Rocznica zbombardowania Bródna. "Niemcy chcieli mieć żywą latarnię"

Zniszczone miasto po bombardowaniuJulien Bryan/Wikipedia

Złożeniem kwiatów przed głazem poświęconym kolejarzom węzła Warszawa-Praga, wystawą zdjęć ukazujących zbombardowane Bródno i pokazem filmu o oblężonej stolicy z września 1939 roku zostanie upamiętniona w środę rocznica zbombardowania Bródna.

- Spotykamy się koło Domu Kultury Świt przy głazie pamiątkowym poświęconym kolejarzom, którzy pracowali na stacji Warszawa-Praga i włączyli się w ruch oporu, ale także zginęli, jako mieszkańcy Bródna w czasie II wojny. Bródno, a zwłaszcza Nowe Bródno w związku z sąsiedztwem stacji Warszawa-Praga było dzielnicą zamieszkałą przez kolejarzy. Mieli tam swoje domy i pracowali na stacji. Głaz powstał dzięki Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, Oddziałowi Miłośników Bródna - opowiadała zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości Beata Michalec.

"Żywa latarnia"

W tym miejscu - jak mówiła - zostaną złożone kwiaty i oddany hołd wszystkim mieszkańcom, którzy zginęli podczas bombardowania Bródna. - Nie tylko Nowego Bródna, ale także Pelcowizny, Annopola, Targówka, Zacisza, Elsnerów. Wszystkie te osiedla były bombardowane w czasie II wojny światowej. Naloty niemieckie rozpoczęły się od bombardowania Okęcia, ale następnie Niemcy przeszli do ofensywy i bombardowano Pragę, do której terytorialnie należały wówczas wspomniane osiedla. Wiedziano bowiem, że są one drewniane i będą płonąć. Niemcy chcieli mieć taką "żywą latarnię", której płomienie będą w nocy rozświetlały lewobrzeżną Warszawę, ułatwiając jej bombardowanie - powiedziała. - Praga ucierpiała wtedy bardzo, bardzo ucierpiało Nowe Bródno. Nie można było ratować domów i mieszkańców w takim stopniu jak dzisiaj, ponieważ możliwości straży ogniowej były ograniczone. Przestały już wówczas działać wodociągi i jedyna woda, jaka była dostępna pochodziła z ulicznych studni. W związku z tym zabudowania płonęły. Najcięższe bombardowanie miało miejsce 10 września, to był tzw. nalot dywanowy. 70 samolotów atakowało i zrzucało bomby, miasto stawało się jedną wielką pochodnią - zaakcentowała Michalec. Jak podkreśliła, w związku z tym, że co roku od lat odbywają się uroczystości Dnia Pamięci Starówki, jeden z mieszkańców zapytał dlaczego nie są organizowane Dni Pamięci Targówka. - I tak zrodził się pomysł, by w 80. rocznicę bombardowania dywanowego na Bródno zorganizować nie tylko spotkanie upamiętniające, z pocztami sztandarowymi i składaniem kwiatów, ale także wystawę okolicznościową "Był taki wrzesień" ukazującą zdjęcia archiwalne, które się zachowały po zniszczeniu Bródna i Targówka. Eksponowana na ogrodzeniu Domu Kultury wystawa będzie przedstawiała bardzo bolesny obraz domów, ulic po zbombardowaniu, a także tragedię mieszkańców. Wystawie towarzyszyć będzie poświęcony jej folder. Znajdzie się tam rys historyczny tych wydarzeń, wspomnienia mieszkańców i archiwalne zdjęcia - powiedziała.

"Korespondent Bryan"

- Później w Domu Kultury Świt odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Korespondent Bryan". Julien Bryan był amerykańskim korespondentem, który we wrześniu 1939 r. otrzymał od prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego zezwolenie na poruszanie się po całej oblężonej i bombardowanej Warszawie. Dostał samochód, kierowcę, przepustki, zabrał kamerę, aparat i uwieczniał na swoich zdjęciach i filmach zbombardowaną stolicę, także tę prawobrzeżną. Te fotografie później przesłał do Ameryki, by pokazać światu jaka tragedia dzieje się w Warszawie - mówiła Michalec. Jak zapowiedziała, w uroczystościach mają wziąć udział radni Warszawy, władze dzielnicy i mieszkańcy. "To lokalna uroczystość, ale myślę, że bardzo ważna i mamy nadzieję, że wejdzie ona na stałe do kalendarza uroczystości" - dodała.

1 WRZEŚNIA 1939 WE WSPOMNIENIACH WANDY TRACZYK-STAWSKIEJ:

[object Object]
"Wojna jest najstraszliwszym wydarzeniem w życiu człowieka"TVN24
wideo 2/3

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Julien Bryan/Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl