Arcybiskup Hoser spoczął w krypcie bazyliki przy Floriańskiej

hoser
Uroczystość pogrzebowa arcybiskupa Henryka Hosera
Źródło: TVN24

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Henryka Hosera. Ciało byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej spoczęło w krypcie bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze Północ. Duchowny zmarł 13 sierpnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat. 

Arcybiskup Henryk Hoser w kwietniu 2021 roku zachorował na COVID-19 i trafił do szpitala. Po raz drugi był hospitalizowany w maju, tym razem z powodu powikłań po przebytym zakażeniu. Diecezja warszawsko-praska informowała w lipcu ciężkim stanie jego zdrowia i kolejnym pobycie w szpitalu. W poprzedni piątek wieczorem duchowny zmarł.

Centralne uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w południe przy Floriańskiej. Liturgię pogrzebową koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów, wśród nich między innymi: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, były ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita lubelski Stanisław Budzik i metropolita gdański pallotyn abp Tadeusz Wojda. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i środowiska medycznego, z którym zmarły był blisko związany.

Homilię wygłosił przyjaciel zmarłego

Homilię wygłosił abp Wojda. Nazwał Hosera "wykwintnym obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości, którą potrafił analizować, trafnie ocenić i rzeczowo o niej mówić". - Był też człowiekiem bardzo oczytanym. Obficie korzystał z literatury historycznej i współczesnej, dotyczącej dziedzin jego osobistego zainteresowania, ale też tematów bieżących wyzwań i problemów społecznych, etycznych, teologicznych czy pastoralnych - powiedział hierarcha.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

List od papieża

Podczas uroczystości odczytane zostały listy od papieża Franciszka oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Papież Franciszek przypomniał zawołanie biskupie Hosera "Bóg jest większy". "To biskupie zawołanie towarzyszyło mu przez całe życie i wyznaczało sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji oraz kierunki duszpasterskiego działania" - zastrzegł. Prezydent ocenił natomiast w liście, że "straciliśmy wielkiego orędownika wartości chrześcijańskich i patriotycznych, obrońcę godności każdego człowieka, praw rodziny, oraz etycznych podstaw ładu społecznego zakorzenionego w dziedzictwie europejskiej christianitas".

Ciało arcybiskupa, jako byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, spoczęło w krypcie katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

W czwartek hierarchę w południe pożegnała najbliższa rodzina i wspólnota pallotyńska. Wieczorem pożegnała go wspólnota diecezjalna, której był ordynariuszem w latach 2008-17.

Misyjna działalność Hosera

Hoser urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie w rodzinie znanych ogrodników Janusza i Haliny z Zabłońskich. Jego ojca Niemcy rozstrzelali w Powstaniu Warszawskim. W 1960 r. rozpoczął naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Studia ukończył w 1966 roku. Na kolejne dwa lata pozostał na uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej.

W 1969 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. 8 września 1970 r. złożył pierwszą profesję zakonną i został członkiem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. z rąk bpa Władysława Miziołka. Rok później wyjechał na misję do Rwandy.

W 1978 r. założył w Kigali, stolicy Rwandy, Centrum Zdrowia Gikondo, którym kierował przez 17 lat i Rwandyjską Akcję Rodzinną dla upowszechniania naturalnych metod planowania rodziny. Stał na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali i kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS. W 1994 r. uczestniczył w Synodzie Specjalnym dla Afryki jako ekspert w dziedzinie rozwoju i problemów rodziny. W tym samym roku Jan Paweł II ustanowił go wizytatorem apostolskim w Rwandzie i w krajach ościennych.

Po powrocie do Europy - w latach 1996-2003 - był przełożonym Regii Miłosierdzia Bożego pallotynów we Francji i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w tym kraju. Od 2004 r. był przełożonym pallotyńskiej prokury misyjnej w Brukseli i duszpasterzem w strukturach Wspólnoty Europejskiej.

22 stycznia 2005 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte - tym samym został pierwszym polskim pallotynem podniesionym do godności arcybiskupa.

24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem warszawsko-praskim. Po ukończeniu 75 lat, 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu - tym samym przeszedł on na emeryturę. Jego następcą został bp Romuald Kamiński.

W maju 2018 r. papież mianował go specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorje. W ramach KEP od 18 czerwca 2008 r. przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (6 listopada 2015). Wcześniej (22 maja 2002) prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Orderem Zasługi II klasy odznaczył go 1 września 2008 prezydent Portugalii. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przyznał mu odznaczenie Zasłużony dla ochrony zdrowia, które zostało wręczone 24 maja 2021 roku.

Kontrowersje

Hoser otrzymał także tytuł honorowego obywatela Warszawy (2011), jednak w 2019 roku grupa radnych Koalicji Obywatelskiej próbowała mu je odebrać. Radni za niewłaściwe uznali odwołanie przez Hosera probostwa księdzu Wojciechowi Lemańskiemu, który został usunięty z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Lemański na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - między innymi za dokument bioetyczny episkopatu, przeciwstawiający się in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka.

Oprócz tego radni wskazywali, że za sprawą Hosera ksiądz skazany za pedofilię był proboszczem w Otwocku Wielkim. Po tym, jak prokuratura oskarżyła Grzegorza K. o molestowanie chłopca i poinformowała o tym jego przełożonych, przez dwa lata dalej był proboszczem i dalej pracował z dziećmi. Henryk Hoser odsunął go od obowiązków dopiero po reportażu dziennikarzy TVN24.

Kontrowersyjne było również milczenie duchownego w kwestii Rwandy. Hoser nie odpowiadał na pytania o to, co Kościół katolicki robił w czasie ludobójstwa.

Czytaj także: