Kenijczyk i Etiopka triumfują w Maratonie Warszawskim

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu Warszawskiego
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plUczestnicy na trasie 44. Maratonu Warszawskiego

Są wyniki 44. Maratonu Warszawskiego. Zwycięzcami tegorocznej edycji są Kenijczyk Joseph Munywoki i Etiopka Demissie Ayantu Abera. Biegaczka ustanowiła rekord imprezy. W tegorocznym maratonie wzięło udział ponad osiem tysięcy biegaczy z niemal 60 krajów.

Maraton Warszawski wystartował w niedzielę rano z ulicy Konwiktorskiej. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 42 kilometrów. Trasa wiodła przez kilka dzielnic: Śródmieście, Żoliborz, Bielany, Mokotów, Pragę Południe i Pragę Północ. Meta znajdowała się na wysokości Multimedialnego Parku Fontann na Wybrzeżu Gdyńskim.

Jako pierwszy na mecie pojawił się Kenijczyk Joseph Munywoki. Rywalizację kobiet wygrała natomiast Demissie Ayantu Abera z Etiopii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wyniki Maratonu Warszawskiego

Munywoki osiągnął czas 2:10.07. Drugi wśród mężczyzn był Etiopczyk Danel Derese, który uzyskał wynik 2:12.18, a trzeci - Dickson Kiptoo z Kenii z czasem 2:12.47. Czwarty był kolejny Etiopczyk Muleta Neda Grurara, który stracił do podium 21 sekund.

Najszybszy z Polaków to Dariusz Nożyński. Finiszował czasem 2:27.08, co dało mu ósme miejsce. W czołowej dziesiątce było trzech Kenijczyków i pięciu Etiopczyków.

Niepobity został rekord imprezy, należący do Kenijczyka Sammy’ego Kibeta, który 11 lat temu pokonał dystans maratoński w czasie 2:08:17.

Etiopka pobiła rekord Maratonu Warszawskiego

Etiopka Demissie Ayantu Abera ustanowiła rekord imprezy - 2:28.35. Poprzedni rekord maratonu warszawskiego kobiet wynosił 2:29.04, ustanowiła go trzy lata temu Rebecca Korir z Kenii. Triumfatorka tegorocznej edycji poprawiła go o 29 sekund.

Drugie miejsce zajęła najlepsza z Polek - Iwona Bernardelli - 2:32.25, trzecia była Ewa Jagielska - 3:35.45. Tuż za podium znalazła się Emilia Mazek - 2:39.08.

Osiem tysięcy biegaczy na starcie

Udział we wszystkich biegach rozgrywanych w ramach tegorocznej edycji zadeklarowało blisko 8000 biegaczy z niemal 60 krajów. Organizatorzy przygotowali atestowaną, sprzyjającą rekordom trasę z punktami kibicowania oraz miasteczko biegacza w Multimedialnym Parku Fontann.

Tegorocznej edycji imprezy towarzyszyły biegi na krótszych dystansach. Organizatorzy przygotowali Bridgestone Sztafetę Maratońską, Pekao S.A. Warszawską Dychę oraz Mini Maraton dla dzieci i młodzieży.

Na czas trwania maratonu zamkniętych zostało kilkadziesiąt warszawskich ulic. Na części z nich pojawiły się też zakazy parkowania. Oznacza to utrudnienia dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej.

Mimo zmian w organizacji ruchu sytuacja na mieście jest spokojna. Jak opisuje nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w rejonie trasy biegu ruch jest znikomy, nie ma też większych korków w innych częściach miasta.

Autor:kk/b

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości