W trzy lata na "trasie śmierci" zginęło kilkanaście osób. Miały być duże zmiany, nie będzie ich

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wypadek na DW631. Relacja reportera tvnwarszawa.pl
Wypadek na DW631. Relacja reportera tvnwarszawa.pl
TVN24
Wypadek na DW631. Relacja reportera tvnwarszawa.plTVN24

Jeszcze jesienią na drodze wojewódzkiej 631 na Mazowszu, nazywanej przez okolicznych mieszkańców "trasą śmierci", zostanie zamontowany odcinkowy pomiar prędkości - obiecywał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Fotoradarów jednak nie postawiono i w najbliższym czasie nie pojawią się na tym niebezpiecznym odcinku drogi. Dlaczego?

- Odcinkowy pomiar prędkości jednak w tym miejscu nie powstanie, ponieważ nasze prace kolidowałyby z przebudową drogi - przyznała Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zdecydował o objęciu w zamian odcinkowym pomiarem prędkości krajowej "pięćdziesiątki", chodzi o odcinek Drwalew-Chynów.

Rzeczniczkę zapytaliśmy również, czy urzędnicy wrócą do pomysłu w następnym roku, jednak usłyszeliśmy, że na ten moment lista inwestycji jest już zamknięta.

Czytaj też >>> Ta droga nie wybacza błędów. Wracamy na trasę 631

Prędkość przyczyną tragicznych wypadków

Droga Wojewódzka 631 na odcinku z Nieporętu do Zielonki jest jednojezdniowa. Ta wąska, pełna dziur i kolein trasa to jedna z najkrótszych dróg do Warszawy dla osób dojeżdżających z północnej części województwa niezwykle popularna latem, bo prowadzi nad Zalew Zegrzyński.

Pozornie proste, długie odcinki przebiegające przez las, z dala od zabudowań, zachęcają kierowców do szybszej jazdy. Znaczne przekraczanie prędkości, wyprzedzanie na trzeciego – to codzienność tej trasy.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie informował, że w 2020 roku doszło do 10 wypadków, w którym zginęły trzy osoby, a dziewięć zostało rannych. Przy czym należy pamiętać, że był to rok najbardziej restrykcyjnych obostrzeń pandemicznych. Ruch na drogach był znacznie mniejszy. Z kolei w 2021 roku doszło już do 18 wypadków. Zginęło osiem osób, 21 odniosło obrażenia. W 2022 roku zginęły trzy osoby, a 70 zostało rannych.

Policja przekazała, że najczęstszą przyczyną wypadków w tym miejscu jest przekraczanie prędkości przez kierowców.

Tak trasa ma wyglądać po przebudowie GoogleMaps

Będzie przebudowa niebezpiecznej trasy

Trasa została wyznaczona do przebudowy, co samorząd komunikował już w 2017 roku. Chodzi o odcinek drogi od skrzyżowania z DK61 w Nieporęcie do skrzyżowania z DW634 przecinającą podwarszawskie Ząbki oraz Zielonkę. Jak wynika z projektu, na 18 kilometrach - z ponad 21 przewidzianych do przebudowy - pozostanie jedna jezdnia.

- Na odcinku od drogi krajowej numer 61 do skrzyżowania z ulicą Główną i Dworkową w Markach droga będzie miała jedną jezdnię, od tego skrzyżowania do skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 634 wybudowane zostaną dwie jezdnie. Na całej długości powstanie ścieżka pieszo-rowerowa – zapowiadała latem Monika Burdon, rzeczniczka prasowa MZDW.

Ponadto w projekcie przewidziane są dwa wiadukty: jeden nad przecinającymi trasę torami linii kolejowej Warszawa-Wołomin oraz na wysokości "dzikiej plaży" oraz mola w Nieporęcie.

Na jakim etapie jest planowana inwestycja? - Po długotrwałym postępowaniu administracyjnym udało się na potrzeby realizacji inwestycji uzyskać ostateczną decyzję środowiskową. Taka decyzja określa sposób, w jaki należy wykonać inwestycję, aby zminimalizować straty w środowisku naturalnym. Wniosek w sprawie został złożony w Urzędzie Gminy Nieporęt we wrześniu 2019 roku, natomiast ostateczną decyzję udało się otrzymać w marcu 2022 – wskazywała przedstawicielka drogowców. Kolejnym krokiem będzie wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiD).

- W Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Mazowieckiego na lata 2022-2038 zabezpieczono środki finansowe na realizację inwestycji w kwocie 166 milionów złotych na lata 2024-2026. O możliwych terminach realizacji możemy mówić w momencie, kiedy będziemy w posiadaniu kompletnej dokumentacji projektowej – dodała Monika Burdon.

Odcinkowy pomiar prędkości

Choć plany są bardzo konkretne, przebudowa drogi to wciąż pieśń dość odległej przyszłości. Po uzyskaniu wszystkich dokumentów trzeba będzie ogłosić przetarg, potem wybrać oferty, od których mogą pojawić się odwołania - to wszystko trwa. Nie sposób dziś przewidzieć, kiedy rozpoczną się prace budowlane. Bezpieczeństwo do tego czasu miał poprawić w tym miejscu właśnie odcinkowy pomiar prędkości.

Autorka/Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl