Strajk przedsiębiorców w Warszawie. Posypały się mandaty. Znaleziono też osobę poszukiwaną listem gończym

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Protest przedsiębiorców w Warszawie
Protest przedsiębiorców w Warszawie
TVN24
TVN24Protest przedsiębiorców w Warszawie

Przedsiębiorcy domagali się między innymi odszkodowań za dotychczas poniesione straty, spowodowane ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd. Policja wręczyła im mandaty. Organizatorzy zbierają pieniądze na prawników.

W środę w centrum stolicy odbył się protest przedsiębiorców. Organizatorzy nazwali go "spotkaniem biznesowym", by rozmawiać o obecnej sytuacji przedsiębiorców - ta ich zdaniem jest fatalna. Zebrali się na placu Defilad, a następnie przeszli pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w pobliżu Sejmu.

Chcą odszkodowań

Relacja na żywo z akcji prowadzona była na faceboojowej grupie "Strajk przedsiębiorców". Jak poinformowali tam później organizatorzy protestu, obejrzało ją ponad 28 tysięcy widzów. Jeden z organizatorów to Paweł Tanajno, który startował między innymi w wyborach na prezydenta Warszawy w 2018 roku.

Protestujący domagali się odszkodowań za poniesione już straty, a także odpowiedzialności karnej dla wszystkich urzędników, którzy ograniczają prawa obywateli lub wystawiają kary i mandaty nielegalnie. Chcieli także między innymi zmiany powszechnej izolacji na "mądrą kwarantannę selektywną". W ich ocenie ludzie powinni zacząć wracać do pracy, zakupów i normalnego życia.

Posypały się mandaty, zbierają pieniądze na prawników

Podczas protestu interweniowała policja. - Policjanci wypisali sześć mandatów karnych na łączną kwotę tysiąca złotych za naruszenie artykułu 54 kodeksu wykroczeń - poinformował rzecznik śródmiejskiej policji nadkomisarz Robert Szumiata. Chodzi o naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. - Funkcjonariusze sporządzili także 65 wniosków o ukaranie do sądu wobec osób, które odmówiły przyjęcia mandatu - podał policjant, który dodał, że wśród osób legitymowanych przez funkcjonariuszy była osoba poszukiwana listem gończym do dobycia kary pozbawienia wolności. 

Organizatorzy poprosili na Facebook'u o pomoc. Chcą odwołać się od mandatów, dlatego ogłosili zbiórkę pieniędzy na prawników dla ukaranych osób.

Autor:katke/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości