Smog: sami nie wiemy, że się trujemy

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego
TVN24
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu SmogowegoTVN24

Palimy w wysokoemisyjnych piecach i kominkach, kiepskiej jakości paliwem lub śmieciami. Trujemy siebie i sąsiadów. - Zanieczyszczenie, jakie produkujemy w gospodarstwach domowych unoszą się i osadzają wielką czapą na naszych osiedlach - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Eksperci alarmują, że za nami jedne z najgorszych dni pod względem jakości powietrza. Godzinowe normy w Warszawie przekroczone były kilkukrotnie. We wtorek rano stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska notowały stężenie pyłów PM10 na poziomie 70-80 μg/m³. Jakość powietrza nieco się poprawiła, ale nadal oddychamy zanieczyszczeniami. Z pomocą może przyjść wietrzna pogoda, która rozwieje smogowe chmury. Jednak sam fakt wytwarzania smogu się nie zmieni, bo palimy w piecach czym popadnie i dymimy na potęgę.

Najgorsze dni w sezonie

- To był jeden z najgorszych dni w ostatnim sezonie smogowym – powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - W listopadzie mierzyliśmy zanieczyszczenie powietrza naszymi pyłomierzami w dzielnicach Targówek i Wawer, i okazało się, że tam było kilkakrotnie wyższe niż w Śródmieściu - zwrócił uwagę. Siergiej dodał też, że to po stronie rządu jest inicjatywa. - Przede wszystkim rząd może wprowadzić normy na węgiel. Mamy takie na benzynę, ropę, gaz, a nie ma ich na paliwo najczęściej używane - wyliczał ekspert z PAS.

To ważne, bo w piecach w domach jednorodzinnych, w kamienicach pali się wszystkim - od węgla wysokiej jakości po tzw. muł węglowy. - Flotokoncentraty to są zwykłe odpady kopalniane, które w Europie się zwyczajnie utylizuje. U nas są wprowadzane do obrotu i sprzedawane do gospodarstw domowych, co jest niedopuszczalne. Ludzie go kupują, bo jest tani. Węglem jest tylko z nazwy. Jest tam dużo pyłów, siarki, metali ciężkich. Nie powinno się tym palić - ocenił Siergiej.

Nie lepiej powinni się czuć ogrzewający mieszkania kominkami. Te także są potencjalnym źródłem zanieczyszczeń. - Badaliśmy smog w mieszkaniu, w którym opala się w kominkach. Okazało się, że normy są kilkukrotnie przekroczone w pokoju, kiedy ogień ładnie płonął - powiedział Siergiej. - Tutaj znów rząd może wprowadzić normy na emisyjność kominków i kotłów na paliwa stałe. Takie kotły produkujące małą emisyjność są w Polsce, ale mało popularne z względu na to że są drogie. Rząd mógłby wesprzeć obywateli w wymianie takich kotłów - dodał.

Zamożni też trują

Czy zamożność ma wpływ na to, czym palimy w piecach? Z obserwacji Warszawskiego Alarmu Smogowego wynika, że nie decyduje o tym zamożność portfela.

- Palenie w kopciuchach jest procederem powszechnym i zamożność nie jest wielkim czynnikiem. Zamożni ludzie także palą w piecach śmieci. Być może jest to źle zrozumiana gospodarność. Nie rozumieją że zatruwają swoje środowisko - opowiadał gość "Wstajesz i wiesz". - Niestety, kiedy mamy warunki bezwietrzne to, co produkujemy w naszych gospodarstwach domowych, te zanieczyszczenia one się unoszą i osadzają wielką czapą na naszych osiedlach - tłumaczył. Kiedy zanieczyszczone pyły opadną potem możemy je znaleźć w roślinach, które zjadamy albo w… jajkach.

- Badaliśmy jajka na obecność dioksyn i okazało się, że w regionach Polski, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo wysokie, jajka od kur z wolnego wybiegu mają ich dużo – powiedział Siergiej. - Dioksyny są w popiele. Ludzie go wysypują, kury to dziobią, stąd obecność dioksyn w żółtkach, bo te rozpuszczają się w tłuszczach. To oznacza, że ci którzy mają w swoich gospodarstwach kopciuchy zatruwają nie tylko sąsiadów ale i siebie. Te zanieczyszczenie opadają, trafiają do mieszkań - tłumaczył.

Uchwały antysmogowe

Trzecią formą walki z zanieczyszczeniem powietrza są uchwały antysmogowe. - To, co wprowadzono w Krakowie, nad czym pracuje się w województwie Małopolskich. To ważne, bo nawet jeżeli wprowadzimy normy na węgiel, na kotły to poprawa jakości powietrze będzie odbywała się bardzo powoli, a nam zależy na szybkiej jego poprawie - mówił ekspert z PAS.

Siergiej zwrócił uwagę, że ogłaszane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzenia nie powinny być bagatelizowane. - Tam gdzie miejsca są zaznaczone na czerwono lub bordowo jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Powinniśmy zostać w domach - dodał. - Przyjdzie wiatr i rozwieje chmury smogowe, ale te cząsteczki nie znikną. Można mieć nadzieje, że opadną one z dala od siedzib ludzkich - podsumował.

skw/r

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl