Cięcia w inwestycjach. Remont zabytkowych budynków orkiestry zagrożony

Źródło:
PAP
Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o planach (wideo z 2021 roku)
Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o planach (wideo z 2021 roku)
TVN24
Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o planachTVN24

W ramach oszczędności władze Warszawy mogą odwołać lub przesunąć w czasie część inwestycji. Zagrożone są między innymi: budowa teatru TR Warszawa na placu Defilad i remont zabytkowych budynków, w których rezyduje Sinfonia Varsovia. - Będziemy walczyć o kontynuowanie budowy naszej siedziby - zapowiada dyrektor orkiestry. Decyzja zapadnie podczas czwartkowej Rady Warszawy.

Nieoficjalne informacje o możliwości obcięcia pieniędzy na wyczekiwaną od lat inwestycję pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka ratusza przyznała w rozmowie z Onetem, że część planowanych inwestycji zostanie odwołana lub przesunięta na inny termin. Jak się okazuje, największe oszczędności miasto planuje m.in. w sferze kultury. Wśród inwestycji, których realizacja zostanie przesunięta w czasie, to m.in. budowa siedziby Teatru Rozmaitości (TR Warszawa) na placu Defilad i Centrum Sinfonii Varsovii na Kamionku.

Odwołując się do wypowiedzi rzeczniczki ratusza, dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski powiedział, że być może nie wiedziała ona, że rozpoczęcie tej realizacji już nastąpiło. - Mamy otwarte pozwolenie na budowę i założony dziennik budowy, posiadamy wszystkie zgody, dokonaliśmy już rozbiórek niezabytkowych budynków, które nie są uwzględnione w projekcie - wyjaśnił.

Poinformował, że "w najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonawcę pierwszego etapu inwestycji". Na etap ten składa się "przede wszystkim adaptacja trzech zabytkowych budynków od strony Grochowskiej" - wyjaśnił.

W ubiegłym tygodniu otworzono oferty w przetargu na wykonawcę remontu historycznych budynków w kompleksie na Kamionku. Wpłynęły cztery oferty, które są teraz analizowane.

Zaznaczony na zielono zakres działań I etapu inwestycji Sinfonia Varsovia Wizualizacja: Atelier Thomas Pucher

Grozi im unieważnienie przetargu

Marynowski poinformował, że Sinfonia Varsovia złożyła wniosek do Biura Kultury stołecznego ratusza, aby podczas posiedzenia rady miasta (15 grudnia) został poddany głosowaniu wniosek o przesunięcie środków (ok. 30 milionów złotych) z drugiego etapu inwestycji do pierwszego.

- Jeżeli to się nie stanie, będziemy musieli unieważnić przetarg i czekać na kolejną sesję budżetową, która jest w marcu - powiedział. - Niestety w takim przypadku mielibyśmy obowiązek zrobienia nowego kosztorysu inwestorskiego pierwszego etapu - tłumaczył dyrektor. Poinformował, że obecny kosztorys, na bazie którego przygotowany został przetarg, był zrobiony rok temu. - Względem tamtego roku dziś ceny są zupełnie inne. Spoglądając na przetargi w innych instytucjach, widzimy, że inflacja w ciągu roku w sferze budowlanej wynosi między 27 a 32 procent - mówił.

- Jeśli decyzja rady miasta będzie negatywna, będziemy musieli unieważnić przetarg i zatrzymać będący w toku proces budowy. Wiąże się to z opóźnieniem o co najmniej 3/4 roku. Wówczas koszty będą o wiele wyższe niż wynikające z ofert złożonych w przetargu - dodał. Jego zdaniem "to kluczowy moment, bo w wieloletnim planie inwestycji miasta zapisano całą kwotę na pierwszy i drugi etap budowy, Orkiestra ma wszystkie pozwolenia i otwarty proces budowlany". - Jeśli środki nie zostaną przesunięte budowa zostanie zatrzymana.

Zabudowania siedziby Sinfonii Varsovii, ulica Grochowska 272Serwis Sinfonia Varsovia

Misja orkiestry i ratowanie budynku

W ocenie dyrektora budowa centrum jest istotna również dla rozwijania jednego z ważnych celów Sinfonii Varsovii jako instytucji, aby poprzez muzykę i działania edukacyjne integrować społeczeństwo. - Ważne jest, by umożliwić mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy dostęp do kultury, bo większość głównych instytucji kultury znajduje się po lewej stronie Wisły - ocenił.

Zdaniem dyrektora kolejnym powodem, dla którego inwestycja powinna być kontynuowana, jest ratowanie zabytków. - Częścią inwestycji jest renowacja kompleksu zabytkowego Instytutu Weterynaryjnego, który przetrwał dwie wojny światowe. W tym roku obchodzi on 120-lecie. Od kilkunastu lat nie było tu żadnego remontu, bo zawsze mówiono nam, że będzie on realizowany przy okazji nowej inwestycji. Z trzech budynków, które mają być teraz remontowane, dwa musiałem całkowicie zamknąć, bo stanowią zagrożenie budowlane. To ostatnia chwila, by rozpocząć ich ratowanie - zaznaczył.

Spośród 138 projektów zgłoszonych na konkurs architektoniczny Sinfonii Varsovii, jury wybrało ten autorstwa pracowni Thomasa Puchera. Zakłada on m.in. budowę czterech sal koncertowych (w tym największej w Polsce o unikalnej konstrukcji na ponad 1850 miejsc) i licznych przestrzeni na potrzeby prowadzenia zajęć z zakresu edukacji muzycznej. Ponadto w ramach projektu powstaną studio nagraniowe, pomieszczenia dla programu rezydencji artystycznych, ogólnodostępna restauracja, kawiarnie, księgarnia muzyczna oraz rozległy ogród.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Serwis Sinfonia Varsovia

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl