Strażnicy od smogu nie dostaną sprzętu na czas

Na sprzęt poczekająstrazmiejska.waw.pl

1 stycznia ma zacząć działać specjalny referat straży miejskiej, który zajmie się ochroną środowiska. Ale minie jeszcze kilka miesięcy, nim funkcjonariusze zostaną wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Część wciąż nie przeszła szkoleń i nie dostała uprawnień kontrolnych. Nie wypracowano też procedur działania.

Dwa tygodnie temu radni zatwierdzili zmianę struktury straży miejskiej. 1 stycznia zacznie oficjalnie działać nowy Oddział Ochrony Środowiska, w którym będzie pracować około 120 osób. Stworzą go dwa funkcjonujące już referaty: ds. ekologicznych (zajmuje się zwierzętami) i ds. pojazdów (wywożenie wraków); oraz budowana od podstaw jednostka ds. kontroli środowiska. Docelowo będzie w niej pracować około 40 osób. Część trafi tu z referatu ds. wykroczeń w ruchu drogowym, który zostanie zlikwidowany w związku ze zmianą prawa (z końcem roku straż miejska straci prawo obsługi fotoradarów).

- Zdecydowaliśmy się wyodrębnić zadania związane z ochroną środowiska, aby podkreślić ich rangę. Porządkujemy strukturę, aby tego tematu pilnował jeden oddział – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, który nadzoruje pracę straży miejskiej.

Funkcjonariusze z nowego referatu mają reagować, gdy zajdzie podejrzenie, że mieszkańcy palą w piecach niewłaściwymi materiałami. Skontrolują, czy właściciel nieruchomości ma odpowiednią umowę z firmą odbierającą odpady. Będą też walczyć z nielegalnymi wysypiskami i kontrolować stan wody w lokalnych kanałach czy rzeczkach (ewentualnie szukać źródeł zanieczyszczeń).

Sprzętu nie kupili, badają rynek

Realizację tych ambitnych zadań ma ułatwić stróżom prawa specjalistyczny sprzęt: radiowozy wyposażone w kamery i dodatkowe lampy, czy fotopułapki, które można zastawić na ludzi zaśmiecających lasy. "Patrole zostaną wyposażone również w sprzęt pomiarowy, m.in.: przenośne detektory wielogazowe z transmisją bezprzewodową, analizatory stężenia aerozoli, monitory pyłu zawieszonego w powietrzu oraz analizatory wody. Urządzenia te w trakcie prowadzonych kontroli zasygnalizują odstępstwa od przyjętych norm w zakresie ochrony środowiska" – zapowiadał ratusz.

Ale póki co stróże prawa będą się musieli polegać… na własnych zmysłach, bo z zakupem specjalistycznych urządzeń miasto jest, nomen omen, w lesie. - Trwa rozpoznanie rynku pod kątem rodzaju i cen sprzętu. Zasięgamy języka w różnych miejscach, aby kupić profesjonalne urządzenia, które będą nam służyły latami. Oczekiwania mamy wysokie – informuje nas Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Sprzęt oczywiście zostanie zakupiony z procedurami wynikającymi z ustawy prawo o zamówieniach publicznych – dodaje.

Oznacza to, że jeśli straż zdecyduje już, czego konkretnie jej potrzeba, ratusz zacznie ogłaszać przetargi. - Będziemy to robić stopniowo. Liczę, że w pierwszym kwartale uda się kupić te prostsze urządzenia, resztę w drugim – przyznaje Jóźwiak.

Ale w polskich realiach przetargi potrafią się ciągnąć miesiącami, dlatego scenariusz, w którym strażnicy będą są w pełni doposażeni w połowie 2016 roku, należy uznać za optymistyczny. Dlaczego nie zaczęto działać wcześniej, skoro prezydent podpisał ustawę odbierającą strażnikom fotoradary pod koniec sierpnia? Jak wyjaśnia wiceprezydent Jóźwiak, wówczas pomysł na zagospodarowanie ponad setki strażników były inny. Mieli zostać rozproszeni po oddziałach terenowych.

– Sprawa wyszła podczas pracy nad programem gospodarki niskoemisyjnej. Kilka tygodni temu wiceprezydent Michał Olszewski (odpowiada za ochronę środowiska – red.) zgłosił mi, że może być problem z egzekwowaniem zadań związanych z walką ze smogiem. Wpadłem na pomysł powołania specjalnego referatu, który zajmie się zielonymi tematami. Po spotkaniu z komendantem straży miejskiej zaczęliśmy przygotowania. Uważam, że działamy bardzo szybko – twierdzi Jarosław Jóźwiak. Jednocześnie zapewnia, że nawet bez specjalistycznego sprzętu strażnicy będą mieli co robić.

Procedur brak, uprawnienia będą

- Prowadzenie w pełnym zakresie kontroli przez funkcjonariuszy referatu planowane jest na przełomie marca i kwietnia. Do tego czasu funkcjonariusze będą realizować równolegle działania edukacyjno-informacyjne oraz kontrolne w części dotyczącej kontroli umów na wywóz nieczystości płynnych z terenu nieruchomości, zbierania odpadów powstałych na terenie nieruchomości, nielegalnych wysypisk śmieci, skupów złomu – wylicza Monika Niżniak.

Rzeczniczka uchyla się od odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie jest rekrutacja do nowego referatu i ilu strażników przeszło już konieczne szkolenia. Pewne jest, że aby działać skutecznie (np. wchodzić na teren prywatnych nieruchomości) każdy strażnik potrzebuje specjalnego upoważnienia od prezydent Warszawy. Na jakim etapie jest ich wydawanie? - Część funkcjonariuszy ma już odpowiednie uprawnienia, kolejne są przygotowywane – ucina rzeczniczka formacji, a wiceprezydent precyzuje, że można się ich spodziewać "w pierwszych dniach stycznia".

Strażnicy mają współpracować z dzielnicowymi i miejskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Na razie nie wiadomo na co będą mogli sobie pozwolić w sytuacji, gdy właściciel domu, z którego się kopci, odmawia wpuszczenia ich na posesję. Jak słyszymy "szczegółowe procedury działania są dopiero opracowywane". Wiceprezydent Warszawy o powołaniu nowego referatu straży miejskiej:

Jarosław Jóźwiak o zadaniach nowego refaratu
Jarosław Jóźwiak o zadaniach nowego refaratuTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: strazmiejska.waw.pl

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP