Te same miejsca przed wojną i dziś. Bielany na zdjęciach

Budowa nowoczesnych osiedli, celebrowanie świąt kościelnych i najważniejsze miejsca Bielan na przedwojennych fotografiach. Zobacz jak wiele lat temu wyglądała dzielnica i jaka jest dziś.

Narodowe Archiwum Cyfrowe opublikowało zdjęcia, na których widać budowę Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, domu dla sierot, czy poświęcenie Cmentarza Żołnierzy Włoskich. My pokazujemy jak te miejsca wyglądają dziś. Zestawiliśmy archiwalne fotografie ze współczesnymi zdjęciami ( główna galeria).

Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku Bielany były placem budowy. Powstawało osiedle Zdobycz Robotnicza, a w jego sąsiedztwie, przy al. Zjednoczenia 34, murarze pracowali na budowie sierocińca. Siedzibę znalazło w nim towarzystwo "Nasz Dom", kierowane m.in. przez Janusza Korczaka. Największą realizowaną inwestycją był jednak zaprojektowany przez Edgara Norwertha kompleks CIWF, czyli dzisiejszej Akademia Wychowania Fizycznego.

Stojący pośród drzew Lasu Bielańskiego kościół i klasztor pokamedulski przetrwały do naszych czasów niemalże niezmienione. To tu pochowany został Stanisław Staszic. Miejsce to było często odwiedzane przez Warszawiaków, a w rocznice śmierci na jego grobie składano liczne wieńce.

Bielany, tak jak w piosence, były oczywiście terenami wypoczynkowymi. Płynęło się więc statkiem na parę, na odpust, festyn, czy zrobić sobie zdjęcie w wystudiowanej pozie, przy ustawionym przez fotografa na bajecznym tle motocyklu.

Więcej zdjęć znaleźć można na stronie NAC.

wp//ec

Bielany na starej fotografii

Czytaj także: