.

Przez lata kierowcy tkwili w korkach

Budowę udało się doprowadzić do końca po latach problemów i opoźnień. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pozwolenie nadzoru budowlanego na otwarcie estakady w kierunku centrum dostał w piątek. Liczący prawie 600 metrów wiadukt ułatwia jazdę mieszkańcom Rembertowa, Wesołej i podwarszawskich miejscowości – od lat kierowcy jadący do Warszawy stali tam w korkach, szczególnie w porannym szczycie.

Estakada umożliwia bezkolizyjny przejazd przez skrzyżowanie Żołnierskiej i Marsa w stronę centrum Warszawy. Prace objęły również wykonanie odwodnienia, energooszczędnego oświetlenia, nowej sygnalizacji świetlnej i zieleni.

Modernizacja ciągu ulic Marsa i Żołnierskiej prowadzona była na odcinku około pięciu kilometrów.

Ostatni etap modernizacji Marsa i Żołnierskiej

Rozpoczęta w lipcu 2021 roku budowa estakady była trzecim i ostatnim etapem modernizacji Marsa i Żołnierskiej od Naddnieprzańskiej do granicy miasta. Ułatwi wjazd mieszkańcom Rembertowa, Wesołej i podwarszawskich miejscowości.

We wrześniu 2019 roku zakończył się drugi etap przebudowy ciągu ulic Marsa i Żołnierskiej. Nie rozwiązało to jednak problemów wciąż korkującego się skrzyżowania. Jak informowaliśmy już na tvnwarszawa.pl, wiaduktu w kierunku Trasy Siekierkowskiej nie udało się wybudować od razu z powodu sporu miasta z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego. Chodziło o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z fragmentu działki pod estakadą. Ostatecznie doszło jednak do porozumienia.

Tunel pod torami w Rembertowie dopiero w kolejnej kadencji

W trakcie konferencji Rafał Trzaskowski był też pytany, na jakim etapie jest planowanie tunelu pod torami kolejowymi w pobliżu stacji Warszawa Rembertów. Mieszkańcy oraz dzielnicowi radni walczą o tę inwestycję od wielu lat. Przez dzielnicę przebiega międzynarodowa linia kolejowa na wschód, którą codziennie przemierzają setki pociągów: towarowych, dalekobieżnych i lokalnych. Szlabany między ulicą Marsa i aleją generała Chruściela "Montera" opadają nawet co kilka minut, a kierowcy tkwią w korkach. Konkretów związanych z budową tunelu wciąż nie ma.

- Problem polega z jednej strony na finansach. Mamy pieniądze w budżecie miasta i jesteśmy oczywiście gotowi do tego, żeby jakieś pieniądze do tego dołożyć, bo sprawa jest absolutnie priorytetowa. Tyle, że ta inwestycja jest realizowana wspólnie z kolejami państwowymi. Ja oczywiście wystosuje jeszcze raz pismo w tej sprawie, bo bardzo mi zależy, żeby tę inwestycję kontynuować. Mam nadzieję, że koleje też te pieniądze wygospodarują i będziemy w stanie w kolejnej kadencji ten tunel zrobić - odpowiedział Trzaskowski. Dodał, że miasto cały czas oczekuje na dokumentację dotyczącą zgody środowiskowej.

Trzaskowski: tunel pod torami w Rembertowie w kolejnej kadencji
Trzaskowski: tunel pod torami w Rembertowie w kolejnej kadencji TVN24

Warszawa czeka na konkrety w sprawie miliardów od rządu

Prezydent stolicy był też pytany o deklarację premiera Mateusza Morawieckiego, w której była mowa o wsparciu finansowym Warszawy w wysokości 3 miliardów złotych. Trzaskowski zaznaczył, że rozmów w tej sprawie jeszcze nie było. - Oczywiście, do tych rozmów jesteśmy gotowi. Wysyłamy sygnały do rządzących, że przyjmujemy to za prawdziwą inicjatywę i chęć oddania części pieniędzy, które Warszawie zostały zabrane - powiedział.

Według prezydenta stolicy, przez wprowadzone przez rząd zmiany podatkowe "Warszawa traci ponad 2 mld złotych rocznie". - Natomiast jeżeli rzeczywiście rządzący chcą część z tych pieniędzy nam zwrócić, to bardzo dobrze - powiedział.

Trzaskowski podkreślił też, że "to jest całkowicie naturalne, że rząd wspiera inwestycje w stolicy, tak się dzieje na całym świecie". - Jak rozumiem, w kampanii wyborczej to dobry sygnał, że PiS nie łupi do końca mieszkańców dużych miast. Ja się mogę tylko z tego cieszyć - dodał prezydent Warszawy. - Mam nadzieję, że to nie jest tylko zapowiedź, tylko, że za tym w przeciągu najbliższych dni pójdą konkrety - podsumował.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl