Przystań Warszawa wciąż niedostępna. Pawilony wymagają setki poprawek

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
Ośrodek powstał przy Zaruskiego
wideo 2/2
Ośrodek powstał przy Zaruskiego

Miała być domem dla warszawskich żeglarzy, kajakarzy i miłośników innych sportów wodnych. Na razie jest tylko portem dla ochroniarzy pilnujących pustych budynków. Przystań Warszawa na Cyplu Czerniakowskim od prawie czterech lat stoi niezagospodarowana. Na zmiany w siedmiu drewnianych pawilonach miasto wyda ponad dwa i pół miliona złotych.

Pawilony prezentują się estetycznie. Choć różnią się rozmiarami, to każdy ma drewniane ściany, duże okna i spadzisty dach. Są rozrzucone nieregularnie w lesie na Cyplu Czerniakowskim, taki układ wynikał z chęci ocalenia jak największej liczby drzew. Tę ekologiczną wrażliwość zaakcentowano także wykorzystując materiały z baraków straży miejskiej, które stały kawałek dalej (stan uniemożliwił przeniesienie ich w całości, jak pierwotnie planowano).

Pawilony wśród drzew

Pawilony przy Zaruskiego miały być bazą coraz prężniejszego warszawskiego środowiska wodniackiego - siedzibą stowarzyszeń i fundacji, miejscem garażowania łodzi, kajaków i innych jednostek. Zaplanowano także sklep ze sprzętem, gastronomię i pokoje noclegowe. Całość sprawiała wrażenie dobrze pomyślanej i zrealizowanej, ale nigdy nie uzyskała pozwolenia na użytkowanie. Nadzór budowlany i inspekcja sanitarna miały zastrzeżenia dotyczące m.in. braku wentylacji mechanicznej oraz niewydzielenia pomieszczeń w budynkach. Pozwolenia nie ma do dziś, budynki są ogrodzone metalowym płotem, z który nie można wchodzić. W Zarządzie Zieleni pytamy, kiedy może się to zmienić.

- Zarząd Zieleni Warszawy zlecił wykonanie dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie prac budowlano-wykończeniowych Przystani Warszawa, które rozpoczęły się w połowie lipca bieżącego roku. Obejmują one swoim zakresem wszystkie prace konieczne do wykonania w obiekcie, w tym również instalację wentylacji - informuje krótko Adam Przegaliński z działu komunikacji w Zarządzie Zieleni. Dopytywany o szczegółowy zakres prac odpowiada: - Prace budowlano-wykończeniowe w Przystani Warszawa są wykonywane w zakresie architektury, instalacji elektrycznych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i wentylacji.

Wydano około 11 milionów

I odsyła do dokumentów przetargowych. A w nich można znaleźć między innymi kilkustronicową listę zleconych prac, drobnych i poważnych, liczy około stu pozycji. Ile potrwają? - Wykonawca ma sześć miesięcy na wykończenie wszystkich siedmiu budynków wchodzących w skład Przystani Warszawa. Celem realizowanych prac budowlano-wykończeniowych jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń ZZW przystąpi do prac związanych z przygotowaniem obiektu do dzierżawy - zapowiada Przegaliński. Potem odbędzie się jeszcze konkurs na gospodarza lub gospodarzy Przystani Warszawa.

Budowa siedmiu pawilonów (jeden jest podwójny, stąd pojawiająca się w mediach liczba osiem) kosztowała 7,4 miliona złotych. Poprawki pochłoną dodatkowo jedną trzecią tej kwoty - co najmniej 2,6 miliona złotych. Realizuje je firma Profiklima Stanisław Gajlewicz.

Na tym jednak lista wydatków się nie kończy. Jak poinformowała nas już po publikacji tekstu Agnieszka Sylwestrzak z działu komunikacji Zarządu Zieleni, poza główną umową zostały zlecone także dodatkowe prace za kwotę niemal 165 tysięcy złotych, a w wcześniej - w 2020 roku - wykonano aktualizację dokumentacji projektowej za około 100 tysięcy złotych. - Było to niezbędne do przeprowadzenia postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy, który wykona prace konieczne do zakończenia inwestycji - przekazała.

Potwierdziła też, że budowa i częściowe wyposażenie przystani w latach 2017-18 kosztowała "około ośmiu milionów złotych". Łącznie daje to kwotę niemal 11 milionów złotych wydanych na pawilony.

Była kontrola, wyniki analizowane

Także komentarz Justyny Glusman, dyrektorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu otrzymaliśmy już po publikacji. Przypomniała w nim, że ostatnia umowa to już trzecia, jaką podpisano na prace budowlane przy przystani Warszawa (pierwsza - 2016, druga - 2018, trzecia - 2021). Według Glusman, druga umowa – z firmą Transtolbud-Piekutowski - nie określała pełnego zakresu robót niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, mimo że tak była zatytułowana.

- Powodowało to także konieczność zawarcia kolejnych umów na uzupełnienie dokumentacji projektowej i wykonanie robót niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie, wskazanych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - wyjaśniła. - Idea stworzenia miasteczka wodniackiego powstała około 2014 roku, a pierwszy etap budowy zakończył się w roku 2017. Według informacji ówczesnego dyrektora Zarządu Zieleni, od tego czasu do końca 2018 roku trwały analizy możliwości dokończenia budowy w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, których wynik był negatywny. Obecnie trwają prace wykończeniowe i obiekty powinny być gotowe do użytkowania w pierwszym kwartale 2022 - zapewniła.

W kwestii ewentualnych konsekwencji lub roszczeń decyzje jeszcze nie zapadły. - W marcu 2021 przeprowadzona została kontrola wewnętrzna tej inwestycji, a jej wyniki są obecnie analizowane - poinformowała.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W Warszawie trwa protest rolników. Zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Stąd ruszyli w stronę Sejmu, gdzie dotarli przed 13, kolejny przystanek to kancelaria premiera - spotkali się z szefem kancelarii. Blokady rolnicze trwają też na Mazowszu, policja ostrzega przed utrudnieniami. Wydarzenie relacjonujemy na tvnwarszawa.pl.

Delegacja rolników na spotkaniu w kancelarii premiera

Delegacja rolników na spotkaniu w kancelarii premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę.

Potrącenie matki i niemowlaka. Zatrzymani nie przyznają się do kierowania autem

Potrącenie matki i niemowlaka. Zatrzymani nie przyznają się do kierowania autem

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w rejonie stacji Piaseczno pociąg potrącił człowieka. Mężczyzna zginął na miejscu. Są utrudnienia w kursowaniu składów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadawca deklarował, że w przesyłce są t-shirty, ale do paczki zapakował mięsożerne rośliny, które są pod ochroną. Przesyłkę z zabójczymi dzwoneczkami z Malezji przejęli mazowieccy celnicy. Trafiły do ogrodu botanicznego, nie wszystkie przetrwały długą podróż.

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Źródło:
PAP

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP