Szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie został w poniedziałek ostrzelany przez rosyjskie wojsko. Wskutek uderzenia rosyjskiej rakiety zginęło dwoje dorosłych - lekarz i osoba odwiedzająca tę placówkę.
Centrum Zdrowia Dziecka gotowe do pomocy
Centrum Zdrowia dziecka od początku wojny przyjęło 2200 małych pacjentów z Ukrainy. I jest gotowe pomagać dalej. - W tej niezwykle trudnej sytuacji Centrum Zdrowia Dziecka jest gotowe, żeby znowu pomagać małym pacjentom z Ukrainy - zapewniła we wtorek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Jak przekazała sytuacja w ukraińskiej placówce szpitalu jest bardzo trudna. - W tym szpitalu było 600 małych pacjentów, z czego 50 zostało rannych - wyliczała. I dodała, że większość czekała na operacje. - Część została odesłana do domu ze względu na ich bezpieczeństwo - uzupełniła Leszczyna.
Zapewniła, że Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, podobnie jak dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka z dyrektorem zbombardowanego szpitala. Za kilka dni po stronie ukraińskiej zapadną decyzje w sprawie ewentualnego przewiezienia pacjentów kwalifikujących się do transportu do Polski. - Cieszę się że nasze Centrum Zdrowia Dziecka jest gotowe i lekarze pomogą tym wszystkim, którzy będą tego potrzebować - podkreśliła ministra zdrowia.
W szpitalu Ochmatdyt przywrócono zasilanie
- Dostajemy co kilka godzin raporty o aktualnej sytuacji. Udało się przywrócić zasilanie w energię elektryczną. Jest już woda, jest możliwość stosowania tlenu i powoli zaczynają niektóre oddziały funkcjonować. Radiologia zaczęła pracować - opowiedział o sytuacji ukraińskiego szpitala dr n. med. Marek Migdał dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.
Potwierdził, że decyzje o ewentualnym transporcie małych pacjentów leżą po stronie ukraińskiej i zapadną w przyszłym tygodniu.
O szpitalu dziecięcym Ochmatdyt opowiedziała też lekarka. - To jest bardzo ciężka placówka. To jest ośrodek, który ma pod opieką najcięższe przypadki. Mam nadzieję, że zostanie w najbliższym czasie odbudowany - powiedziała Halina Kozynkevych z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka.
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA