W Falenicy nie chcą tunelu, bo "utrudni ruch pieszych i rowerzystów"

Chcą tunelu pieszo-rowerowego
Chcą tunelu pieszo-rowerowego
tunelwfalenicy.pl
Chcą tunelu pieszo-rowerowegotunelwfalenicy.pl

Mieszkańcy Falenicy protestują przeciwko budowie tunelu drogowego pod torami wedle projektu przedstawionego przez kolejarzy. Przekonują, że znacznie pogorszy bezpieczeństwo pieszych, zniszczy tereny zielone i oszpeci okolicę. Dlatego proponują tunel pieszo-rowerowy.

Na linii otwockiej kolejarze planują budowę trzeciego toru. Taka "ścieżka" dla pociągów dalekobieżnych oznacza konieczność likwidacji części przejść i przejazdów naziemnych. W październiku otwarto długo oczekiwany tunel w Międzylesiu, w planach PKP PLK jest budowa kolejnych. Ten, który ma powstać w Falenicy wzbudził sprzeciw części mieszkańców.

"W XXI wieku, w stolicy europejskiego kraju dyskryminacja rodziców z dziećmi, osób starszych czy niepełnosprawnych, powinna być publicznie tępiona. Tymczasem realna staje się inwestycja, która znacząco utrudnia ruch pieszych i rowerzystów w centrum Falenicy, promująca tranzyt samochodowy i ludzi lepiej sytuowanych, kosztem mieszkańców" - przekonują na stworzonej przez siebie stronie poświęconej inwestycji.

List do radnych

Organizują się nie tylko w internecie. W najbliższą środę zamierzają pojawić się na sesji rady dzielnicy, gdzie ma się odbyć dyskusja poświęcona budowie tunelu. Do radnych napisali też list.

Przypominają w nim, że w Falenica chce się rozwijać, ale w tym rozwoju stawiać bardziej na lokalność i współpracę mieszkańców (niebawem mają tu powstać centrum lokalne i kulturoteki). Autorzy listu upominają się o nowe chodniki, ścieżki rowerowe i uspokojenie ruchu. Budowa dużego betonowego tunelu - ich zdaniem - zupełnie psuje tę wizję. Twierdzą, że przeprawa planowana przez kolejarzy "zupełnie ignoruje ruch pieszy i rowerowy".

"PLK przewiduje przebudowę starego przejścia podziemnego i wyposażenie go w windy oraz budowę, od strony obecnego przejazdu, podziemnego zejścia z peronu środkowego bez udogodnień dla niepełnosprawnych. Oba przejścia podziemne nie wyprowadzają strumienia przechodniów pod jezdniami Patriotów, a przecież dzisiejszy przejazd to główny szlak pieszy" - opisują.

Dalej punktują, że przejście w takiej formie wydłuża drogę wzdłuż ulic Młoda - Walcownicza o około 300 metrów. Co może być problematyczne zwłaszcza dla osób z wózkami, zakupami czy na rowerach. "Nawet wyposażenie nowo projektowanego przejścia podziemnego w windy niewiele zmieni, skoro dziś w sezonie tory przekracza prawie 1000 rowerzystów na dobę. Falenica potrzebuje wygodnego i bezpiecznego połączenia, którego w projekcie nie ma" - podkreślają.

A to nie wszystko. Zdaniem społeczników, budowa tunelu wprowadzi zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. "W tej chwili przystanki przesiadkowe z autobusów do SKM są umiejscowione bardzo blisko. Po wybudowaniu tunelu zmieni się to radykalnie" – żalą się.

Chcą tunelu dla rowerów i pieszych

Zamiast dużego drogowego tunelu, społecznicy widzieliby na Walcowniczej znacznie mniejszy tunel pieszo-rowerowy. O możliwie łagodnym zejściu, wyposażonym w rampy rowerowe i zjazdy dla niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie – jak dodają - nie wymagałoby zasadniczej przebudowy rond ani przenoszenia przystanków autobusowych.

Wykazują, że główną osią komunikacyjną jest ul. Patriotów, więc budowa tunelu będzie oznaczać zwielokrotniony ruch samochodowy na okolicznych ulicach: Frenkla, Bystrzyckiej, Młodej, Jagienki, Derkaczy i innych. "Z badań wynika, że ruch w samym ciągu Frenkla-Bystrzycka wrośnie o ok. 3000 aut na dobę" - przytaczają i domagają się ochrony Młodej przed potokiem aut. "Bo to jedyna taka zachowana uliczka w Wawrze. Po rewitalizacji może stać się dumą dzielnicy" - przekonują.

"Szanowni Radni, podejmując decyzję o tunelu w Falenicy rozważcie powyższe argumenty, a przygotowując uchwałę w tej sprawie uwzględnijcie nasze postulaty" - apelują na koniec do swoich przedstawicieli.

Podzieleni radni i mieszkańcy

Wawerski radny Rafał Czerwonka przyznaje, że radni są w sprawie tunelu podzieleni. Podobnie zresztą, jak sami mieszkańcy. - Ci, którzy mieszkają w pobliżu, go nie chcą. Ci, którzy są dalej - chcą. Jedna i druga strona ma ciekawe i sensowne argumenty – mówi.

- Zwolennicy powołują się plany zagospodarowania przestrzennego, które są uchwalone i po obu stronach toru w Falenicy przewidują, że ulica Walcownicza będzie poprowadzona w tunelu pod torami - dodaje radny.

Zwraca też uwagę na to, że tunel w Falenicy to nie jedyna bezkolizyjna przeprawa przez tory w tej okolicy. Podobna ma powstać w Radości, wzdłuż ulicy Izbickiej. Z kolei przy ulicy Brucknera, na granicy z Józefowem, kolejarze chcą postawić wiadukt nad torami. Takie rozłożenie dostarcza argumentów obu stronom sporu.

Przeciwnicy tunelu drogowego twierdzą, że z uwagi na bliskie odległości innych przepraw, ta w Falenicy wcale nie jest potrzebna. Ale "o swoje" upominają się mieszkańcy Radości. Przekonują, że jeśli tunel będzie tylko u nich, to właśnie do nich zostanie skierowany cały ruch z osiedla Aleksandrów czy do pobliskiego bazaru.

- Mówią krótko, że albo budujemy dwa tunele, albo żadnego - ostro stawia sprawę Czerwonka. I dodaje, że dyskusja na środowym posiedzeniu na pewno będzie burzliwa i ciekawa.

O ustosunkowanie się do obaw mieszkańców Falenicy zapytaliśmy Polskie Linie Kolejowe. Rzecznik Karol Jakubowski odpowiedział nam, że obecnie prowadzone są rozmowy z urzędem m.st. Warszawy na temat budowy tunelu drogowego. - Wcześniej konsultowaliśmy koncepcję i zakres inwestycji z dzielnicą Wawer. Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia przetargu na projekt inwestycji – wyjaśnia.

Dalej przypomina też, że budowa tunelu w Falenicy jest zawarta w zakresie modernizacji linii Warszawa - Otwock. Ostateczne wytyczne co do jego kształtu mają być konsultowane po wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej. – Wtedy dokładnie określimy zakres inwestycji realizowanej w Falenicy – podsumowuje rzecznik.

Zobacz jak wygląda tunel w Międzylesiu:

[object Object]
Tunel w MiędzylesiuLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/b

Pozostałe wiadomości

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu aut.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oboje mieli po około półtora promila alkoholu w organizmie. Jechali wspólnie na hulajnodze. Podróż zakończyli uderzając w stojący samochód. 22-latka i 19-latek trafili do szpitala.

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi 34-latka. Ma na koncie przestępstwa narkotykowe. Od 2021 roku był nieuchwytny, często zmieniał miejsce pobytu. Mężczyzna wpadł w Warszawie.

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy dostali zgłoszenie o podejrzanym wycieku na parkingu w Nieporęcie. Na miejsce wezwano także policję. Ale akcja trwała zaledwie kilka minut. Okazało się, że podejrzana substancja, która postawiła na nogi legionowskie służby to... fermentujące ciasto drożdżowe.

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci zostali zaalarmowani o awanturującej się opiekunce, która przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana i pod opieką miała już półtoraroczne dziecko. Podczas interwencji znieważyła i naruszyła nietykalność cielesną policjantów" - informuje Marta Sulowska, rzeczniczka bemowskiej policji.

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świadkowie zaalarmowali policję o rowerzyście, który według nich mógł być pijany. Mężczyzna jechał na rowerze z trzyletnią córką. Jak podała policja, 46-latek wydmuchał dwa promile. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a ojciec poniesie konsekwencje.

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział czwartą edycję Campusu Polska Przyszłości. Podkreślił, że "to największy tego typu festiwal polityczno-społeczny w naszej części Europy". - Bardzo się cieszę, że jesteśmy dalej konsekwentni - mówił. - Miejmy nadzieję, że Campus będzie się rozwijał i rósł, tak jak rozwija się i rośnie teraz - dodał.

Zapowiedź "największego tego typu festiwalu w naszej części Europy" i pierwszy gość specjalny

Zapowiedź "największego tego typu festiwalu w naszej części Europy" i pierwszy gość specjalny

Źródło:
TVN24

Jedną z ulubionych praskich ulic wypełnią w weekend koncerty, warsztaty, spacery i wystawy. Po raz trzeci Dom Kultury Praga organizuje Święto Ulicy Stalowej. Po Pradze będą jeździły historyczne tramwaje linii S.

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, um

Brodka - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, reżyserka i laureatka Fryderyków - została zaproszona do współpracy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej projektu "WAWA".

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

W domu przy ulicy Modlińskiej wybuchł pożar. Jak ustalili strażacy, jego przyczyną było zwarcie. O bezpieczeństwo osób postronnych i płynność ruchu w czasie działań gaśniczych zadbali strażnicy miejscy. Obecna była też policja.

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed bramą Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się demonstracja studentów w obronie Palestyny. Wiązała się też z zamknięciem bram UW. Będą one otwierane po sprawdzeniu tożsamości osób wchodzących i ich uprawnień do przebywania na terenie uczelni - zakomunikował rektor.

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza miała być w Krakowie, a będzie w Warszawie. Stolica odlicza dni do startu Strefy Czystego Transportu. Od 1 lipca miasto wyrzuci z centralnych dzielnic najstarsze samochody. Znaki już są stawiane, naklejki dla mieszkańców wydawane. Łukasz Wieczorek.

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Źródło:
TVN24

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. Od niedzieli, 16 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka oraz jedna jezdnia ulicy Puławskiej. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl