1593 inwestycje i remonty. Plany ratusza na 2020 rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Inwestycje i remonty drogowe UM

Ponad pięć miliardów złotych zamierza wydać w tym roku Warszawa na remonty i inwestycje. Lista liczy prawie 1600 pozycji, znajdują się na niej m.in. rozbudowa drugiej linii metra, inwestycje tramwajowe, doświetlanie przejść, remonty ulic i wytyczanie ścieżek rowerowych.

- Choć na ten rok otrzymaliśmy nieco mniej zgłoszeń niż w roku minionym, nie oznacza to, że jest ich mało. To 1593 inwestycje i remonty na drogach. 353 inwestycje wymagały koordynacji między sobą - powiedział Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. Jak przyznał, w roku 2020 szczególny priorytet będzie miała budowa metra, ale nadrzędnym celem pozostaje poprawa bezpieczeństwa na ulicach.

Nowy dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Waldemar Lasek przypomniał, że w 2019 roku odnotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych na warszawskich drogach: z 43 do 35. Zmalała wśród nich liczba zabitych pieszych: z 23 do 21 (ale trzeba zastrzec, że oznacza to procentowy wzrost śmiertelności pieszych z 53 do 60 procent). Lasek podał też dane za pierwsze tygodnie tego roku, które pokazują minimalne polepszenie tragicznej statystyki: dziewięciu zabitych w 2019 (w tym ośmiu pieszych), wobec ośmiu (siedmiu pieszych) w tym samym okresie 2020 roku.

Priorytet dla budowy metra

Budżet inwestycyjny Zarządu Transportu Miejskiego w 2020 roku wynosi ponad miliard złotych, a jego największą część stanowić będzie budowa metra. Trwają przygotowania do uruchomienia trzech nowych stacji na Woli. - W związku z tym między 8 a 15 marca stacja Daszyńskiego będzie wyłączona. Chodzi o połączenie infrastruktury starych i nowych stacji: Płocka, Młynów, Księcia Janusza - zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Tak wyglądają wolskie stacje metra
Tak wyglądają wolskie stacje metra um

Wykonawca metra pracuje na wschodnim odcinku, gdzie powstają stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Tarcze TBM Anna i Maria są już montowane i w kwietniu mają rozpocząć drążenie tuneli w stronę stacji Trocka. Na odcinku zachodnim budowniczowie zeszli już pod ziemię na stacjach Ulrychów i Powstańców Śląskich. Trwają również prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy kolejnych stacji na Bemowie i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin (dawne Mory). Budowa całej linii M2 ma zostać zakończona i rozliczona przed 2023 rokiem.

Tramwaj na Tarchomin, zielone torowiska

Tramwaje Warszawskie budują linię na Tarchomin. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie blisko 900 metrów trawiastego torowiska od Strumykowej do pętli Winnica i trzy nowe przystanki. Ponadto od Winnicy do Dzierzgońskiej powstanie nowa jezdnia wraz z chodnikami i drogami dla rowerów. - Stan zaawansowania prac wyprzedza harmonogram. Pracujemy nad sprawami wodnymi, przepustem pod infrastrukturą. Zakończenie prac planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku - zapowiedział Wiesław Witek.

Tramwajarze będą w tym roku startować również z kolejnymi przetargami, m.in. na budowę trasy na Kasprzaka. W lipcu zajmą się remontem torów na Grójeckiej w rejonie ulic Korotyńskiego i Dickensa. Pod koniec lipca będą prowadzone prace u zbiegu alei Jana Pawła II i Stawek. Z kolei sierpień przyniesie prace związane z wymianą rozjazdów na placu Bankowym. Ostatnie prace remontowe będą prowadzone do początku października, gdy zakończy się wzmacnianie i wymiana torów między rondem Wiatraczna a pętlą Gocławek na Grochowskiej.

Wiosną zazieleni się półtorakilometrowe torowisko między aleją Zieleniecką a rondem Wiatraczna.

Nowe parkingi Park&Ride

W tym roku wystartuje także budowa parkingu Parkuj i Jedź PKP Żerań na co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Roboty budowlane rozpoczną się w drugiej połowie roku. Kolejnym nowym parkingiem Parkuj i Jedź będzie ten przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki dla około 130 samochodów i 30 rowerów. W tym roku prowadzone będą prace projektowe, budowa - dopiero w przyszłym.

W planach ZTM jest również budowa czterech wind na stacji metra Pole Mokotowskie oraz wymiana podnośnika na windę na stacji Racławicka.

Brakująca estakada, problem z tunelami

W 2020 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych będzie pracował nad 27 zadaniami o wartości 222 milionów złotych.

W tym roku zakończą się dwie ważne inwestycje w Wawrze. Przebudowany odcinek Wału Miedzeszyńskiego zapewni połączenie z Południową Obwodnicą Warszawy. Na ukończeniu jest również remont Traktu Lubelskiego - odcinek od Zwoleńskiej do Borowieckiej.

Drogowcy przebudują też skrzyżowanie ulic Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej (początek robót już w ten czwartek). Rozpoczną też prace przy przebudowie Wybrzeża Helskiego i Wybrzeża Szczecińskiego w związku z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Inwestycja ta budzi kontrowersje w związku w wycinką kilkuset drzew. 

Wcinka drzew wzdłuż Wybrzeża Helskiego
Wcinka drzew wzdłuż Wybrzeża HelskiegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

W 2020 roku ZMID planuje ogłosić także przetarg na kolejny odcinek Ciszewskiego między Ursynowem a Wilanowem (od Kiedacza do alei Rzeczypospolitej). Z kolei u zbiegu Żołnierskiej z Marsa wybuduje brakującą estakadę do skrętu w prawo z Żołnierskiej w Marsa. - Z tą inwestycją będą się niestety wiązać utrudnienia. Kończymy przygotowania, niebawem przetarg na wybór wykonawcy - zapowiedziała Anna Piotrowska, dyrektorka ZMID.

Przyznała, że są problemy, by dogadać się z PKP PLK w realizacji dwóch tuneli drogowych w Wesołej i Rembertowie. - Jak pokazuje praktyka, wspólne inwestycje są problemowe. Tutaj niestety nie ma do końca spójności między jednym a drugim inwestorem - stwierdziła. Piotrowska przyznała, że kłopoty nie wynikają wyłącznie z postawy kolejarzy. - Jest także szereg problemów wynikających z potrzeb, jakie zgłaszają jednostki miasta - tłumaczyła. Jak sprecyzowała, poza kwestiami finansowymi, rozbieżności dotyczą "ustalenie właściwej geometrii i obsługi komunikacyjnej terenu związanej z tunelami".

Jak dodała, w tym rejonie najbliższy realizacji jest budowa wiaduktu na Chełmżyńskiej, czyli trzeciej z inwestycji, które mają usprawnić ruch we wschodnio-południowej części Warszawy.

ZMID zapowiada również zakończenie prac nad projektem pierwszego warszawskiego woonerfu, na Środkowej.

Weekendowe frezowanki

We współpracy z dzielnicami kontynuowany będzie również program utwardzania dróg gruntowych, a Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje weekendowe frezowania. W planach jest wymiana nawierzchni m.in. na Potockiej (na odcinku od Mickiewicza do Gwiaździstej), Kobylańskiej (Zawodzie - Spiralna), Pięknej (Aleje Ujazdowskie - Górnośląska), a także na rondach de Gaulle’a, Szczepańskiego "Ziutka", jak również na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej.

Przeprowadzone zostaną także kolejne remonty chodników. Nowe trotuary pojawią się m.in. na Idzikowskiego, Ludnej, Odyńca (strona północna), Pięknej i Skierniewickiej.

Prace na Trasie Łazienkowskiej

Najtrudniejszym zadaniem dla drogowców będą prace na Trasie Łazienkowskiej. W 2020 r. ZMID planuje zakończyć projektowanie i ogłosić przetargi na budowę ekranów akustycznych w ciągu alei Stanów Zjednoczonych wraz z modernizacją wiaduktów nad Paryską oraz w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli.

Z kolei Zarząd Dróg Miejskich ma w planach remont wiaduktu na węźle alei Stanów Zjednoczonych z Ostrobramską i Kinową. Urzędnicy przyznają, że ze względu na zakres prac będą one wiązać się z całkowitym wyłączeniem obiektu, dlatego będą prowadzone głównie w czasie wakacji.

Przebudowa czeka aleję Jana Pawła II, która zyska drogę rowerową, nowe chodniki i szpalery drzew między rondem ONZ a Nowogrodzką. Na rondzie Czterdziestolatka pojawią się przejścia dla pieszych.

- W 2020 rok Zarząd Dróg Miejskich wchodzi z umiarkowanym optymizmem. Zima jest łagodna, więc nie powinna się tak odbić na infrastrukturze drogowej jak poprzednie. Warunki atmosferyczne pozwalają kontynuować prace rozpoczęte w poprzednim roku - mówił Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. Jak dodał, pozytywnie nastrajają oferty składane w ostatnich przetargach przez firmy. - Widać spore zainteresowanie, nieobserwowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Ceny przestały rosnąć, pojawiają się ceny poniżej kosztorysów. W pierwszych postępowaniach wpłynęło nawet po kilkanaście ofert. W zeszłym roku często nie było żadnej albo żadna nie mieściła się w kosztorysie - przekonywał szef drogowców.

W tym roku planują oni kontynuować audyty przejść dla pieszych (ostatnie sześć dzielnic). Pojawią się nowe sygnalizacje w najbardziej niebezpiecznych miejscach, m.in. na Kijowskiej, Kajki, KOR oraz w alei Krakowskiej. Przebudowana zostanie sygnalizacja przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską.

Jak zapowiedział Puchalski, w zintegrowany system zarządzania ruchem ma zostać "wpięta" Modlińska. Zbliża się także odwlekana od kilku lat przebudowa tzw. placu pięciu rogów w Śródmieściu. - Czekamy tylko na zielone światło od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu - zapewnił szef stołecznych drogowców.

W ramach rządowego programu SOWA uda się doświetlić 13 ulic i 150 przejść dla pieszych.

Nowe drogi dla rowerów

Jak zapowiedział urząd miasta, przybędzie także ułatwień dla rowerzystów. Nowe drogi dla jednośladów będą budowane w ramach inwestycji na Wybrzeżu Helskim, nad kanałem w Porcie Praskim powstanie kładka pieszo-rowerowa. Infrastruktura rowerowa powstanie także m.in. w al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do Nowogrodzkiej) i na Marszałkowskiej (od Świętokrzyskiej do Widok). Wyremontowana zostanie droga rowerowa wzdłuż Wołoskiej. Łukasz Puchalski zapowiedział także wytyczenie brakującej ścieżki na przedłużeniu Alej Ujazdowskich w stronę Nowego Światu.

Dyrektor ZDM przypomniał, że niebawem kończy się umowa z operatorem roweru miejskiego Veturilo. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg, a nowa umowa będzie obowiązywać od marca 2021 roku.

Infrastruktura rowerowa i poprawa bezpieczeństwaUM

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP