W ośmiopiętrowym bloku komunalnym trwają już ostatnie prace.
- Wniosek o pozwolenie na użytkowanie złożymy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku - zapowiada Piotr Rudzki, wiceburmistrz Bielan. Jak dodaje, pierwsi mieszkańcy powinni wprowadzić się do mieszkań jeszcze w wakacje.
Tu zaczną nowe życie
W bloku przy ulicy Nocznickiego jest 46 mieszkań. Dwa z nich są szczególne.
- Pierwsze jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych umysłowo, a drugie dla zawodowej rodziny zastępczej - tłumaczy wiceburmistrz.
To pierwsze będzie nadzorowane przez Instytut Psychiatrii Szpitala Bielańskiego oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Będzie to tak zwany lokal treningowy.
- Osoby niepełnosprawne mają tam szansę się usamodzielnić. Jego mieszkańcy nauczą się zajmować domowymi obowiązkami. Oczywiście wesprą ich w tym asystenci-trenerzy czy opiekunowie, którzy będą służyć pomocą - wyjaśnia Agnieszka Dudzińska, przewodnicząca miejskiej komisji dialogu społecznego ds. mieszkań chronionych.
Jak dodaje, to pierwsze takie mieszkanie na Bielanach, ale w Warszawie istnieją już dwa lokale chronione. W tym roku powstaną dwa kolejne. - To co prawda umiarkowany sukces, ale program budowy takich mieszkań raczkuje prawie w całej Polsce. Tylko w stolicy na czeka na nie nawet 330 osób - przyznaje Dudzińska.
104 metrów bezpieczeństwa
Drugi lokal zostanie przeznaczony dla zawodowej rodziny zastępczej. W sytuacji kryzysowej, kiedy dziecko nie może przebywać w swoim rodzinnym domu, zamiast być umieszczane w placówce opiekuńczo-wychowawczej trafi do tej rodziny.
- Pod jej opieką będzie mogło przebywać nawet kilka tygodni do czasu uregulowania jego sytuacji życiowej - wyjaśnia wiceburmistrz Rudzki.
Obydwa mieszkania składają się z czterech pokoi, kuchni, łazienki i garderoby o łącznej powierzchni ponad 104 mkw. każde.
Budowa bloku komunalnego rozpoczęła się w pierwszej połowie 2010 roku i pochłonęła 9 mln złotych.
Mapy dostarcza Targeo.pl
bf/mz