Sprawa aresztu "Hossa". Chcą pozbawić sędzię immunitetu

[object Object]
Sąd zdecydował o areszcie dla "Hossa"TVN24
wideo 2/5

Do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu sędzi, która w lutym tego roku przewodniczyła posiedzeniu aresztowemu w sprawie Arkadiusza Ł., pseudonim Hoss. Prokuratura Krajowa chce ją oskarżyć o niedopełnienie obowiązków.

Arkadiusz Ł., ps. Hoss to, według policji i prokuratury, pomysłodawca tzw. oszustwa na wnuczka i człowiek, który na tym przestępstwie zbił fortunę. 2 lutego podejrzany został zatrzymany przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego. Ale trzy dni później wyszedł na wolność. Sąd nie uwzględnił wniosku o jego tymczasowe aresztowanie. Zdaniem prokuratury podczas posiedzenia w sądzie doszło do nieprawidłowości.

Prokuratura chce uchylenia immunitetu

Wszczęcie śledztwa w tej sprawie już dziewięć miesięcy temu zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Efektem tego śledztwa jest wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędzi, która zdecydowała o niearesztowaniu "Hossa".

Pytaliśmy o sprawę rzeczniczkę Prokuratury Krajowej prokurator Ewę Bialik. Nie odpowiedziała jednak na naszą prośbę o kontakt.

Informacje o wpłynięciu wniosku potwierdziliśmy jednak w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie otrzymał odpis wniosku Prokuratury Krajowej z dnia 30 października 2017 r. o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pani sędzi - poinformował nas sędzia Piotr Bojarczuk, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przekroczony czas 24 godzin

Błąd popełniony przez sędzię zajmującą się sprawą "Hossa" polegał na przekroczeniu dopuszczalnego czasu, w którym należało podjąć decyzję.

- Sąd, do którego prokuratura wystąpiła o areszt wobec Arkadiusza Ł., wyznaczył posiedzenie po przewidzianym na to 24-godzinnym terminie - mówił w lutym tego roku prokurator Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego. Sierak przypominał wówczas, że ograniczenie czasu zatrzymania wynika nie tylko z Kodeksu postępowania karnego, ale też z konstytucji. Zgodnie z prawem policja i prokuratura po zatrzymaniu ma 48 godzin za przedstawienie zarzutów. Jeśli chce aresztowania zatrzymanego, prokurator musi złożyć w sądzie stosowny wniosek. Od momentu złożenia wniosku sąd ma 24 godziny na podjęcie decyzji.

W sprawie "Hossa" nie udało się zachować tego terminu. Arkadiusz Ł. został zatrzymany 2 lutego o 13.55 przez CBŚP. 3 lutego został doprowadzony do prokuratury, gdzie między 18.00 a 19.00 prokurator postawił mu zarzuty. 4 lutego o 9.00 prokurator złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa wniosek o areszt tymczasowy. Jednak sędzia wyznaczyła posiedzenie dopiero na 5 lutego, na godz. 9.00, czyli na godzinę, o której powinien być faktycznie zwolniony. Zdaniem prokuratury sąd procedując w godzinach 9.00-12.00 bezprawnie pozbawił podejrzanego wolności.

Ukarana, choć nieprawomocnie

Przeciwko sędzi zajmującej się wnioskiem o areszt w sprawie "Hossa" toczyło się też postępowanie dyscyplinarne. W czerwcu wniosek o dyscyplinarne ukaranie sędzi został przekazany do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

- Dotychczas Sąd Okręgowy w Warszawie nie otrzymał prawomocnego wyroku - powiedział nam sędzia Bojarczuk. Ale według naszych informacji sędzia została już ukarana, choć decyzja nie jest prawomocna. Sędzia otrzymała karę nagany.

Zdaniem sędziego Waldemara Żurka, rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, sytuacja, w której prokuratura chce postawić zarzut za błąd popełniony na sali sądowej podczas orzekania, jest niedopuszczalna. - Od uchybień w kwestii procedowania jest postępowanie dyscyplinarne – podkreśla w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

- Nie pamiętam podobnej sytuacji - mówi Waldemar Żurek i podkreśla, że do tej pory nie zdarzyło się, by za błędy proceduralne podczas orzekania stawiać zarzuty karne. Sędzia Żurek zwraca uwagę, że toczą się też śledztwa w sprawie sędziów ze Szczecina i Krakowa. W pierwszym przypadku sprawa jest związana z decyzją o niearesztowaniu podejrzanych. W drugim dotyczy sędzi, która prowadziła proces przeciwko lekarzom oskarżonym o błąd medyczny popełniony w trakcie leczenia ojca Zbigniewa Ziobry. W obu tych przypadkach nie ma jeszcze wniosków u uchylenie immunitetów sędziów.

Piotr Machajski

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl