Referendum w stolicy. "Mamy obawy, jak się zachowa wojewoda"

Rozmowa radnych
Rozmowa radnych
TVN24
TVN24Rozmowa radnych

Choć radni miasta zdecydowali o referendum w sprawie zmian granic w stolicy, to czekają teraz na ruch wojewody. O tym, czy warszawiacy powinni już teraz zabierać głos w tej sprawie, dyskutowali w studiu TVN24 samorządowcy z PO i PiS.

Referendum ma się odbyć 26 marca – zdecydowali o tym radni głównie głosami Platformy Obywatelskiej. - Mamy pewne obawy, jak się zachowa wojewoda. Wydaje się, że powinien uszanować prawo warszawiaków do stanowienia o swoim terytorium. Wojewoda musi ogłosić naszą uchwałę w dzienniku – przekonywała we "Wstajesz i wiesz" Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO).

"To jest zwykła uchwała"

- Pani prezydent ogłasza referendum. Wojewodzie przysługuje zaskarżenie. To jest zwykła uchwała. Jest oczywiście zaskarżalna, jak każda rady miasta – odpowiadał z kolei Paweł Terlecki, radny PiS. I podkreślił, że jego zdaniem decyzja o referendum jest przedwczesna. - Mamy do czynienia z ustawą, do której nie ma przepisów wykonawczych. Dobrze, że projekt (ustawy dotyczącej ustroju Warszawy autorstwa PiS – red.) się pojawił, jako początek dyskusji. Być może będą konkurencyjne - zaznaczył przedstawiciel PiS. - To jest projekt poselski, nie wymaga konsultacji. Jeżeli PiS by chciało to uczciwie przeprowadzić, to wyszłoby z tym projektem MSWiA – przekonywała Malinowska-Grupińska.

Projekt PiS

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

ran/mś

Pozostałe wiadomości