Renesans tramwajów dociera do Warszawy

Miasto stawia na komunikację szynowątvnwarszawa.pl

Tańsze od metra, bardziej ekologiczne od autobusów, mile widziane na deptakach. Tramwaje przeżywają w Europie renesans popularności. Jeśli władze Warszawy i urzędnicy z Brukseli dotrzymają słowa, w najbliższych latach dotrze on także do Warszawy.

Przed tygodniem prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła plany inwestycji w rozwój sieci tramwajowej w najbliższych latach. Władze deklarują, że w ciągu pięciu lat tramwajami dojedziemy na Gocław i Wilanów, powstaną też krótsze odcinki na Kasprzaka i Tarchominie. Siedem kolejnych inwestycji trafiło na listę rezerwową. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach budowanie nowych torowisk szło bardzo opornie albo nie wychodziło poza rysowanie na mapach, należy tę deklarację uznać za przełomową.

Zapowiedź wywołała falę komentarzy, w większości pozytywnych, ale pojawiły się też głosy krytyczne przekonujące, że w dobie metra tramwaje to anachronizm. Nic bardziej mylnego. Przykłady płynące z europejskich metropolii dowodzą, że ten środek transportu przeżywa prawdziwy renesans. Stymuluje go Unia Europejska, która po latach dotowania inwestycji drogowych, przełożyła zwrotnicę (nomen omen) i mocno wspiera komunikację szynową.

Europejski renesans tramwajowy

Do 2020 roku polskie miasta dostaną z UE 13 mld złotych na budowę linii tramwajowych i nowy tabor. Jest o co walczyć - pojedyncza dotacja może sięgać nawet 85 procent wartości inwestycji. Europa naprawia w ten sposób błędy, które popełniła w latach 60. i 70., kiedy masowo likwidowano sieci tramwajowe. Było to wynikiem wzrostu zamożności społeczeństwa i motoryzacyjnego boomu stymulowanego przez niskie ceny ropy naftowej. Stwierdzono, że tramwaje blokują ruch i uznano za przeżytek stawiając na metro, autobusy i samochody. Tramwaje znikały z miast w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, w Danii nie przetrwała żadna.

Przełomem w myśleniu był kryzys naftowy na początku lat 70., który ceny ropy wywindował o kilkaset procent. Coraz bardziej dotkliwy był także problem korków i smogu. Tramwaje zaczęły wracać do łask, czego najlepszym przykładem jest Francja- w 1985 roku było w niej zaledwie 43 km tras tramwajowych, 25 lat później liczba ta wzrosła aż 11-krotnie. W 2000 roku do tramwajów wrócił nawet, kojarzony głównie z metrem, Londyn.

Warszawę, podobnie jak inne miasta państw zza Żelaznej Kurtyny, likwidacyjny szał szczęśliwie ominął. Z istotnych połączeń tramwajowych w latach 70. pozbyto się tylko tego do Wilanowa (podobno ich hałas irytował Edwarda Gierka). Do 2020 linia ma zostać odtworzona, choć w innym przebiegu – ul. Sobieskiego, a nie Wisłostradą.

Ekonomia, ekologia, estetyka

Na rosnącą popularność tramwajów wpływają trzy rodzaje czynników: ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne.

– Koszt budowy kilometra metra jest od 10 do 30 razy wyższy od budowy kilometra linii tramwajowej. Do tego koszt eksploatacji podziemnej kolejki jest kilkukrotnie wyższy. On ma sens tylko przy ogromnych potokach pasażerskich rzędu 30-50 tysięcy pasażerów na godzinę – wylicza Łukasz Oleszczuk, działacz SISKOM i pracownik Tramwajów Warszawskich i dodaje, że niższy jest też koszt eksploatacji.

A jak wypada tramwaj w porównaniu z autobusem? – Kosztuje więcej, ale czas jego eksploatacji jest 3-4-krotnie dłuższy: 10 lat autobusu, przy 30-40 tramwaju. Dlatego w ostatecznym rozrachunku wyższy koszt zakupu się zwraca – dodaje. Do tego tramwaje są bardziej pojemne. W Warszawie na razie tego nie widać, ale po Europie jeżdżą pojazdy nawet 40-metrowe. – Są analizy, z których wynika, że przy podobnych parametrach podróży, mając do wyboru tramwaj i autobus, ludzie chętniej korzystają z tego pierwszego – mówi dr Michał Wolański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej.

Ponieważ nowoczesne tramwaje są też cichsze i nie emitują spalin, chętnie wprowadzane są nawet do zabytkowych części miast, zamkniętych dla samochodów i autobusów. Niskopodłogowy tramwaj jest przyjazny osobom niepełnosprawnych i rodzicom z dziećmi w wózkach, w przeciwieństwie do metra nie wymaga konfrontacji ze schodami czy podróży windą.

Priorytet priorytetem

- Potencjał tramwajów w Warszawie jest ogromny, ale należy pamiętać o ich przyspieszeniu. Będą konkurencyjne, jeśli będą miały priorytet na skrzyżowaniach. To daje prawdziwą oszczędność czasu – podkreśla dr Wolański.

W tej kwestii wiele pozostaje do zrobienia. Jaskółką zmian jest Bemowo, gdzie - jak informowaliśmy we wtorek - udało się wprowadzić priorytet na trzech skrzyżowaniach na ul. Powstańców Śląskich.

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Wojciechowicz o inwestycjach tramwajowych:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjach komunikacyjnych
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjach komunikacyjnychArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowych
Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowychArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl