– Rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic czy podłączanie do sieci cieplnej. To także przemiany przestrzeni publicznej, aby była ona przyjaźniejsza i atrakcyjniejsza dla mieszkańców – mówił podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Zwycięzcą konkursu została pracownia WXCA, ta sama, która kilka dni temu wygrała rywalizację na najlepszy projekt kolejnej części bulwarów. Architekci z tego biura zaprojektowali również Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.
Przewidzieli dużo zieleni
Ich koncepcja została doceniona między innymi za: trafną propozycję uformowania wnętrza Środkowej jako jednoprzestrzennej o uspokojonym ruchu, zapewniającej równoprawne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników; atrakcyjny układ zieleni, posadzek, "mebli miejskich" przy użyciu stosunkowo prostych środków technicznych; elastyczność koncepcji, pozwalającą na jej dostosowywanie do zmiennych potrzeb funkcjonowania ulicy; zieleń w tradycyjnych formach trawników, skwerów, szpalerów drzew.
Jurorzy pochwalili także "prostotę i efektywność rozwiązania ul. Strzeleckiej, zachowującą lokalną tożsamość tradycyjnej ulicy, w dostosowaniu do jej roli komunikacyjnej i przy zorganizowaniu stosunkowo dużej liczby miejsc parkingowych, wkomponowanych w znaczną powierzchnię zieleni przyulicznej ze szpalerami drzew".
Co z samochodami?
Czy to oznacza, że obie ulice zostaną zamknięte dla samochodów? Niekoniecznie.
- Kwestie organizacji ruchu nie są teraz przesądzane. Na etapie konkursu nie wprowadzaliśmy wymogu zamykania ulic dla aut – precyzuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Olszewski. - Regulamin wyraźnie wskazywał na konieczność zachowania funkcji komunikacyjnej, ale z zastrzeżeniem jej dostosowania do charakteru ulic i programu rewitalizacji. Co w praktyce oznacza, że ruch będzie się odbywał tymi ulicami (musimy zachować choćby dojazd do posesji), ale chcemy wprowadzić typowe dla takiej zabudowy zagospodarowanie, które będzie miało charakter woonerfu - wyjaśnia.
Wiceprezydent zastrzega, że wiele decyzji będzie podejmowanych na poziomie szczegółowego projektowania, które dopiero przed nami.
Rewitalizacja Pragi
Na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy do 2022 roku ratusz planuje wydać ponad 1,4 mld zł. Do tej pory zmieniły się już: Muzeum Warszawskiej Pragi, Teatr Powszechny czy Teatr Rampa. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa, natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy Inżynierskiej.
Bulwary architekt
Bulwary architekt
kz/b
Źródło zdjęcia głównego: WXCA, UM