Budowa tramwaju do Wilanowa. Otworzą dwie ulice, ale tylko dla autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, "Gazeta Stołeczna"
Budowa tramwaju do Wilanowa przy Spacerowej i Goworka
Budowa tramwaju do Wilanowa przy Spacerowej i GoworkaTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plBudowa tramwaju do Wilanowa przy Spacerowej i Goworka

Na przełomie listopada i grudnia otwarte zostaną Spacerowa i Goworka, zamknięte przez budowę tramwaju do Wilanowa. Ulicami będą mogły jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej i tylko w jednym kierunku - w dół. Miesiąc później otwarta ma zostać Gagarina.

Pierwotnie Goworka i Spacerowa miały być przejezdne we wrześniu, ale konieczność przebudowy rur ciepłowniczych spowodowała opóźnienie. Informowaliśmy już o nim na tvnwarszawa.pl.

Otwieranie na raty, priorytet dla autobusów

- Zdecydowaliśmy, że ta relacja będzie otwierana z pierwszeństwem dla transportu publicznego. W pierwszym etapie, gdy dostępna będzie tylko jedna, wschodnia jezdnia ulic Spacerowej i Goworka, będzie dostępna tylko dla komunikacji autobusowej - przekazał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że taka organizacja ruchu będzie obowiązywała przez miesiąc, a później, po otwarciu ulicy Gagarina, otwarta zostanie już cała relacja dla komunikacji autobusowej i ruchu indywidualnego. Wyjaśnił, że do momentu otwarcia ulicy Gagarina nadal będą funkcjonowały objazdy komunikacji miejskiej ulicami Sułkowicką i Nabielaka. To kłopotliwa sytuacja, bo to lokalne wąskie uliczki.

- Taki powód organizacji ruchu jest związany z tym, że korytarz ulicy Sobieskiego i dalej Spacerowej i Goworka obsługuje komunikacją autobusową olbrzymie potoki pasażerskie. Dla przykładu na przystanku Dolna mamy około 14-15 tysięcy wejść do transportu zbiorowego. To jest ilość porównywalna z jedną stacją metra, jak na przykład Imielin. Poza tym dopóki nie jest otwarta ulica Gagarina, to ciężko by było wprowadzać tu ruch autobusowy z ruchem indywidualnym, bo spowodowałoby to zbyt duże natężenie pojazdów - wyjaśnił.

Dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamas Dombi zaznaczył, że już dzisiaj na odcinku Belwederskiej pomiędzy Gagarina a Chełmską występują bardzo duże utrudnienia, dlatego też skrzyżowanie Dolna, Chełmska, Belwederska, Sobieskiego jest skrzyżowaniem krytycznym ze wszystkich stron.

- Dopóki nie będzie otwartego wlotu ulicy Gagarina, to dopychanie na tym odcinku jeszcze ruchu ze Spacerowej to by oznaczało całkowity paraliż - stałaby Spacerowa i Puławska. W tej chwili objazd komunikacji Sułkowicką i Nabielaka dociąża dokładnie ten odcinek. W związku z tym, jak otworzymy ulicę Gagarina, stworzą się nam nowe możliwości. Zdejmiemy objazdy z tych małych uliczek, a po drugie, ruch od strony centrum skierujemy do Gagarina i do Wisłostrady czyli odciążymy, przynajmniej częściowo, ten najbardziej obciążony odcinek - wyjaśnił.

Prace na Spacerowej i Goworka Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Spacerową dokończą dopiero wiosną

Prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski przekazał, że mniej więcej na przełomie listopada i grudnia nastąpi udrożnienie docelowej geometrii wschodniego pasa ulic Goworka i Spacerowej. - Będzie przeznaczony do jazdy z góry w dół - zapewnił.

Zaznaczył, że do końca roku powinna zostać otwarta dla ruchu ulica Gagarina, a w zasadzie jej północna jezdnia. - I wprowadzony pełen przelot od ulicy Rakowieckiej i Puławskiej aż do Czerniakowskiej - podkreślił.

Wyjaśnił, że od nowego roku na skrzyżowaniu: Spacerowa, Gagarina, Belwederska zostaną uruchomione trzy relacje: północ-południe, wschód-zachód i skręty. - Nie będzie możliwości korzystania z jezdni zachodniej ulicy Spacerowej, którą chcemy wraz ze ścieżkami rowerowymi dokończyć wiosną - dodał. Mniej więcej wtedy mają też pojechać pierwsze tramwaje.

- Gorsza informacja jest taka, że rozpoczną się prace na skrzyżowaniu Chełmska/Dolna i związane z tym zmiany w ruchu. Budowa wkracza w etap przekładania instalacji i budowy torowiska. Nastąpi to dopiero po tym, jak udrożniona zostanie relacja wschód-zachód na ciągu Spacerowa-Goworka - wyjaśnił Bartelski.

Prace na Spacerowej i Goworka Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Będzie aneks do umowy z wykonawcą

"Gazeta Stołeczna" podała ponadto, że budowa całej trasy będzie droższa nawet 25 procent. Trwają prace nad podpisanie umowy z wykonawcą - firmą Budimex. Dodatkowe koszty mają generować głównie dodatkowe prace, których oczekują ciepłownicy. Jak czytamy w "Stołecznej", aktualny termin otwarcia nowej linii do Miasteczka Wilanów to koniec wakacji 2024 roku, ale nawet do 2025 roku mają trwać prace drogowe.

Autor:b

Źródło: PAP, "Gazeta Stołeczna"

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W najbliższy weekend, od 1 do 4 grudnia, Zarząd Dróg Miejskich planuje drugi etap frezowania ulicy Chodeckiej. Kierowcy pojadą objazdami. Nieczynna będzie pętla Bródno-Podgrodzie,

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesję małżeństwa seniorów na warszawskim Targówku wtargnął mężczyzna. Kręcącego się obok ich domu intruza zauważyła sąsiadka - strażniczka miejska, której udało się go obezwładnić. Mężczyzna był pijany.

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wodociągowcy chcą, wzorem innych krajów, by ze ścieków można było odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. Jak zapowiadają, zapewnić ma to Kolektor Wiślany, który będzie w pełni gotowy do połowy przyszłego roku. Z opóźnieniem, bo pierwotnie mówiono, że system ma działać od końca 2023 roku.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W czwartek około godziny 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka. Będą tam układali ostatnią warstwę asfaltu. Przywrócenie ruchu zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia - poinformował stołeczny ratusz.

O 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka

O 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka

Autor:
red.
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.p,

48-latek od kilku miesięcy był poszukiwany listem gończym. Teraz policjanci dostali informację, że mężczyzna w najbliższym czasie może się zgłosić po odbiór dowodu osobistego. Tak też się zostało, wtedy został zatrzymany.

Był poszukiwany, złożył wniosek o nowy dowód osobisty. Odebrał dokument i został zatrzymany

Był poszukiwany, złożył wniosek o nowy dowód osobisty. Odebrał dokument i został zatrzymany

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wieczfni Kościelnej pod Mławą policjanci zatrzymali 35-letnią kierującą osobowym mercedesem, która po oblodzonej drodze jechała z prędkością 103 kilometrów na godzinę. Kobieta straciła prawo jazdy i otrzymała mandat w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych.

Oblodzona droga, a na liczniku ponad 100 kilometrów na godzinę

Oblodzona droga, a na liczniku ponad 100 kilometrów na godzinę

Autor:
pop
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu w Regułach pod Warszawą doszło do potrącenia kierującego hulajnogą przez nieoznakowany radiowóz. 20-letni mężczyzna został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jezdni leżał mężczyzna. Zauważyli go świadkowie. Trafił do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. Policjanci poszukują świadków tragicznego zdarzenia w Legionowie.

Znaleźli go na ulicy, zmarł w szpitalu. Szukają świadków

Znaleźli go na ulicy, zmarł w szpitalu. Szukają świadków

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 15.24 doszło do zerwania sieci trakcyjnej na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Tramwaje nie kursowały na odcinku do placu Zbawiciela do placu Bankowego.

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia