Najnowsze

Ta dzielnica nie doczekała się domu kultury. Znaleźli budynek pod przyszłą siedzibę

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przyszła siedziba Domu Kultury na Żoliborzu
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Przyszła siedziba Domu Kultury na Żoliborzu

W budynku przejętym od firmy ciepłowniczej ma powstać pierwszy dom kultury na Żoliborzu. Trwają przygotowania do przetargu na projekt adaptacji nieruchomości pod przyszłą placówkę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jest teatr Komedia, kino Wisła, miejskie biblioteki i prywatne klubokawiarnie. Ale domu kultury z prawdziwego zdarzenia Żoliborz na razie się nie doczekał. Jest szansa, że długo wyczekiwana instytucja powstanie wreszcie w budynku przy ulicy Śmiałej 21. Dotychczas nieruchomość była zajmowana przez spółkę ciepłowniczą Veolia. W ostatnich dniach przejął ją zarząd dzielnicy.

- Budynek należał wcześniej do miasta. Został przekazany w użytkowanie Veolii, gdy ta była jeszcze miejskim przedsiębiorstwem ciepłowniczym. W ostatnich miesiącach ustalane były szczegóły jego przejęcia - wyjaśnia Donata Wancel, rzeczniczka Żoliborza. Jak dodaje, konieczne było między innymi porozumienie, co do urządzeń przesyłowych znajdujących się na terenie działki, by zabezpieczyć ich dalsze funkcjonowanie.

Najpierw projekt

W dwukondygnacyjnym budynku jest do zagospodarowania blisko 550 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na parterze to 186,3 mkw, na piętrze - 190,4 mkw i dodatkowe 171,5 mkw w piwnicy. Na sąsiadującej z nim działce jest też parterowa nieruchomość o powierzchni 140 metrów kwadratowych, która przylega do przyszłego domu kultury. Obecnie przestrzeń ta znajduje się w zarządzie dzielnicowego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, a w przyszłości ma się stać częścią kulturalnej placówki.

- Teraz przygotowujemy się do opracowania i rozpisania przetargu na projekt adaptacji budynku pod potrzeby instytucji kultury oraz dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Równocześnie musimy rozpocząć działania w celu pozyskania funduszy na sfinansowanie zarówno projektu, jak i przebudowy obiektu. Chciałbym też, abyśmy wspólnie - razem z mieszkańcami wypracowali taki model działania naszej żoliborskiej instytucji kultury, który zaspokoi ich potrzeby i oczekiwania - mówi cytowany w komunikacie Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy.

Przyszła siedziba Domu Kultury na ŻoliborzuUrząd Dzielnicy Żoliborz

Urząd dzielnicy deklaruje, że w pracach nad koncepcją przyszłego domu kultury uwzględni głos powołanego na początku roku zespołu doradców ds. kultury.

Potem przebudowa

Urzędnicy nie wykluczają możliwości uruchomienia wewnątrz domu kultury małej gastronomii, bo pozwala na to układ pomieszczeń i dodatkowe wejście do budynku. Z kolei przylegający obiekt ZGN mógłby zostać zaadaptowany na salę spotkań i wydarzeń dla większych grup.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości