Odsłonili dawny bruk na Gagarina. O jego losach zdecyduje konserwator zabytków

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na Gagarina odkryto historyczny bruk
Na Gagarina odkryto historyczny brukArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plNa Gagarina odkryto historyczny bruk

Pod nawierzchnią jezdni na Gagarina odkryto dawny bruk. Rekomendacje w sprawie jego przyszłości wyda konserwator zabytków. Rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz zapewnia, że znalezisko nie powoduje wstrzymania prac przy budowie nowej linii tramwajowej i kolektora.

Informacja o odkryciu starego bruku pojawiła się w poniedziałek w mediach społecznościowych. Potwierdził ją w rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. Pozostałości dawnej ulicy odkopano na około 350-metrowym odcinku, pomiędzy Stępińską a Sułkowicką.

- Dziś rano (w poniedziałek - red.) na miejscu był przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W niedługim czasie otrzymamy decyzję, co powinniśmy dalej zrobić z brukiem - mówi Dutkiewicz. - Nie wpływa to na toczące się prace. Możemy bez przeszkód działać w innych miejscach - zaznacza.

Jak dodaje, podobne sytuacje zdarzały się już podczas przebudowy torowiska na Grochowskiej czy budowie tramwaju do Winnicy. Wówczas zapadały decyzje, by znalezisko wykorzystać w eksponowany sposób w trakcie toczących się inwestycji. - Zamiast płyt chodnikowych, do robienia opasek użyliśmy bruku - wyjaśnia rzecznik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Budowa trasy tramwajowej i kolektora na Gagarina

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje pod ulicą Gagarina kolektor o średnicy 2,8 metra i długości około 1,2 kilometra (ma minimalizować skutki intensywnych deszczów). Natomiast Tramwaje Warszawskie odpowiadają za torowisko o długości ponad kilometra, które powstanie na powierzchni. To odnoga trasy do Wilanowa, której budowa ma ruszyć w tym roku.

W ramach inwestycji przybędzie też drzew. Znajdą się tutaj także rabaty z kwitnącymi bylinami i krzewy. Zakończenia torów przy terminalu końcowym przy Czerniakowskiej zostaną zabezpieczone gabionami, czyli siatkami wypełnionymi kamieniami. Zostaną one obsadzone bluszczem. Na narożnikach samego skrzyżowania zaplanowano krzewy. Po drugiej stronie tego odcinka, przy Belwederskiej, tory połączą się z trasą do Wilanowa.

Podczas budowy tramwaju na Gagarina przebudowane zostaną także chodniki i powstanie droga dla rowerów po północnej stronie ulicy. Ulica będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, parkowanie zostanie uporządkowane na równoległe. Całe zadanie ma zostać wykonane do końca 2023 roku.

Czytaj też o zmianach w organizacji ruchu w związku z inwestycją na Gagarina >>>

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości