Zawyją syreny alarmowe. Mazowsze uczci 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia na Mazowszu zawyją syreny alarmowe (zdj. ilustracyjne)
Rafał Trzaskowski o obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego
Źródło: TVN24

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza zostaną włączone syreny alarmowe - informuje biuro prasowe wojewody mazowieckiego. To forma symbolicznego hołdu złożonego bohaterkom i bohaterom zrywu z 1944 roku.

Jak przekazało biuro prasowe wojewody mazowieckiego, syreny alarmowe zostaną włączone o godzinie 17.00 w niedzielę 1 sierpnia w dniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Nadawany będzie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.

"Włączenie syren powierzono starostom i prezydentom miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego" - czytamy w komunikacie wojewody, który zaznacza ponadto, że uruchomienie syren będzie przeprowadzone w trybie treningowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Program obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody tegorocznej rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się tradycyjnie od koncertu w Parku Wolności. W sobotę, 24 lipca Zespół Ørganek zagrał tam materiał z płyty "Ocali nas miłość", a transmisję przeprowadzało TVN24. Także 24 lipca Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło konkurs "Pamięć w kadrze". To trzecia edycja konkursu na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Muzeum do 6 sierpnia czeka na zdjęcia i reportaże.

W ramach tegorocznych obchodów odbędą się premiery dwóch książek. Pierwsza (26 lipca) to "Motyl. Ścibor-Rylski. 101 lat Polski, czyli opowieść o generale". Druga publikacja - stricte historyczna - "Rozkazy Dowództwa Powstania Warszawskiego", inauguruje nową serię źródłową (3 sierpnia).

29 lipca odbędzie się zlot harcerski, a dzień później tradycyjne spotkanie powstańców warszawskich z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim. - Po raz pierwszy chcemy zaprezentować efekty akcji "Korzenie pamięci". Rozpoczęliśmy współpracę z potomkami powstańców warszawskich, chcieliśmy, żeby opowiedzieli, z czego się składają, co wynika z tego, że dziadek był powstańcem czy babcia łączniczką - mówił nam dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

1 sierpnia nie tylko rozlegną się symboliczne syreny alarmowe, ale też przy 250 rozsianych po mieście tablicach upamiętniających tragiczne zdarzenia z okresu okupacji i powstania, dyżurować będą wolontariusze rozdający symboliczne kotwice Polski Walczącej. Z kolei wieczorem warszawiacy zaśpiewają (nie)zakazane piosenki, ale nie - jak w czasach przedpandemicznych - na placu Piłsudskiego, tylko w mniejszym gronie w Parku Wolności przy muzeum.

Jak zawsze o północy 1 sierpnia odbędzie się też premiera teatralna w Sali pod Liberatorem. Tym razem będzie to monodram "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą", wyreżyserowany i wykonany przez Ewę Błaszczyk. Sztuka zostanie zagrana potem jeszcze czterokrotnie: 2, 3, 4 i 5 sierpnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROGRAMIE OBCHODÓW 77. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Czytaj także: